petshop

                   

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve selen canaydın bedel tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. selen canaydın bedel
  Çevrimdışı

  Platin Üye

  Katılım:
  25 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.366
  Beğenileri:
  17
  Yer:
  bursa
  Muhabbet KuşuTüy ve deri bozukluklarına yol açan özgün koşullar/nedenleri:

  Kellik

  Gaga ve tüy hastalıkları (PBFD)

  Gaga - Pulsu / Kuru

  Bumblefoot (Ayak tabanında yaralar)

  Kahverengi Büyüme (Cerenin boynuzlaşması ve kabuklaşması)

  Tüy Yolma

  Tüy Kistleri/Yumruları  Tüy Bitleri

  Tüy ve Deri Maytları

  French Molt

  Tüy dökümü (Uzun süreli)

  Polifolikül (Bir kökten çok sayıda tüy çıkması)

  Yetersiz Tüy Sağlığı / Uzun dönem Tüy Dökümü

  Preen Bezi Tümörleri (preen bezi büyümesi)

  Saçkıran (Tüylerin bölgesel dökülmesi)

  Tüy Yolma

  Ülserli Deri İltihabı (Kırmızı, sızıntılı, ülserli deri)

  Ksantoma (Köpük hücresi, deride portakal kıvamlı yer yer çukurlu oluşumlar)  Kellik  Kafadaki tüylerin dökülmesidir. Genellikle kanaryalar ve cockatiellerde görülür. Bir hormonal dengesizliğin veya kalıtımın sorumlu olduğu düşünülmektedir. Kellik aynı zamanda eş ya da başka kuşun gagası ile düzeltmesi sonucu da olabilir. İşlevsiz, aşırı küçük ve/veya hastalıklı foliküller kelliğin ortak nedenleridir. Bir kuşta bölgesel tüy kaybı, A vitamini (beslenmesine eklenerek tedavi edilebilir) eksikliğinden de olabilir. Saçkıran da neden olabilir.

  Bazı kuşlarda görülen anormal tüy dökümü, başlarındaki tüm tüylerin dökülmesine de yol açabilir. Kuşlar, ilk yavruluk tüy dökümlerinde de maruz kalabilir. Kelliğe tüy bitleri veya tüy matyları da sebep olabilir.  Preen bezi tümörleri  Bu bez büyümüş ve şekli bozulmuştur. Sonuç olarak salgı bezinin üzerinde küçük tüyler büyür , kuyruk tüyleri dökülür ve tekrar büyümez.  Kahverengi Büyüme  Genellikle muhabbet kuşlarında görülür, sümüksü yüzey akıntısına benzer ve kronik hastalıkların birçok tipinde meydana gelebilir. Bazı bölgelerde oluşan enfeksiyonların neden olmadığı söylenebilir ancak ideal tedavi yöntemi, temeli oluşturan nedenin bulunarak belirlenmesi ve müdahale edilmesidir.

  Cere (burun deliklerini çevreleyen oluşum) aşırı büyür, boynuzlaşır ve tabakalanır. O, çıkık bir "Boynuz " görünüşünü andırır. Bu durum dişi kuşlarda çok görülür ve dişinin üreme dönemine girdiği sanılır. Erkeklerde ise östrojeni önleyen üreme organı tümörleri akla gelmelidir.

