Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Evcilleştirme ve Eğitim

bilgiler için teşekkürler

Merhaba Arkadaşlar,
Çok yoğun bir şekilde bu konu için birçok kişi mesaj atıyor gerçekten elimden geldiği kadar herkeze msj attım ama artık bu konu altında toplanmasını istedim ben kısaca anlatayım sorularınız olursa sorarsınız yine

Elimden geldiği kadar bilgi ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim.Öncelikle muhabbetimizi eğitebilmemiz için onları anlamamız hareketlerinin ne anlama geldiğini çözmemiz bilmemiz gerekir. Kuşlarımıza ne kadar agır kaba ve hızlı hareketler ile dokunur yada elimize alırsak bizden o kadar çok kaçmaya calısır ve korkarlar.Elimizden geldiği kadar nazik ve kibar olmalıyız kuşlarımızın korkacagı hareketleri yapmamalıyız.Bu temel bilgilerden sonra gelelim fasülyenin faydalarına :D

Ben kuş egitceksem 20 günlük iken yuvalıktan hergün elime toplamda 1 yada 2 saat alır oynar geri bırakırım.Diyeceksinizki biz üretici degiliz nerden bulacaz 20 günlük kuşu da egitecez ? Öncelikle bir üretici arkadaş bulacaksınız ve o kuş tüylerini tamamladıgında 25 günlük civarı olur yeme düşmeden kuş dısarıyı görmeden yuvadan alacaksınız evinize götürceksiniz kesinlikle kafes yada tünege koymucaksınız. O kuş elinizde omzunuzda duracak sürekli.Yem yiyemedi aç kaldı gibi durumların olmaması için elinizle besliceksiniz gerek sırınga gerekse kuşu koydugunuz yere aspur serpeceksiniz yada dal darı koyacaksınız o kendisi onu keşfeder zaten zamanla hic bir kuş aç kalıp bu ikisi varken ölmez kabuguyla bile yer onu açıkırsa. Bu ikinci aşamamız böyle olacak

Gelelim son aşamaya. Kuş artık yavas yavas ucmaya baslayacaktır.Kuş elinizden omzunuzdan ucacak ve siz kosarak onu geri alacaksınız :D Yani sizden uzakta bir yerde dinlenmesine dahi izin vermiceksiniz evinizde hic bir şeye alışmıcak. Tabi bu tamemen size alışana kadar ondan sonra evin içinde serbest bırakabilirsiniz ki bıraksanız bile artık sizden baska bir yere gitmicektir.

Not: Bazı arkadaşlar her yavru kuş zaten ele alışıktır diyor. Bu yoruma kesinlikle katılmıyorum bunu ıspat etmek isterlerse hic elime almadıgım yeni yeme düşen kuşumu veririm eline elinde durursa ona 10 tane kuş hediye ederim. Önemli olan ele konup tekrar uçması degil egitimli olması demek elinde omzunda durması sen istemedigin sürece senden kaçmamasıdır!!

Egitim ile ilgili birden çok videolarıma aşağıdaki kanalımdan ulaşabilirsiniz:

http://www.youtube.com/user/ozkarusjapcin

Bu aşamaların hepsini dogru ve düzgün bir şekilde yaparsanız alışmayacak kuş yoktur.
TEKRAR TEKRAR vurgulamak istedigim bişey var kuş egitilmiyorsa Egitimcide sorun vardır kuşta degil.
20141228_123938.jpg

20141228_123528.jpg

ALINTI DEGİLDİR ÇALARKEN SORUNUZ.

Mubiş egitimcisi g0rky06

iyi günler.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 10:05 -->-> Daha önceki mesaj 22:56 --

+++++++++++++

Abi merhaba ben şimdi 50 tl ye yavru kuş alıcam çek bembeyaz çok hoşuma gitti alıcagım yer öyle büyük bir yer değil ufak bir kuş evi üreticisiyle konuştum şuan yumurtadalar kuşlar çıkınca erkek olanını alıcam ama ben diyorum ki 20 günlük iken alayım yusuf abi şey dedi o dedi elinde kalır 3 gün sonra ölür yani dedi sence kaç günlük iken alıyım konuşturmaya ve elime alıştırmaya çalışacagım bilgilerini benimle paylaşırsan Quik in dal darı var ondan alırım eğer 20 günlük alırsam ve aspur kullanırıım aynı şekilde şimdi ki yavruma bile aspur kullanıyorum senin tavsiyelerin neler abi teşekkürler

