Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Temizlik Sorunu

• Konbuyu başlatan quzman
  • Başlangıç tarihi
Q

quzman

Guest
Arkadaşlar merhaba ;

Aranıza yeni katıldım . Bir kaç gün önce evimize yavru erkek bir muhabbet kuşu aldım (bir kaç aylık) .
İlk gün neredeyse kafesi içerisinde hiç hareket etmedi .
Ancak ikinci ve üçüncü gün , kafes içerisinde yine hareketli olmamasına rağmen , kapısını açtığımızda uçarak yanımıza geldi ve eşimin koynuna sokuldu .
Ellemesek geceyi orada geçirecekti :)
Öncelikle bu durum normal midir ?

Bir de kafesi içerisinde ya da bizim yanımızda hemen bir yer bulup sokuluyor ve uyukluyor . Bu durum normal midir ?

Kafes içinde de sürekli zeminde ve bu durum dışkısının tüylerini kirletmesine neden oluyor . Yavru olduğu için müdahale etmek istemiyorum hem bizden de korkmasın diye ?
Ne yapabilirim ?

Son olarak da ev içerisinde pijamalar ile oturduğumda üşümüyorum . Kuş için ekstra sıcaklık oluşturmama gerek var mıdır ?

Yardımlarınız için teşekkürler .

Ne güzel benim kuşumda ilk geldiğinde elimden yem yemişti:) kakası ihsalse problem,suyuna çay kaşığının ucuyla türk kahvesi atın vede sıcak bi ortam

kuş önceden üşütmüş olabilir genelde hasta kuşlar sıcak olan yerlere girmeye çalışırlar.ishali var mı bakın bi.

yuvadan yeni çıkan yavrular dışarıya tam alışamadığından saklanacak yer arıyorlar belki bu yüzden sürekli biyerlere saklanmaya çalışıyor olabilir

Arkadaşlar merhaba ;

Kuş ishal değil , kakası biraz sulu ancak ishal gibi değil .
Maşallah yemek yemesinde falan sorun yok hatta biraz obur :)
Benim aklıma takılan kendi kakası ile tüylerini kirletmesi .
Enfeksiyona falan yol açar diye korkuyorum .

Bir de bu sıcak yerlere saklanma ihtiyacı alıştıkça geçer sanırım ?

sıcaklık gayet normal fakat ceyranda kalmasın kuş tam karsısından cam pencere acmayın

Kafesin altına tel ızgara koyarsanız dışkısı vücudunu kirletmez

Arkadaşlar merhaba ;

Aranıza yeni katıldım . Bir kaç gün önce evimize yavru erkek bir muhabbet kuşu aldım (bir kaç aylık) .
İlk gün neredeyse kafesi içerisinde hiç hareket etmedi .
Ancak ikinci ve üçüncü gün , kafes içerisinde yine hareketli olmamasına rağmen , kapısını açtığımızda uçarak yanımıza geldi ve eşimin koynuna sokuldu .
Ellemesek geceyi orada geçirecekti :)
Öncelikle bu durum normal midir ?

Bir de kafesi içerisinde ya da bizim yanımızda hemen bir yer bulup sokuluyor ve uyukluyor . Bu durum normal midir ?

Kafes içinde de sürekli zeminde ve bu durum dışkısının tüylerini kirletmesine neden oluyor . Yavru olduğu için müdahale etmek istemiyorum hem bizden de korkmasın diye ?
Ne yapabilirim ?

Son olarak da ev içerisinde pijamalar ile oturduğumda üşümüyorum . Kuş için ekstra sıcaklık oluşturmama gerek var mıdır ?

Yardımlarınız için teşekkürler .

arkadaşım selam. genelde üreticiler yavruları toptan sattıkları için 20 günlük yavruyla 2,5 aylık yavruları biriktirir kuşların sayısı çoğaldığı zaman toptan satışa çıkarır ve bu yolla eline miktar olarak toplu para geçer. öyle 3 / 5 / 10 kuş satmakla uğraşmazlar. tek seferde 40/70 arası yavru satarlar tabi durum böyle olunca da kimisi 25 günlük daha yeme yeni düşmüş belki de yem kırmasını bilmiyordur zamanla kardeşlerinden öğrenecek kimi kuşta salmada sayı çoğalsın diye beklemekten 2,5 / 3 aylık oluyor. kuşunuzun göstermiş olduğu harekete bakılırsa kuşunuz henüz 30 ve ya 40 günlüktür. belki yuvadan bile atlamadan zoraki alınıp satışa kuşlarının arasına konmuştur. nereden alınırsa alınsın eve getirilen kuşlar ilk bir kaç gün sessiz sakin hareketsiz kalırlar. zamanla ortama çevreye yeni kafese ve yerine alıştığında hareketlenir. kuşunuz yavru olduğu için yerden yem yiyor zamanla yemlikleri de fark edecektir. hareket etmeğe tünekten tüneğe atlamaya başladıysa yere çok yem koymayın ki yemliklerine alışsın. yerde kafes zemininde çok duruyorsa zemine yakın tünek takarsanız tünekte durmayı öğrenir ve hoşuna gider. sanırım yavru kuşunuz yuvadan daha atlamamış. onun için kendini bedenini sokacak bir yer arıyordur korkuyordur . ve bu durum normaldir. kafesin içine küçük bir kutu koyarsanız onun içine girip uyuyacaktır. oda sıcaklığı 18 derece kuş için uygundur hatta 15 derece bile ortama alışdığında sorun olmaz. yavru kuşunuza dal darı verirseniz sevrerek yiyecektir. ve kakasındaki sulanmayı kesecektir. mama hazırlayabilirsiniz. mama içine bira mayası koyarsanız irileşir güçlü olur bu bira mayası hamurlara konan değil tabiki . kolay gelsin.

Hasan Bey cevabınız için teşekkür ederim . Önerilerinizi uygulayacağım .
Mama konusunda herhangi bir sorun yok gayet güzel yiyor ancak dal darı da alarak azıcık şımartalım keratayı . Aklıma takılan tek şey üşüyüp üşümediği zira kombi kapalı iken ben üşümeden oturabiliyorum.

Arkadaşlar tekrar merhaba ;

Yukarıda bahsettiğim , temizlik sorununu çözdük ama bu sefer de başka bir sorun var .
Kuş koynumuzdan çıkmıyor :D
Kafeste kesinlikle kalmak istemiyor .
Rahat edebilsin diye kafesine banyo lifi koymuştum , içine tüneyip uyuyordu.
Uyanıp yem yiyip tekrar uykuya devam ediyor , kafesin kapısını açınca da bize gelip ya koynumuza , ya pijamanın ceplerine ya da bulabildiği kuytu ama sıcak yerlere girip uyuyordu .
Ben de kafesindeki lifi kaldırdım pislenmesin hem de alışsın diye .
Bu sefer de isyan etti ve kafeste durmak istemiyor .
Bu konuda ne yapabiliriz ?
Yardımlarınızı bekliyorum .

Geri