Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Tedavileri

alpdna

Yönetici
Yönetici
hasta1.jpg

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet kuşları tam olarak insanlarla ilk olarak iletişime geçmiş olduğu bilinmemekle birlikte papağanların soylarından geldikleri kesinlikle kanıtlanmış evrimin harikalarından biridir. Yalnız yaşayanlar ve hastalar ev hanımları için iyi bir arkadaş olan kuşlar sürekli artan öğrenim oranları ile ev içinde konuşulan ya da ona öğretilen bir çok kelimeyi hafızasında tutarak söyleyebilir. Tabi ki bu söylemler karşılıklı sohbetler olarak değil taklit mekanizması ile yapılan söylemlerdir. Çok hassas olan bu kuşlar kesinlikle çok sıcak ya da soğuk ortamlarda yaşayamazlar. Sürekli kafes için ve ev içi yaşamlara adapte oldukları için kanatları çok gelişmez ve uzun mesafeler uçamazlar. Bu yüzden evde kedi besleyenler ayrıca dikkatli olmalı balkonda kesinlikle bırakılmamalıdır.

Çok çabuk hasta olan bu kuşlar neredeyse insanlar kadar sağlık sorunu yaşayabilir. Fakat bu hastalıkların tedavisi de oldukça kolaydır.

Muhabbet kuşu Mantar hastalığı

Mantar olarak bilinen bu kuşların kedi ve köpek gibi sürekli kendilerini kaşımalarının işareti olan hareket kuşların bit kapmış gibi davranmalarına yol açar fakat bu bitten değil ciltlerinde oluşan mantardan meydana gelir. Kızarmış deri ve pul pul dökülmeler bunun işaretidir.

Nizoral Şampuan adı verilen özel bir şampuan ile kafes içi suluk yemlik gibi bölgeler yıkanmalıdır. Ayrıca 1 litre su içerisine 1 adet Nizarol Tablet atılarak kuş’a içirilmelidir 7 gün sonunda cilt temizlenecektir ve Bir süre sonra bu mantar yok olacaktır.

Muhabbet kuşu indirim Sisteminde oluşan bozukluklar

Daha önemli problemler olup genellikle hatalı beslenmeden sonra ortaya çıkar genellikle insanların iyi niyetli olarak verdikleri besin maddeleri kuşlar için doğru seçim değildir. Bunun belirtisi ise gövdesinin alt ve ön yüzeyinde oluşan damarların yeşilleşme ve belirginleşmesi ile ortaya çıkmaktadır. Tedavisi için sadece onlara özel olan yemlerle beslenmeleri ve taze su içmeleri yeterli olacaktır.

Solunumu ile ilgili Muhabbet kuşu hastalıkları

Genellikle kuşun kuyruk kısmının sürekli hareket etmesi ve ağzını boğulurmuşçasına hareketler ile oynatması ile belli etmektedir. Tedavisi için taze içme sularının içine kuş vitaminleri eklenmelidir. Veterinerin önereceği miktarlar göz önünde bulundurulmalı ve hatalı kullanımda kuş zehirlenmesine sebep olacağı unutulmamalıdır.

Kuruluk olarak bilinen bir muhabbet kuşu hastalıkları

Genellikle kendini aşırı yorgunluk ve halsizlik olarak ortaya çıkarmaktadır. Kuş uçmak ya da yürümek istemeksizin bir köşede beklemeyi tercih eder gün içinde sesi hiç duyulmaz ve dikkat edilmezse erken tedaviye başlanmazsa ölüme sebebiyet verir. Tedavisi için Baytirel tablet önerilmektedir. Bir tableti 8 minik parçaya bölerek sularının içine eritilerek katılmalıdır. Bu tedavi minimum 10 gün devam edilmesi gereken bir tedavidir ve kısa süren tedaviler onu iyileştirmeyecektir.

Muhabbet kuşu çiçek hastalığı

Çiçek hastalığı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da özellikle muhabbet kuşu hastalıkları kuşlarda da görülmektedir. Kesinlikle ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Bir kafeste yaşayan iki kuş varsa ikisini de aynı sona götürmektedir. Ayrıca tedavisi yoktur. Antibiyotiklerin etkili olmadığı kuş virüslerinden biridir. Maksimum 8 gün içerisinde kuş kendiliğinden ölecektir. Eğer kafesleri haftalık olarak Nizoral şampuanla yıkarsanız bu virüsü engellemiş olursunuz fakat hasta olmuş kuşlar için üzülmekten başka yapacak şey yoktur.