  Tedavi: Klasik veteriner hekimler; (özellikle kabarmış ve gagayı engellemişse) az miktarda yağlı losyon, morina karaciğeri yağı, Dettol veya tahriş etmeyen bir merhem uygulanarak nemlendirmeyi ve kümelenmiş oluşumu hafifçe kaldırmayı önerirler.  Polifoliküller  Bir folikülden birden çok tüy sapı büyümesidir. Hiçbir probleme neden olmayabilir veya tüyler ve deride kronik yangıyla birleşebilir. Kaşıntılı polifolikül iltihabı, lovebird ve muhabbet kuşlarında görülür. Kuyruk ve sırt/boyun bölgesi en çok etkilenen alanlardır. Bu duruma bir virüsün yol açtığı düşünülebilir.  Yetersiz tüy sağlığı / Uzun süren tüy dökümü  Yetersiz tüy sağlığı/uzun süren tüy dökümü ve pulsu gagalar; kuşun beslenmesindeki metiyonin amino asidi sınırını akla getirebilir. Gaganın biraz etkilenmesi halinde, methionin bazen tüy gelişimini tersine çevirebileceğinden şaşırmamalıyız,. Birçok diğer eksiklik, neyle beslediğinize veya neyi daha çok yediğine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  Günlük Essentials3 ve CalciBoost desteği bu kusurları engelleyecek, tüy ve gagaları onaracaktır. Bu tedavi, yeni bir gaganın büyümesi için 9-12 aylık bir süreyi kapsayacak ve dökülen bölüm kısa sürede eski halini almayacaktır.  Saçkıran  Tek (yalnız) bir kuşun bedeninin bir yanında, kalın, gri, kabuksu deri ile bölgesel tüy açıklığı görülmüştür. Bunun, Trichopyhton mantarının enfeksiyona yol açmasıyla oluştuğu anlaşılmıştır. Hastalık, tedavi edilebilir olmasına rağmen sahibi tedaviyi kabul etmemiştir.  Ülserli deri iltihabı  Kırmızı, akıntılı, ülserli görünümdedir. Etkilenmiş alan çoğunlukla şişmiştir ve kuş çoğu kez, hastalık göstergesi sayılan yüksek beyaz kan hücresi sayısına sahiptir. Bu hastalık, önceden geçirilen travma, yaralar, şeker hastalığı ve belirli bağırsak parazitleri ile ilişkilendirilebilir. Kuş, derisini yolar ve ülsere dönüştürür. Bu yaralar, çoğu kez kaşıntılıdır ve o bölgeyi daha çok kaşımasına neden olur. Bakteriyel ve/veya mantarsı hastalıklar ikincil lezyonlara yol açar. Tedavi; temeli oluşturan nedenlerin ortadan kaldırılması, yaranın temizlenmesi, uygun olduğu kararlaştırılmış bir antibiyotiğin sistemli kullanımı ve yaranın iyileşmesini sağlamak için kuşun boynuna "collar boyunluk" takılması ile sağlanır Muhabbetkuşları, cockatieller, gri yanaklar, amazonlar ve Avustralya papağanları en çok etkilenenlerdir.  Ksantoma  Ksantoma; sarıdan portakal rengine kadar koyulukta, lipit ve kolesterol birikmesinden oluşan derideki çukurumsu bölgelerdir. Göğüs kısmı, uyluklar ve kanat uçları en sık etkilenen yerlerdir. Bu hastalık çoğunlukla yayılmacı aynı derecede de tahrip edicidir. Muhabbet kuşları, cockatieller ve Avustralya papağanlarında en yaygın görülür. Nedeni henüz bilinmemektedir ama aşırı yağlı beslenmelerin katkısı olabilir.
   
 2. Aysgl
  Çevrimdışı

  Aysgl New Member
  Üye

  Katılım:
  19 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  bursa
 3. Gökhanh53
  Çevrimdışı

  Gökhanh53 New Member
  Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  merhaba iki çift kuşum var erkek olana 4 gündür ishal tedavisi uyguluyorum şırıngayla bi gün şırıngadaki suyun az bi kısmı gözünün etrafına döküldü ve o dökülen yerdeki tüyler sertleşti sonraki gün ise gözünün etrafındaki tüyler döküldü kötü birşeyse bilgilendirirmisiniz teşekkürler
   

  Ekli Dosyalar:

