Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu kafesi ısıtıcısı var mı?

Emre Özcan

Meraklı Üye
Akvaryumdaki gibi kafes içi ıstııcı bir cihaz var mı arkadaşlar , veya yöntemler vs.

Onunla ilgili bilgim yok ama sürekli kapısı kapalı olan oturma odasında tutuyorum ben. Sabah işe giderken perdeyi açıyorum ev güneş alsın diye, onu da pencere ve kapıdan uzak orta sehpaya koyuyorum. Üstüne de arkasını kapatacak bir havlu ile örtüyorum. Herhalde yeterlidir diye düşünüyorum. Hem ışık alıyor, hem güneş görüyor, hem de sıcak kalıyor oda.

Merhaba,
Benim bidiğim kadarıyla muhabbet kuşları 15 dereceye kadar problem çıkarmıyor. Ben geçen kşı sorunsuz ve kayıpsız atlattım ama 15 derecenin altına düşürmedim genelde çok soğuklarda sadece bir hafta falan bayağı soğuk oldu 9 10 derecelere düştü çok şükür vitamindi limondu atlattım. Kuşlarda ani sıcaklık değişikleri olmadığı sürece sorun yaşayacağınızı sanmıyorum ama kuşlar gündüz sıcak gece çok soğuk ile karşılaşırlarsa o sorun olacaktır. Yani kuşlar nasıl alışırsa öyle gider. Eğer kuşlarınızın olduğu odayı sürekli 15 20 derece ayarında tutamayacaksanız ısıtma olayına hiç girmeyin derim.

Onunla ilgili bilgim yok ama sürekli kapısı kapalı olan oturma odasında tutuyorum ben. Sabah işe giderken perdeyi açıyorum ev güneş alsın diye, onu da pencere ve kapıdan uzak orta sehpaya koyuyorum. Üstüne de arkasını kapatacak bir havlu ile örtüyorum. Herhalde yeterlidir diye düşünüyorum. Hem ışık alıyor, hem güneş görüyor, hem de sıcak kalıyor oda.

hocam okul sebebiyle başka şehirde oluyorum , devamlı olarak kontrol edemem havlu vs.
yinede teşekkürler aklıma bir fikir geldi onu yapacağım kesin çözüme ulaşaırım sanırım

teşekkürler hocam , seramik ıstııcı aklıma getirdiniz sayenizde güzel bir fikirim var :)

Merhaba,
Benim bidiğim kadarıyla muhabbet kuşları 15 dereceye kadar problem çıkarmıyor. Ben geçen kşı sorunsuz ve kayıpsız atlattım ama 15 derecenin altına düşürmedim genelde çok soğuklarda sadece bir hafta falan bayağı soğuk oldu 9 10 derecelere düştü çok şükür vitamindi limondu atlattım. Kuşlarda ani sıcaklık değişikleri olmadığı sürece sorun yaşayacağınızı sanmıyorum ama kuşlar gündüz sıcak gece çok soğuk ile karşılaşırlarsa o sorun olacaktır. Yani kuşlar nasıl alışırsa öyle gider. Eğer kuşlarınızın olduğu odayı sürekli 15 20 derece ayarında tutamayacaksanız ısıtma olayına hiç girmeyin derim.

hocam başka şehirde yaşıyorum okul sebebiyle yurtta kalıyorum
kuşlarımda benim odamda , doğalgazıda normal olarak benim odamda kapalı , oturma odasındada devamlı rahatsız edilirler ,
ben olsam zaten böyle ısı sorunu olmayacaktı , aklıma bir fikir geldi eğer düşündüğüm gibi olursa ısı problemini çözmüş olacağım ,

bir ısı sensörü olan termostada seramik ısıtıcı takacağım . 75 watt lık bir seramik ıstııcı yeterli olacaktır veya oda ıstıcı lamba olabilir seramik ıstıcı yerine

75 watt bir seramik ıstıcıyı 24 saat yaksam
75 w = 0,075 x 24 = 1,8 kwh elektrik yakarım günlük ,
1,8 kwh x 30 = 54 kwh eder aylık
54 kwh x 0,40 = 21 tl lik aylık elektrik harcamam olur .

termostad her dakika çalışmayacağına göre 10-15 tl lik bir elektrik harcamam olur kuşlarım için.
böylelikle doğalgazı açmaktan daha karlı olur :D

Son düzenleme:
hocam okul sebebiyle başka şehirde oluyorum , devamlı olarak kontrol edemem havlu vs.
yinede teşekkürler aklıma bir fikir geldi onu yapacağım kesin çözüme ulaşaırım sanırım

teşekkürler hocam , seramik ıstııcı aklıma getirdiniz sayenizde güzel bir fikirim var :)

hocam başka şehirde yaşıyorum okul sebebiyle yurtta kalıyorum
kuşlarımda benim odamda , doğalgazıda normal olarak benim odamda kapalı , oturma odasındada devamlı rahatsız edilirler ,
ben olsam zaten böyle ısı sorunu olmayacaktı , aklıma bir fikir geldi eğer düşündüğüm gibi olursa ısı problemini çözmüş olacağım ,

bir ısı sensörü olan termostada seramik ısıtıcı takacağım . 75 watt lık bir seramik ıstııcı yeterli olacaktır veya oda ıstıcı lamba olabilir seramik ıstıcı yerine

75 watt bir seramik ıstıcıyı 24 saat yaksam
75 w = 0,075 x 24 = 1,8 kwh elektrik yakarım günlük ,
1,8 kwh x 30 = 54 kwh eder aylık
54 kwh x 0,40 = 21 tl lik aylık elektrik harcamam olur .

termostad her dakika çalışmayacağına göre 10-15 tl lik bir elektrik harcamam olur kuşlarım için.
böylelikle doğalgazı açmaktan daha karlı olur :D
Böyle yapacağına kendi odandaki kalorifer peteğine al bir termostat 15 nereceye ayarla daha mantıklı değilmi.

