petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Muhabbet Kuşu Maması İçin Tohum Çimlendirme

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. muhabbetkusu

muhabbetkusu Administrator
    Yönetici Administrator

Beğenileri:
    11
    TOHUM ÇİMLENDİRME

Çimlendirilecek tohumlar tel süzgeç vasıtası ile iyice yıkanır, çimlendirmenin hızlı olması için 6-7 saat arası ılık suda bekletilir, bu süre sonunda tohumları temiz su ile tekrar yıkayıp , suyunu süzüp çimlendirmeyi tamamlayacağımız bir kaba koyarız, ertesi gün tohumlarımız üzerinde beyaz renkli patlamalar ve uçlar gördüğümüz zaman çimlendirme işlemi tamamdır. Fakat servis etmeden önce , yapılacak en son ve en önemli iş çimlenmiş tohumların özellikle mantara karşı dezenfekte edilmesidir. Bol su ile tohumlar yıkanır , 1lt suya 3-5 damla vanodin olacak şekilde 5dk kadar tohumlar bu suda bekletilir, son kez su ile durulanır suyu süzüldükten sonra kuşlarımıza çimlenmiş tohumlarımızı hazırladığımız mama içerisine karıştırıp verebiliriz, özellikle, yavru besleme döneminde yavru gelişimi açısından çimlenmiş tohumlar çok faydalıdır, bunun yanında hasta olan kuşlara verildiğinde iyileşme açısından, tüydeki kuşa verildiğinde ise tüyden çıkma konusunda çimlenmiş tohumların çok büyük yararları vardır.

Unutulmamalıdır ki bir tohumun vitamin olarak en fazla verimli olduğu dönem çimlenme dönemidir.

2. Muammer KONUK

Muammer KONUK New Member

Beğenileri:
    0
    Tohumları çimlendirdikten sonra fazla bekletmeden verildiğinde daha güzel yiyorlar.

3. Mehmet GÜNEY

paylaşım için tşklrr..

4. Aykut KANSU

Teşekkürler yararlı bilgiler

5. Cihat Türkmen

Cihat Türkmen Active Member

Beğenileri:
    12
    Ustam ben bunu pek anlayamadım bu çim tohumu mu ne bu? Nerden alabilirim yani ne zamandır merak ettiğim bir şey.

6. Enes ALBAN

Edinmiş olduğum bilgilere göre gelişimde ve muhabbet kuşunun her döneminde önemli bir yere sahip çimlendirilmiş tohum.

Özellikle buğday öneriliyor.
    Dün ilk kez deneme amaçlı bir miktar çimlendirmeye bıraktım buğdayları akşam eve gidince sonuca bakacağım.
    Buğday konusunda bir ekleme yapayım, aşurelik buğday olmayacak, işlenmemiş buğday olacak.

7. Tuncay ÇAĞATAY

vanodin biraz pahali.onun yerine yapabilecegimiz baska birsey varmidir?

8. Mehmet ŞEKER

kuşa verdiğimiz normal yem çimlenmez mi?

9. Adanali

Adanali New Member

Beğenileri:
    0
    çimlenir arkadaşım ben 2.mahsülü toplayacam :)

10. Mehmet ŞEKER

ben denedim ama bir türlü çıkaramadım.püf noktası var mı? :)

11. Mert KOZALI

Mert KOZALI New Member

Beğenileri:
    0
    Mehmet abi aynen 3 gün oldu pamuğa ısladım daha kolay çıkması için (Fasulye deneyinden aklıma geldi :D) ses seda yok :D

12. Mehmet ŞEKER

ayyynen bende öyle yaptım tık yok:D

13. Mert KOZALI

Mert KOZALI New Member

Beğenileri:
    0
    Pamuğa ektiğim için diyeceğim ama fasulye felan çıkıyor :D ya bizde bir sorun var yada yemlerde

14. Mehmet ŞEKER

++++++++++++

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. muhabbet kusu yem cimlendirme

,
  2. normal yem kus icin cimlendirilir mi

,
  3. evde kus yemi cimlendirme faydasi