Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Sevdirme

Ctss

Yeni Üye
arkadaşlar yaklaşık iki ay önce bi arkadaşımdan bi İngiliz kırma muhabbet kuşu aldım ve arkadaşım eline almayı falan eğirmişti bende de yaklaşık iki üç aydır var ve konuşmayı iyi öğrenmiş kelimeleri baya tekrar ediyor ama bi sorun var kendini ellettirmiyor.Kafesin içinde sevdiriyor ama dışarı çıkınca asla dokundurtmuyor.Mesela ben kuşu masaya bıraktığımda oynuyor kendi kendine kalktığım gibi atlıyor omzuma benden ayrılmıyor bensiz bişey yapmıyor ama kendini sevdirmiyor dışarda ne yapsam etsem olmuyor.Acaba yavruyken sevmedim ondan mı böyle yapıyor.Sizin tecrübelerinize dayanarak söylüyorum ne yapabilirim? Teşekkürler

Yapicak pek birsey yok oyle alismis sevdirmez. Zorla sevcek halimiz yok :D

Dedim ya öyle alısmıs. Demekki disarda sevince birsey yapcaginizi saniyo ama kafesi evi gibidir koruyodur :)

Yakala ve boynunun kenarlarını kaşı ben öyle yapıyorum.Kızıyor gibi yapıyor ama hoşuna gittiğine eminim.

Muhabbet kuşları bazı istisnaları bulunsa da genelde avuçlanmayı, tutulmayı pek sevmezler. Yavruyken çok rahat yaptığınız kaşıma, avucunuza alma, sırt üstü yatırıp kaşıma gibi hareketleri büyüdükçe daha zor yapar ya da hiç yapamaz hale gelirsiniz. Bizde de eşimin isteğiyle kendi yavrularımızdan eğitmek için ayırdığımız bir erkek kuş var. Eşim yavruyken çok ilgilendi. Kafasını boynunu kaşıyordu, sırt üstü yatırıp karnını kaşıyordu, avucunda tutuyordu ve avucunda yatıyordu. Parmağını şıklatınca kafesinden uçarak parmağına geliyordu. Aynı şeyleri ben de yapınca ilk zamanlarda sorun olmuyordu ama şimdi bazılarını yapmayı bıraktı. Çünkü eşim daha çok ilgilendiğinden ona daha çok güven duyuyor. Misal ben kafasını kaşıyamıyorum bana gaga atıyor ama eşime izin veriyor. Ayrıca artık kimsenin avucuna yatmıyor. Kendini tutturmuyor. Tutulunca rahatsız oluyor. Ama hala parmak şıklatınca elimize geliyor.

Evet eşim bizim kuşu devamlı öper, ben öpmeye çalıştığımda kendini geri çekiyor sadece sırtından öpmeye izin veriyor,bazı şeylere kimde alıştıysa ona karşı daha ilgili oluyor, mesela havadayken de kimseye konmaz ve direk benim elime gelir, çağırıldığı zaman sadece bana gelir.Sevdirme konusunda bizimkide aynı, ben yakalayıp seviyorum gagalasada ısırmıyor.Sizden ilk aldığım zamanı hatırlıyorum da çok şey değişti.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim kuşum da geleli 1 ay oldu.birbirimize iyice alıştık ama mümküm değil kendini sevdirmiyor.sırtını okşamak istediğimde ya kaçıyor ya da hemen gaga atıyor,ısırıyor.avucuma alıp sevmek istiyorum ama izin vermiyor.nasıl sevdirecek kendini bilmiyorum :((

Geri