Uyarı: Yukarıda yer alan yazılar ve tavsiyeler sadece bilgi amaçlıdır. Uygulamaların sorumluluğu uygulayan kişiye aittir.

YARDIM EDİN KUŞUM BAYILIYOR ! gayet sakin uçuyodu yavaşça yere indi bağırmaya başladı sonra tak sustu ve yere yattı kafasını da dikti ben öldü sandım birkaç dakika sonra yerde yürüyodu çok korktum bayılmış şu an tüy dökmüyo yem yiyo ama kafası arkasında uyumaya başladı böyle uyumazdı ishal yok okulum başladı onunla ilgilenemiyorum evde değilim annem babam çalışıyo yalnız kalıyo ve sürekli uyur haline geçti depresyona mı girdi neden bayıldı önceki hafta kafeste ordan oraya atlar dışarı çıkarınca da içeri girmezdi geleli 1 ay oldu hiç ısırmaz elime gelir iyi anlaşırdık bayılma olayından sonra dışarı salmıyorum 3gün oldu korktum

KUŞUM İÇİN ÇOK ENDİŞELENİYORUM
2 çift kuşum var erkek olan ishaldi 4 gündür ağzına şırıngayla ilaçlı su veriyorum bi gün ilacı verirken kafasını salladı ve bir miktar ilaçlı su kafasına döküldü yani gözünün etrafına 1 saat sonra felan baktığımda sertleşmişti ordaki tüyler sonraki gün ise döküldü ciddi birşey varmı yokmu bilemiyorum onlarda canlı onlarında yardıma ihtiyacı var lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim lütfen.

Gagası Kanıyor

Arkadaşlar dişi kuşumun gagası fazla uzundu tırnak makası ile kısaltalım derken fazla kestik kanamaya başladı kanı dururduk ama erkek rahat bırakmadığı için tekrar kanamaya başladı kanamayı nasıl durdurabiliriz yedek kafesim yok ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

arkadaşlar dişi kuşumun karnı şişti. önce yumurta sandık ama değilmiş sanırım. gittikçe şişlik arttı. veterinere götürdüm karnı yumuşak yumurta yok sanki dediler.röntgen çekildi içerde sıvı birikmesi var dedi. antibiyotik verdi her gün suyuna katalım diye. neredeyse 6 gün oldu hiç fayda etmedi hatta daha da karnı şişti. öylece duruyor. tünekte de durmuyor.kafeste yerde duruyor. nedir ne değildir bir türlü bulamadım.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. kuşun son halinin resimlerini yükledim
14513828_1632233470155137_1618603985_o.jpg
14528375_1632233493488468_682164760_n.jpg
14536721_1632233456821805_1464663884_o.jpg
14536792_1632233323488485_2081238219_o.jpg

Yumurta sıkışması olabilir

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muhabbet kuşum ayağıyla kafasını kaşıdığında ara sıra hapşırıyor ve burnunu tüneğe sürtüyor sebebi ne olabilir acaba burnuna su falan mı kaçtı ya da üşüttü mü? Ona bisey olacak diye korkuyorum yardımcı olabilir misiniz?

Kuşum ishal gibi nasıl tedavi edebilirim ?

arkadaşlar dişi kuşumun karnı şişti. önce yumurta sandık ama değilmiş sanırım. gittikçe şişlik arttı. veterinere götürdüm karnı yumuşak yumurta yok sanki dediler.röntgen çekildi içerde sıvı birikmesi var dedi. antibiyotik verdi her gün suyuna katalım diye. neredeyse 6 gün oldu hiç fayda etmedi hatta daha da karnı şişti. öylece duruyor. tünekte de durmuyor.kafeste yerde duruyor. nedir ne değildir bir türlü bulamadım.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. kuşun son halinin resimlerini yükledimEkli dosyayı görüntüle 2314 Ekli dosyayı görüntüle 2315 Ekli dosyayı görüntüle 2316 Ekli dosyayı görüntüle 2317

Tek 1 veterinere götürüp sonuç almak bence yanlış başka bir kliniğe gidip koyulan teşhisi söyleyin birde onlar baksın. Dahada kötüye gidebilir... Geçmiş olsun en yakın sürede sağlığına kavuşması dileğiyle

