Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Dante

Meraklı Üye
Arkadaşlar 4 aylık erkek bir muhabbet kuşu aldım. Yaklaşık 1 haftadır benimle beraber. Sürekli elime alıştırmaya çalışıyorum, ancak başaramadım. Öncelikle birazcık ilerme var. Şu an dal darıyı elimde tuttuğumda yiyor. Ancak, elime çıkıp dal darıyı yemiyor. Ya da elimi veya parmağımı yaklaştırınca korkuyor. Bayağı sabırla uğraşıyorum ama sanki hiç alışmayacak gibi geliyor. Sizce bu kuş alışır mı? Devam etmeli miyim denemeye?

Alışır alışmasına da ilgi alaka ve en çok da güven şart

Alışır alışmasına da ilgi alaka ve en çok da güven şart

Her gün günde yaklaşık 2 - 3 saat konuşuyorum, elimden dal darı yediriyorum. Yanında ani hareket yapmıyorum ama elimden korkuyor. Korkusu geçmedi hiç. Forumu da okudum ama denilen eğitimi yapmam izin vermiyor kuş. Sizin öneriniz var mı acaba? Ne yapabilirim güvenini kazanabilmek için?

Elinin kuş için tehlike arzetmedigini hissettir kuşa misal kuş kafesteyken tellerin arasından sevdiği bişey yedir elma dilimi falan veyahut kafesin icine elini sok avucuna yem koyarak tabi anı hareket kesinlikle yapmıyoruz bu şekilde çok kolay alışır

Elinin kuş için tehlike arzetmedigini hissettir kuşa misal kuş kafesteyken tellerin arasından sevdiği bişey yedir elma dilimi falan veyahut kafesin icine elini sok avucuna yem koyarak tabi anı hareket kesinlikle yapmıyoruz bu şekilde çok kolay alışır

Elime yem koymayı da denedim, avucumun içinde olunca yemiyor ama biraz daha uzun süre denerim. Alışsın yeter ki. Elma dilimini kafesin dışından vermeyi deneyeyim bir de. Teşekkür ederim yardımlarınız için :)

Ne demek dene umarım faydasını görürsün bak misal bunlar benim çift kuşlarım aynı gün ikisini aldım çift olduğu halde eğitilebiliyor yani
https://youtu.be/kXI9lD93gzg

Ne demek dene umarım faydasını görürsün bak misal bunlar benim çift kuşlarım aynı gün ikisini aldım çift olduğu halde eğitilebiliyor yani
https://youtu.be/kXI9lD93gzg

Maşallah çok güzeller. Gerçekten bayağı zor diyorlar eş kuşları alıştırmak. Elinize sağlık.

Benim de ele alışkın bir dişim var şu an 2 yaşında. Bu kuşu da biraz büyüyünce onun eşi yapmak istiyorum. Şimdi ele alıştırayım diye düşündüm ben de. Bir de insana alışan kuş çiftleşmek istemeyebilir falan deniyordu. Onun hakkında bir fikriniz var mı?

2 yaşındaki dişiyle eşleştirmeye çalışırsan kızışan dişi parçalar onu çünkü hem yaş farkindan dolayı olur hem kızışma dönemleri çakışmayabilir hem de evcillestirilmis dişi kuşlar kendini insanlara daha yakın hissedebilir yabanislesme yani doğal haline bürünmesi daha zor oluyor dişilerde eğitildikten sonra ama gerçekten egitildikten sonra. Çiftleşme konusunda herhangi bi sıkıntı olmuyor yeter ki kuşlar kendini hazır hissetsin hazır bi ortam bulsun benim kuşlar gece gündüz beraber yuvalikta ikisi ciftlesmesi gerekiyorsa ciftlesir neticede tüm canlılar için cinsellik de bi ihtiyaç ureyip çoğalması gerek. 2 yaşındaki kuşla eslestirme ama :)

Son düzenleme:
2 yaşındaki dişiyle eşleştirmeye çalışırsan kızışan dişi parçalar onu çünkü hem yaş farkindan dolayı olur hem kızışma dönemleri çakışmayabilir hem de evcillestirilmis dişi kuşlar kendini insanlara daha yakın hissedebilir yabanislesme yani doğal haline bürünmesi daha zor oluyor dişilerde eğitildikten sonra ama gerçekten egitildikten sonra. Çiftleşme konusunda herhangi bi sıkıntı olmuyor yeter ki kuşlar kendini hazır hissetsin hazır bi ortam bulsun benim kuşlar gece gündüz beraber yuvalikta ikisi ciftlesmesi gerekiyorsa ciftlesir neticede tüm canlılar için cinsellik de bi ihtiyaç ureyip çoğalması gerek. 2 yaşındaki kuşla eslestirme ama :)

O zaman ona da başka eş bulmam gerekecek galiba :) 2 yaşındaki 2 buçuk yaşına geldiğinde bu da 1 yaşında olacaktı. O zaman eşleştirmeyi düşünüyodum ama 2sine de ayrı ayrı eş aramam lazım galiba :) acemilik böyle bir şey :) teşekkür ederim yardımınız için :)

Herşey gönlünce olsun yaşı yaşına uygun eş atarsan yanina daha saglıklı olur gene de tercih senin tabi :) haydi iyi geceler aydınlık sabahlar ola

bu durum kuşunun karakteriyle ilgili bir durum :) kimi kuşlar kafasını kaşıtmayı sever
kimi kuşlar oranda buranda kesmewyi sever ama ele gelmeyi hiç sevmez , benimkisi mesela cağırınca gelmez :D cağırmayınca kucaktan inmez hemen hemen her şeyi ıssırmaya calışıyor ıssırmak derken kontrol ediyor masaya inip bişeyleri ıssırmaya başladıysa büük ihtimal sizden korkmuyor demektir artık , avucunuza almayın demicem bunun zaten ne kadar yanlış olduğunu biliyorsunuzdur ben eğitimimi devamlı parmağıma alarak yaptım yani kafesden 1. gün cıkardım ilk yaptığı iş kaçmak oldu ama peşinden yavaş bir şekilde seslsnerek gittim elime cıkmasını istedim vs. sabırlı olursanız 1 ay sonra artık nasıl konuşturablrm diceksin :D

bu durum kuşunun karakteriyle ilgili bir durum :) kimi kuşlar kafasını kaşıtmayı sever
kimi kuşlar oranda buranda kesmewyi sever ama ele gelmeyi hiç sevmez , benimkisi mesela cağırınca gelmez :D cağırmayınca kucaktan inmez hemen hemen her şeyi ıssırmaya calışıyor ıssırmak derken kontrol ediyor masaya inip bişeyleri ıssırmaya başladıysa büük ihtimal sizden korkmuyor demektir artık , avucunuza almayın demicem bunun zaten ne kadar yanlış olduğunu biliyorsunuzdur ben eğitimimi devamlı parmağıma alarak yaptım yani kafesden 1. gün cıkardım ilk yaptığı iş kaçmak oldu ama peşinden yavaş bir şekilde seslsnerek gittim elime cıkmasını istedim vs. sabırlı olursanız 1 ay sonra artık nasıl konuşturablrm diceksin :D

Ben de dediğiniz gibi parmağımı kullanarak eğitmeye çalışıyorum ama bir türlü güvenemiyor. Parmak ve avuç görünce korkuyor. Ama parmaklarımla tuttuğum dal darıyı yerken korkmuyor. Biraz garip bir kuş.