Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu halsizlik , gagada garip koku...

Gizem Köse

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, öncelikle sürç-i lisan edersem affedin, yeniyim :) Benim 4 senedir sevmelere doyamadığım erkek muhabbet kuşum yaklaşık 2 haftadır çok durgun. Normalde yerinde duramaz sürekli konuşur, çok hareketli bir kuştur. Sürekli uyukladığını, hiç konuşmadığını fark ettiğimde hemen veterinere götürdüm. Kontrol ettiler, belirgin bir sıkıntısının olmadığını soğuk almış olabileceğini söyleyip vitamin takviyesi olarak Avisol-B vitamininden verdiler. Yemini yiyor, suyundan içiyor bolca, burada bir sıkıntımız yok ama vitamini 2 haftadır kullanıyoruz, yine de eski haline dönmüş değildi. Bugün kafa tüylerinde ıslaklık gibi birşey fark ettim, önce kafasını suluğa fazla soktu heralde dedim ama elime alıp baktığımda su değil de böyle iltihaplı hafif yapışkan bir sıvı olduğunu fark ettim, kafasından özellikle gaga çevresinden kötü bir koku da geliyor. Gözlerinin etrafı da nemli gibi. Sürekli uyuklama halinde, arada kusarmış gibi yapıyor kafa aşağı yukarı inip duruyor. Hiç sesi çıkmıyor. Veterinere götürsem yine alakasız bir yorumla bizi eve geri yollayacaklar biliyorum :( Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok mutlu olurum, onu böyle görmek beni çok üzüyor:( Şimdiden teşekkür ederim...

28E3XL.jpg

m1JAl2.jpg

JnObdq.jpg

Çok geçmiş olsun ben bugüne kadar kuştan anlayan veteriner görmedim

cok gecmis olsun. uzman degilim pek yardimci olamam ama bana sanki basit bi soguk alginligiymis gibi gelmedi. kabarik duruyo mu kus? usuten kuslar genelde kabartiyo kendini, ishal oluyo. diskisi nasil kusun? ishal falan var mi? o kafasina bulasan sivi burnundan falan gelmis olabilir hapsirirken. kusuyo gibi yapiyo demissiniz. kafesine bakin bi siz gormeden kusmus olabilr. yem taneleri var mi? bir de burnu soyuluyo, rengi aciliyo gibi geldi sanki resimlerden. erkek kuslarda boyle burun rengi acilinca hatta bazen disi gibi kahverengi bile oluyo testis tumoru oldugunu soyluyorlar.

[MENTION=17857]Gizem Köse[/MENTION] Öncelikle çok geçmiş olsun. Foruma da hoş geldiniz. Şöyle bir şey olabilir. Öncelikle parazit ya da mega bakteri denilen bir virüs olabilir. Kafadakine gelince buradan fazla belli olmuyor ama sanki göz çevresi ve gagada mantar başlangıcı var. Kuşta ishal falan var mı? Dışkısında yem ya da kalıntıları var mı?

cok gecmis olsun. uzman degilim pek yardimci olamam ama bana sanki basit bi soguk alginligiymis gibi gelmedi. kabarik duruyo mu kus? usuten kuslar genelde kabartiyo kendini, ishal oluyo. diskisi nasil kusun? ishal falan var mi? o kafasina bulasan sivi burnundan falan gelmis olabilir hapsirirken. kusuyo gibi yapiyo demissiniz. kafesine bakin bi siz gormeden kusmus olabilr. yem taneleri var mi? bir de burnu soyuluyo, rengi aciliyo gibi geldi sanki resimlerden. erkek kuslarda boyle burun rengi acilinca hatta bazen disi gibi kahverengi bile oluyo testis tumoru oldugunu soyluyorlar.

Öncelikle teşekkürler. İshal var evet dün kafesi temizleyip özellikle dikkat ettim yaptıklarına, normal yuvarlak dışkıdan değil de çoğunlukla hafif sulu uzun bir şey çıkarıyor. Yem tanesi de göremedim kafesinde. Burnu da hiç bi zaman tek homojen bir renk değildi zaten, o kadar büyük bir rahatsızlığı yoktur umarım :(

[MENTION=17857]Gizem Köse[/MENTION] Öncelikle çok geçmiş olsun. Foruma da hoş geldiniz. Şöyle bir şey olabilir. Öncelikle parazit ya da mega bakteri denilen bir virüs olabilir. Kafadakine gelince buradan fazla belli olmuyor ama sanki göz çevresi ve gagada mantar başlangıcı var. Kuşta ishal falan var mı? Dışkısında yem ya da kalıntıları var mı?

Teşekkürler. Yukarda da bahsettiğim gibi ishal var, veterinere götürdüğümde böyle bir durum yoktu dışkısı normaldi. Kafeste veya dışkısında yem göremedim. Mantarsa ne yapmak lazım? Uzman bir veteriner bulup göstermek gerekir mi? Ben tedavi edebilir miyim? :confused:

Bende icinizi karartmisim bayagi kusura bakmayin :/ hep oyleyse burnu sorun yoktur o zman. Simdi ilk yapmamiz gereken normal sartlarda veterinere gitmek. Cunku mega bakteri falan denmis. Oyle biseyse tahlil yapilmasi gerek diye dusunuyorum. Buyuk sehirlerdeyseniz biraz daha kolay oluyo kanatlidan anlayan vet bulmak. Forumda iyi veterinerleri yaziyolardi hangi sehirde diye. İmkan varsa goturseniz iyi olur. Onun disinda sizin evde yapabilecekleriniz oncelikle kusu sicak, hava akimi olmayan yerde tutun. İshali icin aspur verin sadece. pirinc, patates haslayip verebilirsiniz. Haslama suyunu da suluguna koyabilirsiniz. Suyunu her gun degistirin. Suyuna elma sirkesi damlatin bikac damla iki uc gunde bir. Elma sirkesi ic parazit, mantar gibi problemler icin yardimci oluyo. Mantar var mi bilmiyorum daha dogrusu varsa da goremedim diyeyim. Mantar olunca mantar ilaci eczaneden alip kullaniyolar genelde ya da vazelin. İlac konusunda bisey diyemem ama kokusuz vazelin alip gagasina, gozune dikkat ederek kulak temizleme cubuguyla goz cevresine ve ayaklarina surebilirsiniz. Mantar varsa ise yarar. Yoksa da ilac degil vazelin surmus olursunuz en azindan. Bunlari evde uygulayabilirsiniz. Bi zarari, yan etkisi yok. Umarim kisa zamanda toparlar bu tatli kus. Cok gecmis olsun

öncelikle geçmiş olsun çok üzücü bi durum...hiprodoksin antibiyotik günde bir damla ağızdan 3 gün verin.bigün temiz su. ardındanda gervit veya combex multivitamin takviyesi yapın.kırgınlığı veya iltahabı varsa muhakak iyi gelir

geçmiş olsun kusunuzun durumu baya kotu gozukuyor kusunuzda ishal ne zamandır var bide ishal için ilaç kullanıyomusunuz çünkü kusunuz 2 haftadır filan surekli uyku halindeyse kötü bir durum 2 haftadırda ishali varsa acil ilaç takviyesi yapmanız lazım ishal ilacı yanı kusunuzun gagası ve kafası için pek bişey soyliyemicem ama kuşlardan anlayan bir veterinere götürüp gösterseniz iyi olur ama ishale dikkat edin çünkü muhabbet kuslarında ishal çabuk iyileştirilmesi gereken bir hastalıktır ölümle bile sonuclanabilir uzun süre geçmezse dikkat edin derim tekrar geçmiş olsun

Geri