petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Muhabbet Kuşu Hakkında İlginç Bilgiler

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve Mehmet ŞEKER tarafından 11 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet ŞEKER

1. Bir muhabbet kuşu ne kadar şişman olabilir ?
    Evlerde beslenen bir muhabbet kuşunun ağırlığı ortalama 55 gr dır.
    Doğadaki vahşi muhabbet kuşlarının ağırlığı ise en iyi durumda 35 gr dır.
    Şov muhabbet kuşlarının ağırlığı ise 85 gr dan 110 gr a kadar değişir.
    Avustralya'da bir veteriner kendisine check-up için getirilen bir şov muhabbet kuşunun ağırlığının 185 gr olduğunu belirtmiştir ve bu ağırlık doğadaki muhabbet kuşlarının ağırlığının 5 katından daha fazladır.

2. Muhabbet kuşları kaç saat uykuya ihtiyaç duyar ?
    "Muhabbet kuşları güneşin doğuşu ile uyanmalı ve güneşin batışı ile uyumalıdır."
    Daha önce de başka bir kaynakta bu kuşların kesintisiz 12 saat uykuya ihtiyaçları olduğunu okumuştum.
    Bu sırada bulundukları ortam karanlık olursa daha güzel olur.

3. En ünlü muhabbet kuşu
    Guinness rekorlar kitabında yer alan Sparkie Williams isimli muhabbet kuşu 1958 yılında ingiltere de bir konuşma yarışmasını kazanmıştır.
    Ölmeden önce 531 kelime konuşabiliyor ve 383 cümle kurabiliyordu.
    Sparkie çeşitli radyo programlarına katılmış ve kendi ses kayıtlarının yer aldığı albüm 20.000 adet satmıştır.

4. Avustralya'nın en yaşlı muhabbet kuşu
    Charlie ismindeki muhabbet kuşu 29 yıl 2 ay yaşamış ve Guinness Rekorlar kitabina girmiştir.
    Yazıda 26, 22 ve 17 yıl yaşayan muhabbet kuşlarının da olduğundan bahsediliyor.

2. Mehmet ŞEKER

Sparkie Williams isimli kuşa baktım dişi ve gözleri değişik bir kuş. Dişi olmasına şaşırdım

3. Serkan ERKAN

Serkan ERKAN Active Member

Beğenileri:
    1
    güzel paylaşım . emeğine sağlık..

4. Mehmet Kurt

Ayakları bile bir tuhaf büyük ihtimal oldukçada yaşlı bir kuştu.Dokunsan elinde kalacak gibi hayvanın ayakları...:(

5. Eren Temiz

Paylaşım için teşekkürler :) bizim muhabbet kuşu gece geç yatıyor sabah 8 de uyanıyor. :)

6. Tuğrul KAYA

Kuş dişimi o biraz karışmış gibi :( çok yaşlanmış belli. Gözleride yaşlarına bağlı iyice iris çıkmış fakat benim bu konu ile ilgili başka bir düşüncem var.
    İnternetteki resimdeki kuş sanki içi doldurulmuş gibi geldi, iyice bir bakın.Gerçek Sparkie'nin görüntüsüne (video) rastlamadım. Kuşun hep aynı pozu vermeside manidar... Sparkie erkek ismimi dişimi ordanda sonuca varılabilinir.

7. Mehmet Kurt

Aynen öyleymiş doldurulmuş maketi Newcastle'da Hancock Müzesinde sergileniyormuş birde işin ilginç yanı kuşun dişimi erkek olduğu belirsizmiş bir gazete küpüründe yazıyor swap falan bişiler almışler etmişler ama yarısı yok tabi küpürün :D 62 yılında ölmüş artık makine mi yoktu çekicek yoksa fazla önemmi vermemişler bişi olmuş.

8. Mehmet ŞEKER

güzel bilgiler ortaya çıktı herkese teşekkürler :)

9. Anıl ATIŞ

Anıl ATIŞ Well-Known Member

Beğenileri:
    27

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. muhabbet kuşları hakkında ilginç bilgiler

,
  2. muhabbet kuşları ile ilgili ilginç bilgiler