Muhabbet Kuşu Tüy Dökme ( Tüy Değişimi )

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve muhabbetkusu tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. muhabbetkusu
  Çevrimdışı

  muhabbetkusu Site Yöneticisi
  Yönetici

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.083
  Beğenileri:
  29
  TÜY DEĞİŞİMİ (Karın Ağrısı):

  Öncelikle belirtmeliyiz ki "tüy değişimi" bir hastalık değildir; her yıl bütün kuşların geçirdiği normal bir fizyolojik yenilenmedir. Ancak, iyi bir bakım ve beslenme olanağına sahip olmayan kanaryalar bu devrede zarar görmeye mahkûmdurlar. Temmuz ayı ile eylül ayı arasında geçirilen bu olay, kanarya iyi bir bakım altında ise hiçbir iz bırakmadan kolaylıkla atlatılır.

  O yılın yavruları olan genç kanaryalar bu devreyi pek hafif geçirirler. Fazla tüy değiştirmezler. Bu nedenle de bünyeleri sarsılmaz. Daha iler ki yaşlarda bulunan kanaryalar, önce kuyruk ve kanat, sonra vücut ve en son olarak kafa tüylerini değiştirerek yeni ve parlak tüylere sahip olurlar. Bütün bu oluşumun süresi normal olarak iki ay kadardır. Bu devre içinde kanarya son derece halsizleşir. Hareketliliği azalır, ötmez olur.Tüy dökümü süresince kanaryalar çok iyi bakılmalı, soğuktan, hava akımlarından, ani ısı düşmelerinden titizlikle korunmalı, beslenmelerine büyük özen gösterilmelidir. Özellikle serin sonbahar gecelerinden korumak amacıyla geceleri kafes üstünün hava geçiren yün örtülerle sıkıca örtülmesinde yarar vardır. Tüy dökümü süresince, yeşillik ve meyveler azaltılır. Kenevir, turp ve hardal tohumu yemlerden çıkartılır. Kuvvet mamaları, kuşyemi, dan, marul tohumu ve keten tohumu verilir. Sularına, hastalıklardan korumak üzere Terramycine ve vitamin damlatılmasında yarar vardır. "CeDe Multivitamin", kuşların tüy atımını kolaylaştıran, bu süreyi kısaltan hazır bir vitamin olarak yarar sağlar.

  Kanaryayı tüy değişiminden çabuk çıkartmak için, bazı yetiştiricilerin karşı çıktığı, bazılarının çok tuttuğu bir yöntem vardır. Bizde Barbar Metodu adıyla anılan bu yöntem, tüy dökümü süresince kanaryayı, üzeri kalın bir örtüyle kapanmış bir kafesin içinde tutmaktan ibarettir. Kafesin altı temizlenmez ve beslenme çok az bir ışığın bulunduğu kafesin içinde, örtü altında sürdürülür. Bu örtü, kafesin içindeki ısıyı sabit ve kafesin içini karanlık tutar. Bu iki etkenin tesiri altında kanarya, tüy değişimini beş hafta içinde tamamlar.

  ARA TÜY DÖKÜMÜ:

  Belirtileri: Kuşun vücudundaki tüyler (özellikle kafası ve boynundaki tüyler) dökülür. Eğer parazitten dolayı dökülme varsa sürekli bir kaşıntı da gözlenir. Kuşun halsiz, isteksiz olması ötüşünü kesmesi ve kafes içerisinde durgun olduğu gözlenir. Ancak dişi kuşun yumurta üzerinde yattığı dönemlerde göğüs altında görülen dökülmeler normaldir.

  Sebepleri: Kanaryalarda tüy dökümü pek çok nedenden olabilir.Normalde tüy dökme mevsimleri Ağustos, Eylül aylarıdır. Bu aylar dışındaki dökümlere "ara tüy dökümü " adı verilir. Kanaryanın ara tüye girmesi bir kaç sebepten olabilir.

