petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Muhabbet Kuşu Mama Tarifi - Bayram AKYILDIZ

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 9 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. muhabbetkusu

muhabbetkusu Administrator
    Yönetici Administrator

Beğenileri:
    11

Muhabbet Kuşu ve Papağan türleri için hazırlamış olduğum mamanın içeriğini sizlerle paylaşmadan önce gözlemlerime dayanarak mamanın faydalarından bahsetmek istiyorum.

• Damızlıklar, yavruları doyururken zorlanmadan yavruları besler.
    • Yavrunun gelişimi hızlanır ve tüylerin çıkmasına yardımcı olur ve çıkan tüyler daha canlı olur.
    • Tüye giren kuşların özellikle yavru kızmalarının ilk tüy döneminde tüylerini çok rahat bir şekilde çıkarıp daha erken kızışmasını sağlar.
    • Yavru ve damızlıklarda vücut direncini arttırır.
    • Vermiş olduğumuz doğal besinlerle kuşlarımız hastalılara karşı daha dirençli olurlar.
    • İlk yumurtlama ve çiftleşme dönemlerinde dişiler zorluk çekmeden yumurtlar ve yumurtların doluluk yüzdesi artar.
    • Tüye giren ve eşe atılacak kuşlara verilmesi gereken bir mamadır.

Kuşlarıma vermiş olduğum mamanın içeriği aşağıdaki gibidir.

• Haşlanmış yumurta
    • Haşlanmış sütmısırı ( robotto çekilmiş),
    • Haşlanmış brokoli ( 15 dakika kaynar suda bekletilmiş)
    • Rendelenmiş havuç
    • Rendelenmiş kırmızı pancar
    • Rendelenmiş kırmızı lahana ( az miktarda )
    • Robotta çekilmiş ceviz içi ( az miktarda )
    • Robotta çekilmiş fındık içi ( az miktarda )
    • Robotta çekilmiş fıstık içi ( az miktarda )
    • Robotta çekilmiş çekirdek içi ( az miktarda )
    • Haşhaş tohumu ( az miktarda )
    • Keten tohumu (az miktarda )
    • Çörek otu ( az miktarda )
    • Susam ( az miktarda )
    • Mısır unu
    • Yulaf unu
    • Galete unu
    • İnce bulgur ( yarım bardak suda bekletilmiş şiştikten sora mamaya katıyorum )

2. Cem Temiz

Cem Temiz Guest

tşkler kardeşim... daha kolay bir tarif var mi peki. zor gelebilir bazilarina bu tarif uzun ya

3. muhabbetkusu

Yönetici Administrator

Beğenileri:
    11
  4. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Muhammet usta,

Bu reçetede yumurta var. Serkan ustanın maması kuru ve uzun dayanıyor.
    Farklımı tarafi burda yazdığından acaba ?

5. muhabbetkusu

Yönetici Administrator

Beğenileri:
    11
    Bu evinde hazırlamak isteyenler için ücretsiz sıradan bir tarif sadece. Serkan abinin satmakta olduğunun içindeki malzemeler çok ama çok daha farklı.

6. Lütfi ÖZER

Kimseler bilmez ama arpa unu tuğlerin parlaklığında cok yarayislidir bn kullanıyorum kuslarimin tugleri pasparlak arpa unu ile beslenen kangallara bakabilirsiniz onlardada aynı sekilde arpa ununu şiddetle öneririm

7. Ceren Özcan

Muhammet paylasim icin tesekkurler :)

8. Emre GARİP

peki bu arpa ununu nereden temin edebiliriz?

9. Tevfik AKTUNÇ

Mezedeki acılı ezme gibi duruyo :D

10. kartall82

kartall82 Guest

elinize emeğinize sağlık paylaşım için teşekürler

11. Sinan ÇELİK

lahmacun içi gibi :D yalnız yavruların maşallahı var yaa çok güzeller

12. OzanEsmrsy

Tarifler Kolay Olabilir En Önemli Nokta Kıvamıdır Böyle Lapa Gibi Olmayacak Tel Tel Dökülecek Onu Tutturmak Ustalık İster Herkez Yapamaz..

13. Sinan ÇELİK

Çok haklısınız benim yaptığım mamayı bazen yiyorlar bazen yemiyorlar. Serkan beyin tecrübesinden yararlanıcaz artık. Kısmetse bugün elimde olacak mama. Merakla bekliyorum.

14. OzanEsmrsy

Serkan bey ustalaşmış bu konuda.Merak etmeyin o mamayı afiyetle yiyecektir
    Kendim almadım ama şüphem hiç yok

15. Akif GÜZEN

Bende Serkan Beyin mamasını bekleyenlerdenim. Benim en çok merak ettiğim konu yiyecek mi? Çünkü yeminden ve dal darıdan başka bir şey yediremedim henüz..:D

16. Lütfi ÖZER

arpa alıp değirmende öğüttürebilirsiniz size şunu söyleyeyim arpa ununu sitedeki uzmanlar keşfetsin size ciddi söylüyorum yumurtadan daha önce yazarlar bakın arpa unu besin değeri çok iyi bir undur kangallar dağda davara gitmeden önce yerler ve yedikleri arpa unu sayesinde 1 hafta dağda aç yattıkları olur ve arpa ununu yiyen köpeğin sırtı parıl parıl olur gerçekten mısır unundan pirinç unundan daha çok tercih edilmeli 10 çift kuşun mamasına 1 yemek kaşığı atılmalı .

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:41 -->-> Daha önceki mesaj 01:39 --

1 - Kemikleri güçlendirir, kemik zafiyetini, kansızlığı ve halsizliği giderir,
    2 - B vitaminleri, demir, magnezyum, manganez, çinko, fosfor, bakır içerir ve kan şekerini doğru seviyede tutmada önemli etkisi olan krom açısından da en zengin kaynaklardan biridir,
    3 - Kalbi kuvvetlendirir,
    4 - İnsan vücudundaki hücreleri hasardan koruyan selenyum, kuersetin vefenol asidi açısından iyi bir kaynaktır ve ayrıca, kanser ile kalp rahatsızlığı riskini düşürmeye yardımcı olan tocol ve tocotrienol yağlarını yoğun bir şekilde içerir
    5 - Düşük tansiyonu yükseltir,
    6 - Mide ve barsak iltihaplarını geçirir,
    7 - Tuzlu arpa lapası sarılırsa, kireçlenmelere, siyatik ve romatizmaya iyi gelir,
    8 - Arpa unu, bal ve sirkeye karıştırılıp yüze maske yapılırsa, yüzdeki çilleri, siyah lekeleri ve sivilceleri izale eder,
    9 - Arpa unu, kına ve sirke ile karıştırılıp, merhem yapılır ve ağrıyan ayaklara ve parmaklara sürülürse ağrıyı dindirir ve cilt mantarlarını geçirir.

ayrıca soğuk algınlığınada iyi olduğu söyleniyor ki doğrudurda

Sayfayı Paylaş