7yaşındaki erkek muhabbet kusumuzun kuyruk ustu,kanat uçları birlesim noktasinda bir kitle olustu.kitlenin altinda kalan tuyler tek tek dökülüyor.tümör sandik ama arastirmamiza göre tüy kisti denen olaya benziyordu.iki üç gündür de bu kitlenin uç kısmında bir tüy görünüyordu.bugun elime alip baktim.kitle sert ve ucundan tüy çıkmış.buradaki veterinerler kuşdan anlamiyor.yem aldigim kuşcum aldirmaya calismamami tavsiye etti.bilgisi olan varsa lutfen acil yardıma ihtiyacim var.bugun bir kuyruk tüyü daha dustu.

Ekli dosyalar

• IMG_20161222_183730-04.jpeg
    IMG_20161222_183730-04.jpeg
    95 KB · Görüntüleme: 77
arkadaşlar dişi kuşumun karnı şişti. önce yumurta sandık ama değilmiş sanırım. gittikçe şişlik arttı. veterinere götürdüm karnı yumuşak yumurta yok sanki dediler.röntgen çekildi içerde sıvı birikmesi var dedi. antibiyotik verdi her gün suyuna katalım diye. neredeyse 6 gün oldu hiç fayda etmedi hatta daha da karnı şişti. öylece duruyor. tünekte de durmuyor.kafeste yerde duruyor. nedir ne değildir bir türlü bulamadım.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. kuşun son halinin resimlerini yükledimEkli dosyayı görüntüle 2314 Ekli dosyayı görüntüle 2315 Ekli dosyayı görüntüle 2316 Ekli dosyayı görüntüle 2317
Kabızlıktan olabilir. Resimde tüylere yapışmış dışkı görünüyor ve sanki sert kıvamlı gibi. Kuşu gözlemleyin rahat dışkılayabiliyorsa kabızlıktan değilde bir hastalıktan olduğu ortaya çıkmış olur. Eğer kabız olduğu şüphesi oluşursa Hemen ağzına 1-2 damla zeytin yağı damlatın , makat bölgesine de kulak çöpü benzeri bir aparatla yine zeytin yağı sürün. Suluğuna da sıcağa yakın ılık su koyup o suya iki çay kaşığı elma sirkesi katın. Kafeste başka kuş varsa onu başka kafese alın. (Sirke oranı biraz fazla olduğu için sağlıklı kuş içmesin o suyu.) Bakteriyel bir hastalık değilse , (ki antibiyotik fayda etmedi diyosunuz) o zaman Mega bakterden veya başka mantar çeşidinden olabilir. Elma sirkesi kabızlığına iyi geleceği gibi mantarın çoğalmasını da engeller. Ama tedavi etmez. en kısa sürede teşhis ettirip ilaç kullanmak zorundasınız.

8 aylik erkek muhabbet kusum bi kac haftadir sabah aksam surekli uyuyor ve ayagindaki deri soyuluyor. Eskiden kendi istegiyle disari cikip istedigi zaman yanima gelmesine ragmen simdi ben cikarmadan disari cikmiyor ya da normalde tepki verdigi seylere cok fazla tepki vermiyor. Petshopa sordum mantar hastaligi icin bir krem verdi ve iki gunde bir suyuna vitamin damlatmami soyledi. Uc gun oldu ayagindaki yara gecmeye basladi fakat hala surekli uyuyor. Veterinere gidemiyorum petshoplara da guvenemiyorum ellerindekini satmak icin bir seyler verebiliyorlar. Kusuma bir sey olur mu ya da kullanmami tavsiye ettiginiz bir sey var midir

Hocam benimkinde kaşıntı var arada sırada sadece kafasına yapıyor birde gagasıyla tüylerini ısırıyor koparmıyor sorun ne anlayamadım bunu çok sık yapmıyor ama arada yapıyor, yapması normalmi yoksa bir hastalık belirtisi olabilirmi ? tüy dökme yok