 4. Cemal KUTTAŞ
  Çevrimdışı

  Cemal KUTTAŞ New Member
  Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Arkadaşlar resimde görüldüğü üzere kuşumda Kuyruk karın kısmında şişme ve tüy dökülmesi tespit edildi veterinere götürdüm iltihab dedi keselim dedi içim el vermedi antibiyotik tedavisi önerdi ama tedaviyi uyguladım ama bir etkisini göstermedi giderek biraz daha büyüdü şişlik ne yapacağımı bilemedim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürlerIMG_20161102_085529.jpgIMG_20161102_085530.jpgIMG_20161102_085555.jpgIMG_20161102_085555.jpgIMG_20161102_085530.jpgIMG_20161102_085529.jpgIMG_20161102_085530.jpgIMG_20161102_085555.jpg
   
 5. MLY
  Çevrimdışı

  MLY New Member
  Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Muhabbet kuşum iki aylık
  Bebeğim bi anda avcuna aldı salladı iki üç kere ben kurtarana kadar malesef
  Sonrasında ayağının üzerine hiç basmadı
  Kontrol ettim iki bacağı birbirinin aynı eklemleri kalça kısmı vs
  Şişme morarma da olmadı
  Dokununca kaçırmıyor
  Ama parmağımı uzatınca tutmuyo o ayağıyla parmağımı
  Bazen gagasıyla parmaklarını ısırıyor o ayağın
  Çevremdeki veterinerler muhabbet bakmıyorlarmış
  Kafesini düzenledim yem su tünek vs şuanki durumuna uygun
  Yapabileceğim bişey var mı bu durumda iyileşir miIMG_5122.JPG


  IMG_5120.JPGIMG_5117.JPGIMG_5118.JPG
   
 6. Elif71
  Çevrimdışı

  Elif71 New Member
  Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bayan
  Bir veteriner mantar dedi ve her gun baticon + tricopom kremi suruyorum...Dogru mudur..ne yapmaliyim :(

  Teşekkürler
   

  Ekli Dosyalar:

 7. Efşan
  Çevrimdışı

  Efşan New Member
  Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2017
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  Kuşum 2 aylık yavru. Evimize geldiginde tam olarak yem yemeyi, su içmeyi, uçmayı bilmiyordu. Şu an ince kabuklu darı yiyebiliyo su içebiliyo fakat uçmuyor ötmüyor sürekli uyuyor kafasını kaşıyor bide dışkısı tüylerine yapışıyor acaba hasta olabilir mi
   
 8. Kenan Gültekin
  Çevrimdışı

  Kenan Gültekin New Member
  Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Merhaba herkese 2 yaşında erkek bir kuşum var 1 haftadır filan kafasını tüneğe dayıyor sallabaş hastalığı zannettim ama belirtiler uymuyor kafesten salınca neşeli neşeli oynuyor hep ama bi garip görünmeye başladı resimlerdeki gibi.
   

  Ekli Dosyalar:

 9. russiels55
  Çevrimdışı

  russiels55 New Member
  Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2017
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  2
  Merhabalar muhabbet de yeniyim pek anlamiyorum bu kuşlardan hatta. Fakat 2 kuşum surekli halsiz gibi tunekde olduğu gibi kaliyolar tuyler kabarik ve nefes alir gibi kuyruklari yukari assa iniyo bunun nedeni ve cozumu nedir ?

  EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 10. senacnklc
  Çevrimdışı

  senacnklc New Member
  Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2017
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bayan
  kuşum 1 yaşında burnunda ve gagasında beyaz yaralar çıkmaya başladı yardım edermisiniz?
   

  Ekli Dosyalar:

 11. russiels55
  Çevrimdışı

  russiels55 New Member
  Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2017
  Mesajlar:
  24
  Beğenileri:
  2
  Mantar olmuş sizin kuş

  EVA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 12. Umut2929
  Çevrimdışı

  Umut2929 Member
  Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2017
  Mesajlar:
  60
  Beğenileri:
  10
  Cinsiyet:
  Bay
  Benim muhabbet kusumda sade aspur yiyor baska hic bir yem yemiyo butun yemleri denedim qc biraktim yemlerini koydum ama gidip bakiyor icinde aspur yem gormeyinxe yemiyor ve aspurdan baskasini agzina surmuyor ne yapabilirim arkadaslar bi fikriniz varmi?
   

Sayfayı Paylaş