Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Eğitimi

muhabbetkusu

Yönetici
Site Yöneticisi
Muhabbet Kuşları bilindiği üzere eğitilmesi en kolay kuş türüdür. Konuşması dediğimiz özelliği ise taklitçi olmasından kaynaklanmaktadır. Muhabbet Kuşları omuzunuza, elinize, kolunuza vs. her şekilde alıştırabilirsiniz. Omuzunuzda iken nasıl dışarı çıkartabilirim gibi sorularla da karşılaştım bunlarada cevap vermek istiyorum.

Muhabbet Kuşunu Ele Alıştırma

Öncelikle Muhabbet Kuşu tercihiniz tamamen yavru olmalıdır. 45-50 günü tamamlamayan Muhabbet Kuşları genelde pek tercih edilemez. Yuvadan düşüp, yemi kırmayı da başarıyor ise 2 gün sonra ayırıp eğitime başlayabilirsiniz. Yavru Muhabbet Kuşları biraz daha hareketsiz oldukları için ürkütmeden sakin bir şekilde elinize alabilirsiniz. Bir çok kişi avuç içerisine alıp sevmeyi tercih ediyor, fakat bunu bizler tercih etmiyoruz. Bazı kuşların ilerleyen zamanlarda uçma gibi problemleri söz konusu oluyor, bu nedenle en iyi şekil parmak üzerine alınmasıdır.

Şu şekilde bir soru da olabilir; Muhabbet Kuşum 5-6 aylık ve çok ürkek ne yapabilirim?
Elbette bununda bir çözümü vardır, fakat bu çözüm yolu sizi ne kadar çıkışa götürebilir orasıda tartışılır. Yaşına yaklaşmış Muhabbet Kuşlarının elbette eğitimleri oldukça zordur ve zaman alır. İlk başlarda kafes dışında kendinize alıştırmalısınız, yanına giderek sizi tanımasına müsaade etmelisiniz. Bu evreyi tamamladıktan sonra tünek ile (üzerinde durduğu çubuk) Muhabbet Kuşunuzun ayağına doğru uzatabilirsiniz. Bu evrede başarılı olursanız eğer elinizi rahatlıkla uzatabilirsiniz, tabii bunlar için oldukça uzun zaman ve sabır gerekiyor.

Bir ufak ayrıntıyı kaçırdım, onu da belirtmek istiyorum. Eğiteceğiniz kuş erkek bir Muhabbet Kuşu olur ise sizin için ayrı bir avantaj olur. Erkek kuşların seçilme sebebi ise, eğitime daha müsait oldukları ve ilerleyen zamanlarda (kızgınlık dönemlerinde) kendi kendilerine yumurta bırakma riski olmadıklarından tercih edilmektedir.

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşur

Bir çok Muhabbet Kuşu hobicisinin en büyük sıkıntılarından birisidir Muhabbet Kuşlarının konuşmaması. Bu nedenle sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız, inşallah faydalı olabiliriz.

Yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi Muhabbet Kuşunun konuşmasını istiyorsanız eğer öncelikle tercihiniz erkek cinsiyetinde bir kuş ve yavru olmasına mutlaka özen göstermelisiniz. Bir çok kaynaktada gördüğümüz gibi Muhabbet Kuşlarının taklit etme özellikleri oldukça yüksektir, sizler kelime sıralarsınız o ise sizi taklit eder. 25-30 kelimeyi dâhi rahatlıkla söyleyebilmektedir.

Seçmiş olduğunuz yavru erkek Muhabbet Kuşunuzu her sabah 06:00 ile : 09:00 arası elinize alır veya kafes içerisinde sürekli kelimeler tekrarlayabilirsiniz. Bu saatler arasını seçmemizin sebebi ise zihinlerinin boş olmasından kaynaklanır. Akşamları verilen eğitim sonucu verim alamaz mıyım gibi bir soru karşısında ise, elbette alabilirsiniz verim. Fakat sabah belirttiğimiz saatler arasında verilen eğitim gibi sonuç alamayabilirsiniz.

Sabır ile sürekli kelimelerimizi tekrarladıktan sonra ise kuşunuzun 4. aylarında mutlaka verimli sonucu göreceksiniz. Kuşunuzdan bir an önce konuşmasını beklemek büyük saçmalık olacaktır, kızgınlık döneminde daha güzel bir hâl alacaktır konuşması.

Muhabbet Kuşunun Dışarı Çıkartılması

Muhabbet Kuşlarının dışarı çıkartılıp gezdirilmesinde hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum, tabii iyi bir eğitim gerektirir bu işlem. Fakat bir çok kişi kanatlarını kesme veya kanatlarını çekme işleminde bulunuyor bu yapılanı ise kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Ülkemizde bulunan Muhabbet Kuşlarının dışarıda kalabilme gibi bir lüksleri zaten bulunmamaktadır, ufak bir cereyanda anında ölüm riski bulunmaktadır. Bu nedenle kendi eviniz içerisinde özgür kalmasında hiçbir sakınca yoktur.

Geri