8 aylik erkek muhabbet kusum bi kac haftadir sabah aksam surekli uyuyor ve ayagindaki deri soyuluyor. Eskiden kendi istegiyle disari cikip istedigi zaman yanima gelmesine ragmen simdi ben cikarmadan disari cikmiyor ya da normalde tepki verdigi seylere cok fazla tepki vermiyor. Petshopa sordum mantar hastaligi icin bir krem verdi ve iki gunde bir suyuna vitamin damlatmami soyledi. Uc gun oldu ayagindaki yara gecmeye basladi fakat hala surekli uyuyor. Veterinere gidemiyorum petshoplara da guvenemiyorum ellerindekini satmak icin bir seyler verebiliyorlar. Kusuma bir sey olur mu ya da kullanmami tavsiye ettiginiz bir sey var midir

Kuşunuzun bir hastalığı olduğu kesin birkaç haftadır diyorsunuz demek ki çok geç yazmışsınız hayvanın fazla bir vakti kalmamış olabilir. Veterinere gitme ihtimaliniz yoksa Vakit kaybetmeden Baytril 'in %2.5 olan formundan ve Vilmectin isimli anti paraziter temin edin. Bir defaya mahsus olarak Vilmectin'in bir damlasını kuşun ensesine damlatın 15 gün sonra tekrarlarsınız. Baytiril'in bir damlasını 5 damla suyla seyrelttikten sonra o seyreltiden bir damlasını Kuşun ağzına sabah akşam olmak üzere günde iki defa 2 gün boyunca damlatın. Ayrıca Suluğuna da bir suluk suya 3 Ml baytiril koyup karıştırın.
Gecikmemiş olsaydınız kesin kurtarırdık yavrucağı. Ama şuan şansa ihtiyacınız var. Bakteriyel kaynaklı bir hastalıksa kurtulur diye düşünüyorum. 2-3 günde gelişme olmazsa tekrar yazın.

Arkadaşlar kuşum bir kaç gün hapşırdu arada azını açıp kapatıyodu halsiz ötmğyodu bugün bir de öttü sesi falan kısılmış ne yapabilirim fikri olanlar kesin bir bilgisi olanlar yazabilirmi

Arkadaşlar kuşum bir kaç gün hapşırdu arada azını açıp kapatıyodu halsiz ötmğyodu bugün bir de öttü sesi falan kısılmış ne yapabilirim fikri olanlar kesin bir bilgisi olanlar yazabilirmi
Arada ishal oluyodu patates haşladım düzeldi birde şuan tüyde vitamin koyuyorum suyuuna ne yapmalıyım bir bilgisi olan yaZsın lütfen

Kuşunuzun bir hastalığı olduğu kesin birkaç haftadır diyorsunuz demek ki çok geç yazmışsınız hayvanın fazla bir vakti kalmamış olabilir. Veterinere gitme ihtimaliniz yoksa Vakit kaybetmeden Baytril 'in %2.5 olan formundan ve Vilmectin isimli anti paraziter temin edin. Bir defaya mahsus olarak Vilmectin'in bir damlasını kuşun ensesine damlatın 15 gün sonra tekrarlarsınız. Baytiril'in bir damlasını 5 damla suyla seyrelttikten sonra o seyreltiden bir damlasını Kuşun ağzına sabah akşam olmak üzere günde iki defa 2 gün boyunca damlatın. Ayrıca Suluğuna da bir suluk suya 3 Ml baytiril koyup karıştırın.
Gecikmemiş olsaydınız kesin kurtarırdık yavrucağı. Ama şuan şansa ihtiyacınız var. Bakteriyel kaynaklı bir hastalıksa kurtulur diye düşünüyorum. 2-3 günde gelişme olmazsa tekrar yazın.
Yaa ben de kullandigim vitamine devam ettim bu kadar kotu olacagini bilseydim daha onceden sorardim.hasta oldugunu ilk anladigimda kafesine kosesine cokmus uyuyordu ben gelince elimi takip etmemisti kor oldu diye korkmustum. Sonra disari cikardigimda ucamiyordu. Gece boyunca ben almadan yanima gelmyen kus bana yaslanip uyudu. Sabah da vitamin almaya gittim zaten. O gunden sonra bi daha tekrarlamadi goruyordu da ama simdi eve geldigimde elimi yine takip etmeyeye basladi. Saldigimda da normalde uctugundan cok daha az ucuyor. Dediginiz seylri yapsam hala kurtulma ihtimali var mi. Yapabildigim her seyi yaparim kaybetmek istemiyorum lutfen yardimci olun.

KuŞum öldü hatırladıkça üzülüyorum kaybettim onu :((