Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu eğitimi,yaş ve cinsiyet tahmini

Semih YILMAZ

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar sitede yeniyim. 3 gün önce fotoğraflarda gördüğünüz muhabbet kuşunu aldım. İlk gün çok sessizdi biraz sevebildim yine de severken dışarı kaçtı parmağımla göğüsüne bastırıp parmağıma çıkmasını sağladım kafese koyabildim. 2. günün başında sessizdi yine kafes dışından konuştum elimi sokunca hafif kaçıyordu ama parmağıma alabiliyordum yine de. Sessiz olduğu için muhabbet kuşu sesi açtım bilgisayardan canlanmaya başladı kuşu aramaya başladı ve dışarı çıkmak istedi ben de en sonunda çıkardım avizeye kondu ve uzun süre orda kaldı parmağıma alıp kafese koydum uzun uğraşlar sonucu. Dünden beri bazen sessiz bazen çok hareketli bugün sabah elimle biraz sabredip yem verdim şu an elimi kafese sokunca parmağıma gelmiyor oradan oraya koşup dışarı çıkmaya çalışıyor elimin üstüne gelip dışarı çıkmaya çalışıyor ve elimi kafesin kapısından çekmeyince de ısırıyor :) Şu an inanılmaz hareketli ve dışarı çıkmaya çalışıyor ben 1 hafta dışarı çıkarmamaya karar verdim sizce dışarı çıkarmalı mıyım,elime nasıl alıştırabilirim ve yaşı,cinsiyeti nedir biraz uzun oldu yazı ama okuyup yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Ekli dosyalar

• a.PNG
    a.PNG
    637.5 KB · Görüntüleme: 17
  • b.PNG
    b.PNG
    658.2 KB · Görüntüleme: 14
  • a.PNG
    a.PNG
    637.5 KB · Görüntüleme: 14
  • b.PNG
    b.PNG
    658.2 KB · Görüntüleme: 13
  • c.PNG
    c.PNG
    628.3 KB · Görüntüleme: 13
Maaşallah kuşunuz çok güzel bir yavru, ceres benim erkek kuşun yavruyken olduğu gibi ama daha çok küçük. Mümkün olduğu kadar beraber vakit geçirin, oyuncaklarla değil sizinle oynamasını tavsiye ederim, oyuncak olunca insanlara ilgisini kaybediyor. Benim mavişin kafesinde hiç oyuncak yok ama bir gün bile onu oyuncakla bırakıp oynamasına müsaade ettiğimde ısırmaya başlıyor.
Isırdığı zaman net bir ses tonu ile şşşşşş diyebilirsiniz, bir süre sonra yanlış bir şey yaptığını anlayacaktır. Isırdığında sakın bağırmayın, şiddet uygulamayın, hatta elinizi veya parmağınızı geri çekmeyin. Bunu yaparsanız ısırarak bir şeyler elde edebileceğini öğrenir.
Bence dışarı çıkmasını engellemeyin, sürekli beraber vakit geçirmeye çalışın, sizinle oyun oynasın, aksi halde size alışması çok uzun zaman alır.
Parmağınızı, çıkması için her uzattığınızda çık diyebilirsiniz. Göreceksiniz ki bu komutları çok kolay öğreniyorlar. Mesela benimkine bir metreden çık dediğimde zıplayıp elime geliyor. Her seferinde ödül vermeyi unutmayın. Şu an çok küçük, herşeyi çok hızlı öğrenir, kendi başına bırakmayın, sizinle yorulsun, siz de onunla yorulun.

Maaşallah kuşunuz çok güzel bir yavru, ceres benim erkek kuşun yavruyken olduğu gibi ama daha çok küçük. Mümkün olduğu kadar beraber vakit geçirin, oyuncaklarla değil sizinle oynamasını tavsiye ederim, oyuncak olunca insanlara ilgisini kaybediyor. Benim mavişin kafesinde hiç oyuncak yok ama bir gün bile onu oyuncakla bırakıp oynamasına müsaade ettiğimde ısırmaya başlıyor.
Isırdığı zaman net bir ses tonu ile şşşşşş diyebilirsiniz, bir süre sonra yanlış bir şey yaptığını anlayacaktır. Isırdığında sakın bağırmayın, şiddet uygulamayın, hatta elinizi veya parmağınızı geri çekmeyin. Bunu yaparsanız ısırarak bir şeyler elde edebileceğini öğrenir.
Bence dışarı çıkmasını engellemeyin, sürekli beraber vakit geçirmeye çalışın, sizinle oyun oynasın, aksi halde size alışması çok uzun zaman alır.
Parmağınızı, çıkması için her uzattığınızda çık diyebilirsiniz. Göreceksiniz ki bu komutları çok kolay öğreniyorlar. Mesela benimkine bir metreden çık dediğimde zıplayıp elime geliyor. Her seferinde ödül vermeyi unutmayın. Şu an çok küçük, herşeyi çok hızlı öğrenir, kendi başına bırakmayın, sizinle yorulsun, siz de onunla yorulun.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. :) Kafesinde halkalar var onlarla fazla vakit geçirmiyor ama çıkartırım yine de. Dışarı çıkmasına izin veririm ama dışarı çıkınca benimle vakit geçirmiyor maalesef avizeye çıkıp bekliyor :( Kafesinde elimle sürekli yem verip bikaç gün sonra dışarı çıkartırsam alışır mı sizce ?

Bence yemi dışarıda vermeyi deneyin, etraf yem kabuğu olacaktır ama ona da katlanacaksınız. Sürekli kafeste duran kuşları daha sonra dışarı çıkarınca tekrar içeri koyması işkence oluyor. Parmağınıza alıp onunla muhabbet edin, mantıklı konuşmanıza gerek yok, konuşurken dudaklarınızı takip etsin, sizi dinlesin.
Avizeye çıkma huyu çoğu kuşta var. Yüksekte durmak isterler, daha güvende hissederler kendilerini. Israrla parmağınıza alıp oturun ve ilgilenin. Kuşun huyunu bilemem ama belki de bunu yüzlerce defa tekrarlamanız gerekebilir. Sabırlı olun.

Yazmayı unuttum, kuşun şu anda sosyalleşebileceği, iletişim kurabilecek tek kişi sizsiniz. Bu her zaman aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Ben ilk kuşumu aldığımda hevesle eğitime başladım ama çok da ilgilenemiyordum. Bir gün evde yalnız olduğumda gel ve git komutlarını öğreteyim dedim. Parmağımı şıklatıp gel dedim, gelince yem verdim. Git deyip elimden bıraktım, kafesinin üzerine gidince yem verdim. Bunu başka hiçbir şey yapmadan yaklaşık iki saat boyunca tekrarladım. Daha sonra da ara sıra aynı uygulamayı yaptım. Ama farkında olmadan bir şey daha öğretmişim. Şu anda ne zaman kakası gelse kafesin üzerine uçup kakasını yapıp bana geri geliyor. Oyuna daldığı zamanlar haricinde ortalığa hiç kaka yapmıyor. Belki tesadüfen oldu ama emin olun çok zeki, çabuk öğrenen canlılar bunlar. Yeter ki sevgiyle emek verin.

Sakin ve sabırlı olun. arkadaşların yazdıklarına dikkat edin gerisi gelecektir.

Geri