Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Eğitimi

MigdesiOlanKus

Meraklı Üye
1.Adım: Kuşu ilk eve getirdiğinizde ellemeden direk olarak kafese bırakın.

2.Adım: Kuşu kafese koyduktan sonra elinizi 15 dk. boyunca kafesin yanında tutun(kuş çok korkaksa süreyi uzatın.)

3.Adım: Kafesin kapısını açıp kuşu odaya salın (kuşun kendini yaralayacağı maddeleri ortadan kaldırdıktan sonra)

4.Adım: Kuşu 30 dk. boyunca rahat bırakın odada uçsun peşinden kovalamayın. (bu adımı kuşu ilk eve getirincede yapabilirsiniz)

5.Adım: Odayı karanlık hale getirin. (ışıkları kapatın, perdeleri çekin.)Kuşu yakalayıp kafese koyun.(karanlıkta göremezler.)

6.Adım: Kuşu kafese koyduktan sonra 2.adımı uygulayın.

7.Adım: Elinizi kafese sokma vakti geldi. Elinizi kafese sokup, işaret parmağınızı kuşun ayaklarının üstüne göğüsünün alt tarafına doğru itin kaçarsa yavaş ve sakin şekilde peşinden kovalayın.

8.Adım parmağınızın üstüne çıkmayı başardığında 20 saniye bekletin, geri bırakın ve tekrar parmağınıza alın 15 dk. bu işleme devam edin.

9.Adım Elinizden korkmayıp, parmağınıza çıkmayı başardığında avucunuza yem koyup, kuşu parmağınıza çıkartıp avucunuzdan yem yedirin.

Önemli olan kuşu korkutmamak ve sabırlı olmak.
7.Adımı yaparken kolunuz ağrıyabilir. Kuşun korkma durumuna bağlı olarakta ele alışma süresi uzayabilir.

(4.5 aydır kuş besliyorum hatam varsa bildirin lütfen. Bol Şanslar)

çirkin yavruya dişi dedinz ama erkeğe dönme olasılığı yokmu ? veya erkek olma olasılığı

3. ve 5. adıma katılmıyorum. Kuş eve geldiği an çıkarılmamalı en az 2-3 gün beklenmeli ki odayı (salonu) tanısın uçarken duvarlara vs. toslamasın.
5. adımda da odayı karanlık yapıp kuşu alın diyor , odayı kararttığınızda ve kuşu yakalamaya çalıştığınızda büyük olasılıkla kuş paniğe kapılacak ve rastgele uçmaya başlayacak. 5. adımda zaten belirtilmiş muhabbet kuşları karanlıkta göremez. Yaralanma olasılığı yüksek.

Dediklerini yapıyorum ama sadece yorgunken elime geliyo nedeni ne ve başka ne yapabilirim gelmesi için?

3. ve 5. adıma katılmıyorum. Kuş eve geldiği an çıkarılmamalı en az 2-3 gün beklenmeli ki odayı (salonu) tanısın uçarken duvarlara vs. toslamasın.
5. adımda da odayı karanlık yapıp kuşu alın diyor , odayı kararttığınızda ve kuşu yakalamaya çalıştığınızda büyük olasılıkla kuş paniğe kapılacak ve rastgele uçmaya başlayacak. 5. adımda zaten belirtilmiş muhabbet kuşları karanlıkta göremez. Yaralanma olasılığı yüksek.

3. adım da Muhabbet Kuşunun Uçmasında Bir Problem Yoksa rahat bir şekilde uçuyorsa. ilk günden odaya salmanızda sıkıntı olmaz. çarpa çarpa öğrenir çok sert çarpmadığı sürece ve yere düşmediği sürece sıkıntı yok.

5. adım da Kuş bir yere konduktan sonra ışığı kapatıp 3 4 saniye bekledikten sonra kuşu yakalamaya çalışmalısınız eğer uçarsa tekrar ışığı açmak için.

3.adım aslında doğru , çıkabilir.Ben 1 hafta beklettim yine çarptı.Zaten çıkmazsa öğrenemez.Ama 5.adım dediğin gibi yanlış .Karanlığa gerek yok.

Ben hiç yöntem falan uygulamadım. Eve gelir gelmez saldım, televizyon'un üstünde gidiyordu hep. Kafese sokma vakti gelince kalem uzatıyordum üstüne biniyordu. 1 hafta falan sonra elime gelmeye başladı.

Sakın kuşu günlerce hapsetme yanlışına düşmeyin. Eve geldikten sonra 24 saat geçmeden mutlaka kuşu arkadaşların da söylediği gibi en az yarım saatliğine serbest bırakın. Korkutmadan sabırlı yaklaştığınız sürece mutlaka alışacaktır.

Geri