Muhabbet Kuşu Kumu Gereklimi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 6 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  31
  Muhabbet Kuşu Kumu Ne İşe Yarar?

  Taneli besin alan tüm kuşlarda olduğu gibi muhabbet Kuşları da, yedikleri sert yiyecekleri öğütebilmek için uygun özellikte kuma gereksinim duyarlar.muhabbet Kuşu tarafından yutulan taneli besin, ilk durak olan kursakta salgıların yardımıyla yumuşar ve kabuklarından soyulur. Buradan ikinci mide diyebileceğimiz, yutulan sert kum ve küçük taş parçacıklarıyla gerçek bir değirmene benziyen taşlığa geçerek burada öğütülür.

  İçinde bulunduğu kafesin dar olanakları içinde-kuş, kum gereksinimini sağlayamazsa hazımsızlığa uğrayacağından kuşku duyulmamalıdır. Bunun arkasından da çeşitli sindirim bozuklukları ve besin yetersizliği başgösterir.

  İşte kafes tabanına serilecek olan temizlenmiş ırmak kumu veya tuzundan iyice arındırılmış iri taneli deniz kumu, kafes tabanına döşendiğinde, bu anılan yararın dışında, tabandaki dışkı ve pisliklerin de kuşun ayağına bulaşması önlenmiş olur.
   

Sayfayı Paylaş