Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu ele alıştırma

Semih YILMAZ

Yeni Üye
Merhaba yaklaşık 2 aylık erkek bi muhabbet kuşum var. Alalı 5 veya 6 gün oldu.Elimize tam olarak alışmadı kafesin içinde parmağımı göğsüne bastırınca geliyor. Bizden fazla korkmuyor. Ayrıca çok fazla dışarı çıkmak istiyor biz çıkarmasak bile kafes tellerinin arasından bir şekilde kendisi çıkıyor. Dışarda elimle yem uzatınca direk geliyor çünkü acıkıyor ve kafesteki yemliklerinden yem yemiyor. Elimden yem yediriyorum parmağımdan parmağıma atlatıyorum ve atlayınca ödül veriyorum. Ama hala dışarda parmağımı uzatınca hafif kaçıyor ne yapmalıyım sizce başka daha iyi alışması için yardımcı olursanız sevinirim :)

Öncelikle yem vermeyi bırak artık.Hep öyle yememesi lazım.Hiç karışma benimkiside öyleydi sonradan bakdım kendisi yemeye başladı.Uzatınca kaçacakdır normal siz yavaşça kovalayın yorun sonra ele yine gelir.Daha 5-6 gün olmuş biraz sabret.

Öncelikle yem vermeyi bırak artık.Hep öyle yememesi lazım.Hiç karışma benimkiside öyleydi sonradan bakdım kendisi yemeye başladı.Uzatınca kaçacakdır normal siz yavaşça kovalayın yorun sonra ele yine gelir.Daha 5-6 gün olmuş biraz sabret.
Evet bazen parmağıma gelmesi için biraz kovalıyorum :D Zorluyorum biraz parmağıma gelene kadar bana olan güvenini azaltmaz bu değil mi ?

Kovalamayın, zorlamayın, nazikçe yaklaşın. Sonunda size güven duymaya başlayacaktır. Bir anda alışmasını beklemeyin. Belki de haftalar sürecektir. Bir bakarsınız yarın akşam alışır. Belli olmaz, sizin tavırlarınıza ve kuşun karakterine bağlı. Parmağınızı her uzattığınızda çık diyerek parmağınıza çıkmasını sağlamaya çalışın. Bunu yaparken kovalamaya kalkmayın, eğer kaçarsa sadece çok sakin ve yavaş hareketlerle tekrar Parmağınızı göğsüne yaklaştırın. Isırması halinde sakın tepki vermeyin, bunu alışkanlık haline getirir. Sabırla bol vakit geçirmekten başka çareniz yok. Güç gösterisi yapmaya gerek yok. Bizler onun gözünde birer deviz. Kendinizi birkaç milyon yıl öncesinde hayal edin. Kocaman bir dinozor gelmiş sizi dürtüyor, tutmaya çalışıyor, ne hissedersiniz? Onların hissettikleri de hemen hemen budur. En agresif kuşlar bile bu şekilde alıştırılır merak etmeyin.

Kovalamayın, zorlamayın, nazikçe yaklaşın. Sonunda size güven duymaya başlayacaktır. Bir anda alışmasını beklemeyin. Belki de haftalar sürecektir. Bir bakarsınız yarın akşam alışır. Belli olmaz, sizin tavırlarınıza ve kuşun karakterine bağlı. Parmağınızı her uzattığınızda çık diyerek parmağınıza çıkmasını sağlamaya çalışın. Bunu yaparken kovalamaya kalkmayın, eğer kaçarsa sadece çok sakin ve yavaş hareketlerle tekrar Parmağınızı göğsüne yaklaştırın. Isırması halinde sakın tepki vermeyin, bunu alışkanlık haline getirir. Sabırla bol vakit geçirmekten başka çareniz yok. Güç gösterisi yapmaya gerek yok. Bizler onun gözünde birer deviz. Kendinizi birkaç milyon yıl öncesinde hayal edin. Kocaman bir dinozor gelmiş sizi dürtüyor, tutmaya çalışıyor, ne hissedersiniz? Onların hissettikleri de hemen hemen budur. En agresif kuşlar bile bu şekilde alıştırılır merak etmeyin.
Neyse ki ısırma gibi bi alışkanlığı yok :) Elimi götürdüğümde zaten fazla kaçmıyor biraz uğraşınca çıkıyor parmağıma,elimden yem yiyor. Bu şekilde devam ederse tam olarak alışır umarım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Elinizden yem yedirmeye devam edin. Eninde sonunda siz yokken yemliği öğrenecek. Benimkiler akıllı yemliği bile hemen öğrendiler.

Elinizden yem yedirmeye devam edin. Eninde sonunda siz yokken yemliği öğrenecek. Benimkiler akıllı yemliği bile hemen öğrendiler.
Yemin yerini biliyor fakat çok acıkmadıysa yemiyor. Bana tam alışmadığı halde elimle vermemi bekliyor. Bir de kafesten çıkmayı çok istiyor ne yapabilirim hiç kafese sokamıyorum tellerin arasından çıkıyor. Parmağıma alıp kafese yaklaştırınca kaçıyor.

Tellerin arasından çıkıyorsa kafeste bir sorun vardır ya da kafes başka bir canlı için imal edilmiş olabilir. Kuş hareketli, enerjik. Enerjisini boşaltması lazım. Bırakın çıksın. Dışarıda elinizden yem yesin. Etraf biraz kirlenir ama elektrikli süpürgeyle halledilir. Bence şu an sizin ve kuşunuz için bir fırsat. Çok güzel bir arkadaşlık kurabilirsiniz bu sayede.

Kovalayın derken yavaş yavaş yapın bu işlemi.

@Süleyman YERLİ beyin dediklerini aynen yapın bence bu fırsatı kaçırmayın derim.

Geri