Muhabbet kuşu eş tutma

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve esra Delihasan tarafından 9 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. esra Delihasan
  Çevrimdışı

  esra Delihasan Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  9 Ekim 2016
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bayan
  Arkadaşlar muhabbet kuşlarının eş tutması hakkında bazı sorularım var. Yardımcı olursanız sevinirim.
  Ben iki aylık bir yavru erkek muhabbet almıştım. iki ay sonra da erkek yalnız kalmasın diye komşunun kuşlarından bir dişi aldım. Erkek yavru muhabbetim sanırım yerli muhabbet cinsinden. dişi olan da Jumbo kırmasıymış sanırım. Bunu sonradan öğrendim. Erkek şu an 11 aylık dişi ise dokuz aylık. üç ay önce eşimin arkadaşı da kendi erkek muhabbetini bizi verdi. Çalışıyorlar ve bakamıyorlar diye. Tabi kuşlar üç aydır beraberler. Dişi kuşu bir ay önce eş tutsun diye ilk aldığın yerli muhabbetle aynı kafese koydum. Zaten iyi anlaşıyorlardı. Kafese de yavaş yavaş alışsınlar diye yuvalık taktım. Bir ay boyunca dişi kuş erkeği dövdü. yuvalık varken sıkıntı yok, ama yuvalık olunca kavga ediyorlar. Dişim yuvalıkla çok ilgilendi ama erkek hiç yanaşmadı bile. Bende eş tutmamışlar diye dişi kuşu ayırdım ve diğer erkekle aynı kafese koydum. Diğer erkek dediğim kuş dişi gibi iri. Türünü bilmiyorum. 5 gün oldu arada kavga ediyorlar, dişi yuvalığa girince erkek de onu kapı önünde bekliyor. Dişi erkeğin yem kusmasına da izin veriyor. ama yine de zaman zaman küçük çaplı kavgaları oluyor. Tereddütte kaldım. Sizce biraz daha beklemeli miyim? Bugün baktım, dişi kafes altında kağıt parçalıyor. Gün içinde defalarca giriyor yuvalığa. ama Bazen niye kavga ediyorlar anlamıyorum. dişim çok hırçın ve elde etmesi zor bi kuş. Bundan sonra ne yapmalıyım? Tecrübeli arkadaşlar fikirlerini ve önerilerini paylaşırsa sevinirim?

  Kuşlarımın da resimlerini gönderiyorum.
  Açık Yeşil olan ilk aldığım erkek. Açık mat sarı olan sonradan gelen erkek.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. cengiz
  Çevrimdışı

  cengiz Profesyonel

  Katılım:
  29 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  1.554
  Beğenileri:
  484
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  20 tane ve üzeri
  Disi kuş baskın anlattıklarından çıkardığım erkek kuş başkınlığı eline alamazsa çifte girmez disi. Erkekde tam kızgın değil.
   
 3. Ayhan OTÇUOĞLU
  Çevrimdışı

  Ayhan OTÇUOĞLU Süper Moderatör
  Yönetici

  Katılım:
  7 Ocak 2016
  Mesajlar:
  1.305
  Beğenileri:
  507
  Yer:
  Manisa
  Dişi kuş yuvalığa giriyor ise eş olmuşlardır. Siz kalamar, kuşkumu, mama verin. Banyo yaptırmayın. Kafesin yerini veya yönünü değiştirmeyin. Gerisi gelecektir.
   

Sayfayı Paylaş