Abi merhaba ben şimdi 50 tl ye yavru kuş alıcam çek bembeyaz çok hoşuma gitti alıcagım yer öyle büyük bir yer değil ufak bir kuş evi üreticisiyle konuştum şuan yumurtadalar kuşlar çıkınca erkek olanını alıcam ama ben diyorum ki 20 günlük iken alayım yusuf abi şey dedi o dedi elinde kalır 3 gün sonra ölür yani dedi sence kaç günlük iken alıyım konuşturmaya ve elime alıştırmaya çalışacagım bilgilerini benimle paylaşırsan Quik in dal darı var ondan alırım eğer 20 günlük alırsam ve aspur kullanırıım aynı şekilde şimdi ki yavruma bile aspur kullanıyorum senin tavsiyelerin neler abi teşekkürler

20 günlükken annesinden ayırırsanız siz besleyemessiniz onu. O yüzden tüylensin yemi kırsın öyle alın derim. Egitim icin ideal olur

sence tahminen kaç günlükken alıyım abi 25 30 arası ideal mi ?

benim yavru kuşlarım genelde 25 günlükken tüyleri tamamlanıyor bakımla alakalı kuşun genel görünümü kanatları tüyleri gelişmisse kendine bakabılcekse 25 günden sonra 27 günllükken felan ayırabilirsin

Güzel konu, eline sağlık. Yalan yanlış konuşanlar kuşlar hakkındaki cehaletlerini ortaya koyuyor sadece.

masaallah gercekten mukemmel egitilmis kuşlar..
benim muhabbet kusum 15 aylik kovarsin gitmez yemek yedirmez cay icirmez elden omuzdan inmez ama asla dokunulmasina izin vermiyor ve cani istedikce cok acı isiriyor..
bu yastan sonra isirmasini kesme ihtimalimiz varmi acaba?

masaallah gercekten mukemmel egitilmis kuşlar..
benim muhabbet kusum 15 aylik kovarsin gitmez yemek yedirmez cay icirmez elden omuzdan inmez ama asla dokunulmasina izin vermiyor ve cani istedikce cok acı isiriyor..
bu yastan sonra isirmasini kesme ihtimalimiz varmi acaba?

Ben istirdiklarinda gagasini tutuyorum biraz kiziyorum duzelmeye basliyor

tesekkur ederim.. isirmasina dayanabilirsem bu yöntemide deniyecegim..

merhaba. aldığımız tarihe göre hesaplarsak yaklaşık 10 aylık olduğunu tahmin ettiğimiz dişi bir muhabbet kuşumuz var. bu ara gagası iyice kahverengileşmeye başladı. ilk zamanlar omzumdan, bilgisayardan kalkmazdı, şimdi kafesinden çıkartır çıkartmaz geri dönecek fırsat kolluyor. trip atar gibi her daim. bu da ona yaklaşık 4 ay önce bir gece elimi ısırmaya hamle etti diye panikle ona bağırdım diye oldu(ilk defa ısırma hamlesi yaptığını orada gördük). sonra gönlünü almak için haftalarca uğraştım.ısırması baya azaldı ama artık kafesinden başka yerde uzun süre durmuyor. günde 1 belki kendiliğinden çıkıp uçuyor(kafes her daim açık). odadan dışarı asla çıkmaz, pencere açıkken bile çıkmaz ki açık havadan veya karanlık yerlerden baya korkuyor.
bu bahsedilen elden yeme, topla kağıtla oynama, tabağımızdan bardağımızdan bir şeyler yiyip içmesini nasıl öğreteceğimizi anlatabilir misiniz?