Böyle yapacağına kendi odandaki kalorifer peteğine al bir termostat 15 nereceye ayarla daha mantıklı değilmi.

petekde zaten takılı hocam termostad, ben ısınma maliyetini düşürmek amaçlı böyle bir şey yapıyorum ,
bir taraftan doğalgaz ile koca odayı ısıtmak var, öbür taraftan 75 wat lık ısıtıcıyla 60 cmlik kafes ve çevresini ısıtmak var.

Valla sen bilirsin koca oda kaç m2 . Doğalgaz her zaman elektrikten daha uygundur ayrıca boş odada petek yanıp yanmaması ev ısındıktan sonra çok bir şey farkettirmeyecektir. Tecrübeyle sabit yıllardır istenbulda kombi yakıyoruz biliyoruz yani işi :). Zaten odayı 15 derecede tutmak için fazla enerji harcamayacak tabi yine senin bileceğin iş o dereceli elektrik termostatından bulursan banada haber ver banada lazım olabilir bu sene :)

Şunuda unutma kafes ve çevresini ısıtacak diye bır durum yok o ısıtıcı durmadan çalışır gün boyu odadın tatmını ısıtmaya çalışacağından termostatın hiç elektriği kesmeyecek. Ama ben kafesi bir kutu içine alırım diyorsan o başka

Şunuda unutma kafes ve çevresini ısıtacak diye bır durum yok o ısıtıcı durmadan çalışır gün boyu odadın tatmını ısıtmaya çalışacağından termostatın hiç elektriği kesmeyecek. Ama ben kafesi bir kutu içine alırım diyorsan o başka
saolun önerileriniz için,
fiyat hesaplamasını 24 saate göre hesapladım ayda yakacağım 20 tl yani 24 saat çalışssa dahi o yüzden daha mantıklı diye düşündüm.
termostadı ısıtma olayını kendim elimle yapacağım sende yapabilirsin gayet basit hocam anlatırım eğer kullanacaksan.

Tamam bir anlat merak ettim kendin yap olaylarını severim

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tamam bir anlat merak ettim kendin yap olaylarını severim

olay şu şekilde hocam ;

1-) 1 adet ısı sensörlü gazlı veya dijital termostat alıyorsun . (dijital termostat 45-55 tl arası fiyatı ) - ( gazlı termostat 10-20 tl )

Dijital termostat örneği :
http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/dc-12v-hassas-dijital-termostat-242489219

Gazlı termostat örneği : http://urun.n11.com/termostat/gazli...5_l7sVD8g-NvLsmiF3Q7ThoCGqzw_wcB&gclsrc=aw.ds

2-) 1 adet e14 dediğimiz başucu lambalarına takılan veya gece lambası olarak geçen 10-15 w lık ampül alıyorsun. (5 - 8 tl ) ve 1 adet kablolu duy alıyorsun.
(e14 ampülün avantajı düşük voltajda yüksek ısı yaydığı için öneriyorum )
ve ani ısı değişimi olmaması için ideal bence.

E14 ampül örneği : http://urun.n11.com/ampuller/general-elektrik-15w-parfum-e-14-ampul-buzdolabigece-lambasi-P104003385

NOT : linkleri örnek olsun diye verdim daha uygun fiyata yaşadığın ilde bir elektrçide bulabilirsin
----------------------------------------------------------------------------------
3-) sonra bağlıyorsun kabloları termostada

Dijital termosta da kablo bağlatı örnek videosu :
Gazlı termosta da kablo bağlantı örnek videosu :

ben bağlantıları yapamam diyorsan git bir elektriciye 5 tl ye yapar yapar verir eline .

---------------------------------------------------------------------------------------
seramik ısıtıcı ve oda ısıtan lambalar var ama bunların watları çok yüksek bu yüzden 24 saatlik kullanıma
maddi anlamda uygun olmuyor.
e14 duy ampüller ayda 5 tl yakar 24 saat kullanırsan buda = aylık 5 tl lik elektriğe yansır.

bak hesaplayım sana :

- 15 wattı önce kilowata çevireceğim = saatlik kullandığı kilowatt 0,015
- 24 saatlik kullanıma göre hesaplayacağım için = ilk önce saatlik kilowatı 24 ile çarpacağım
- 30 günlük kullandığım kilowatı bulmak için , günlük kilowattan çıkan sonucu aylık kullandığım kilowatı bulmak için = 30 ile çarpacağım
- aylık ve günlük kilowat çarpımının sonucuda elektriğin birim fiyatıyla çarpacağım =
her ilde genelde elektriğin birim fiyatı 0,35 - 0,42 kuruş olarak değişiyor.

0,015 x 24 = 0,35 ( 24 saatlik kullanılan elektrik )
0,35 x 30 = 10, 5 ( aylık kullanılan elektrik )
10,5 x 0,40 =
1 ayda , 24 saatlik kullanımda 4,2 TL 'lik elektrik yakıyor.

özenle yazdım belki benim gibi ısıtma sorunu yaşayan dostlarım varsa yardımcı olmak amacıyla .

SONUÇ : Lambanın etrafına ışığı engelleyecek bir şeyler sardıktan sonra sorun kalmamış oluyor, gece lambasında ışık sorunu olmaz sanırım, Kışları sevgili dostlarımızın üşümemesi için ideal ısı ortamını yakalamış oluyoruz ve çiftleşmelerine engel olacak ortam değişikliğide yapmamış ve maliyetli bir şekilde onları rahat ettirmeye devam ediyoruz ,

Son düzenleme:
Ellerine sağlık teşekkür ederim

Geri