Muhabbet Kuşu Tünekleri

Konusu 'Muhabbet Kuşu Eski Konular ( Kapalı Bölüm )' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 6 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  Muhabbetkuşları da tüm kuşlar gibi,uçan ve konan hayvanlardandır. Doğada konma amacıyla sayısız olanaklar içinde bulunmasına karşın, onun kafesteki bu gereksinimini karşılayacak tünekler sayılı olmak zorundadır.

  Muhabbet Kuşu Tünekleri Nasıl Olmalı?

  Gereğinden fazla konulan tünekler, kuşların kafes içinde sınırlı olan etkinliklerini daha da kısıtlar. Bu nedenle kafese konulacak tüm gereçlerde olduğu gibi,tüneklerin yerleştirilmesinde de özen göstermek gerekir. Büyük ölçüde bir kafese uygun aralıklarla, sağlam, oynamaz biçimde, tercihen tünek başlıkları aracılığıyla üç tane tünek konulmalıdır. Daha küçük kafeslerde bu sayı ikiye düşürülmelidir.

  Bu tüneklerin sayısı kadar niteliği ve kalınlığı da önemlidir. Kuş, bu dal parçası üzerinde oynayacak, uyuyacak dinlenecek, eğlenecektir. Bu nedenle tünek çubuğunun zehirli ve zararlı maddelerden arınmış, düzgün, uygun kalınlıkta olmasında büyük yarar vardır. Tünek çubuklarının kalmaklarının birbirinden farklı olmasının kuşun parmaklarını dinlendirmesi açısından önemi büyüktür. Ancak çok ince olanların da, tırnakların kavrama halinde parmaklan yırtmasına neden olabileceği gözden uzak tutulmamalıdır.
   

Sayfayı Paylaş