Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu ısırma sorunu

Reynassa

Yeni Üye
Kuşum yavru erkek elimi ona yaklaştırdım gibi hemen ısırıyor elimden yem yiğiyor ama elimi ona yaklaştırıp elıme çıkmasını sağlamak istediğimde hemen ısırıyor kafesın dışında elımı nere götürürsem Oray'a ısırmak için elimi takip ediyor sanki hele bi az bişi yaklaştırıym elimi kapması bir oluyor yardımlarınızı taktiklerinizi bekliyorum

Bir süre elinizi ısırmasına izin verin. Isıracağını bilerek elinizi yaklaştırın, hazırlıklı olun ve ısırdıktan sonra elinizi kaçırmayın. Böylece ısırmanın faydasız olduğunu öğrenecek ve ısırmayı yavaş yavaş bırakacaktır. Ama önemli olan elinizi kaçırmamanız ya da sesli tepki vermemeniz. Ben kuşumdaki ciddi ısırma sorununu böyle çözdüm.
Bir de ek olarak ısırdığında yüzüne üfle diye tavsiye verilir genelde ama bu kafes içinde çok uygulanabilir olmadığı için ben çok deneyemedim. Dilersiniz onu da deneyebilirsiniz.

Peki kafesin içindeyken ısırmasınamı tepki vermeyeyim yoksa kafes dışından elimi uzatıpda yapmam doğrumudur

Benim kuş kendini kafeste daha güvende hissediyordu ve dışarıya çıkınca korkuyordu. Korktuğu zaman da yine en güvende hissedeceği şey tanıdık olan elim oluyordu ve dışarıda ısırmıyordu. Bu yüzden ben bu eğitimi sadece kafesin içinde yaptım diyebilirim.
Ama bu kafes içi/dışı diye fark etmez diye düşünüyorum. Önemli olan ısırıklarına tepki verilmemesi ve bu huyundan vaz geçmesi.

Deneyip deneyimlerimi sizinle an ve an paylaşacağım

Geri