Benim kuşum 4 5 yıllık yani yaşlı ginede eğitebilirmiyim ?

merhaba. aldığımız tarihe göre hesaplarsak yaklaşık 10 aylık olduğunu tahmin ettiğimiz dişi bir muhabbet kuşumuz var. bu ara gagası iyice kahverengileşmeye başladı. ilk zamanlar omzumdan, bilgisayardan kalkmazdı, şimdi kafesinden çıkartır çıkartmaz geri dönecek fırsat kolluyor. trip atar gibi her daim. bu da ona yaklaşık 4 ay önce bir gece elimi ısırmaya hamle etti diye panikle ona bağırdım diye oldu(ilk defa ısırma hamlesi yaptığını orada gördük). sonra gönlünü almak için haftalarca uğraştım.ısırması baya azaldı ama artık kafesinden başka yerde uzun süre durmuyor. günde 1 belki kendiliğinden çıkıp uçuyor(kafes her daim açık). odadan dışarı asla çıkmaz, pencere açıkken bile çıkmaz ki açık havadan veya karanlık yerlerden baya korkuyor.
bu bahsedilen elden yeme, topla kağıtla oynama, tabağımızdan bardağımızdan bir şeyler yiyip içmesini nasıl öğreteceğimizi anlatabilir misiniz?
dişi kuşlarda eğitim zor olur ve bahsettiğinize göre kuşunuz kızışmış ve bu durumda olduğu için daha zor olur

o yaştan sonra biraz zor olabilir ancak imkansız değil
Teşekkürler kuşuma aynı eğitim rotasınımı uygulamalıyım yoksa yaşlı olduğu için farklı bir eğitim rotasımı uygulamam gerekir parmağımı kafesin deliklerinden yanına koyuyorum ve parmağımdan korkmuyor ve üstüne yem koyarsam yiyor fakat bi türlü elime alamıyorum :(

Teşekkürler kuşuma aynı eğitim rotasınımı uygulamalıyım yoksa yaşlı olduğu için farklı bir eğitim rotasımı uygulamam gerekir parmağımı kafesin deliklerinden yanına koyuyorum ve parmağımdan korkmuyor ve üstüne yem koyarsam yiyor fakat bi türlü elime alamıyorum :(
Daha sakin ve sabırla işaret parmağınızı içeri koyun göğsüne dokunup hafifçe yukarı kaldırarak parmağınıza çıkmasını sağlayın ancak elinizden korkmaması için sabırlı olun

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar,

Ben çok caresiz bir şekilde yaziyorumbu mesaji. 2 ay once bir petshoptan kalabalik bir kafesten kus aldım. O günden beri aşırı korku var kuşta. Bir turlu elime alistiramadim daha kafesin yanından gecerken cilginca saga sola ucusmaya basliyo. Elime gelmiyo. Neler denedim yine de hic iletisimi yok. Salmayi denedim devamli benden kaciyo. Evim de kucuk bikac kez cama vurdu disarisi sandi cikmak istedi sanirim. Su an yaklasik 5 aylik ben sizden Allah rızası için yardim istiyorum. Çok teşekkür ederim

Merhabalar,

Ben çok caresiz bir şekilde yaziyorumbu mesaji. 2 ay once bir petshoptan kalabalik bir kafesten kus aldım. O günden beri aşırı korku var kuşta. Bir turlu elime alistiramadim daha kafesin yanından gecerken cilginca saga sola ucusmaya basliyo. Elime gelmiyo. Neler denedim yine de hic iletisimi yok. Salmayi denedim devamli benden kaciyo. Evim de kucuk bikac kez cama vurdu disarisi sandi cikmak istedi sanirim. Su an yaklasik 5 aylik ben sizden Allah rızası için yardim istiyorum. Çok teşekkür ederim
İmkânsiz değil ama çok zor. Anlattıklarınıza göre kuşun dişi ve son derece yabani olduğunu düşünüyorum. Kendinize alıştırmak istiyorsanız kuşu değiştirin

İmkânsiz değil ama çok zor. Anlattıklarınıza göre kuşun dişi ve son derece yabani olduğunu düşünüyorum. Kendinize alıştırmak istiyorsanız kuşu değiştirin

Kuş erkek gibi burnu mavimsi renge dönüyor. Degistirmeyi dusundum ama baglandim da biraz degistirmeden neler yapabilirim acaba? Tesekkur ederim yanitiniz icin

Geri