  1- Eğer kanaryanın bulunduğu yer hava almıyorsa yani kuşun sürekli kapalı bir ortamda kalmasından dolayı olabilir.
  2- Kuşa verilen yem ve yiyeceklerin çok kuvvetli olması sonucu hayvanın bünyesinin aşırı yüklenmesi olabilir.
  3- Sürekli değil ama aşırı dökülme varsa hastalık kapmış olması yada kaşıntısı varsa parazit gibi bir nedenden dol ayıda tüy dökebilir.
  4- Mevsimsiz tüy dökümleri yem ve mama değişikliğinden olabileceği gibi yer değişikliğinden de olabilir.
  5- Kanarya kızgınlık dönemine geldiğinde de tüy dökebilir, özellikle 2 yıl gibi uzunca bir süre eşe atılmamışsa kuş sıkıntısından tüy dökebilir.

  Tedavi :Yukarıdaki sebeplerden kuşunuza uygun olandan sonuca ulaşabilirsiniz.

  Kuşun tüyden çıkmasına yardımcı olmak için,
  1- Yemliklerden birisine kenevir tohumu, diğerine de normal kanarya yemi koyularak bol bol marul türü yeşillik verilmeli.
  2- Banyosunu eksik etmemeli, banyo suyunu her sabah değiştirmeliyiz.
  3- Vitamin takviyesine ihtiyaç duyulabileceğinden CeDe Multivitamin adlı vitamin ilacından 15 günde suluğuna 4 damla verilmeli ve suluk iki günde bir değiştirilmelidir.
  4- Eğer yem veya mama değiştirildi ise eski kullanılan yeme veya mamaya dönülmelidir. Kuşun zayıf düştüğü bu dönemlerde bol bol yeşillik ve meyve ile birlikte karışık yem verilmesi iyi olur.
  5- Parazit durumunda ise parazit dökücü toz ilaçlardan kullanılmalıdır Haftada en az bir kere de banyo yapması sağlanmalıdır.
  6- Kuş havadar bir yere konulmalı ancak rüzgar alan esintili bir yere konulmaması da kuşun sağlığı açısından önemlidir.
  7- Eğer uzun süredir yalnız ise eşleştirmenizde kuşunuzun doğal sağlığı yönünden faydalı olur.
   
 2. Enes KÖKSAL
  Çevrimdışı

  Enes KÖKSAL Profesyonel

  Katılım:
  17 Şubat 2013
  Mesajlar:
  222
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Ordu
  Teşekkür ederim. Mesallah uçarken de ara bi tüy düküyorlar o normal mi ?
   
 3. Emre Kunt
  Çevrimdışı

  Emre Kunt Guest

  Muhammet Bey, 2 yaşında albino türünde dişi bir kuşum var.3 ay önce tüye girdi.Kanat, kuyruk ve ince tüyünü değiştirdi.Ama kanat ve kuyruk tüylerinin bir kısmı uzadıktan sonra tekrar dökülüyor dökülmeyenler de çok cılız görünüyor.Uçma yeteneğini neredeyse yitirdi.Eskisi gibi değil agresifleşti, ısırmaya başladı. Keten tohumu denedim ama yemiyor alışık değil.Yeşillik veriyorum,kanarya yemi veriyorum ama bir türlü o güzel albino görüntüsüne gelemedi.Yalnız duruyordu yanına kendi üretimim bi erkek yavru koydum ama hala çok hırçın davranıyor.Bir öneriniz olursa çok memnun olurum.
   
 4. Serkan ERKAN
  Çevrimdışı

  Serkan ERKAN Profesyonel

  Katılım:
  16 Ocak 2013
  Mesajlar:
  3.802
  Beğenileri:
  8
  paylaşım için teşekkürler..
   
 5. serpil bakkal
  Çevrimdışı

  Aynı sorundan bende muzdaribim. Hatta konu açtım bu yönde. Aynı şekilde kuşum tüylerini yitiriyor ve kanatlarının altında hiç normal tüyü kalmadı. Tüm tüy altı beyaz tüyleri saç gibi sarkıyor. Üstüne birde eşiyle çiftleşiyor yumurta geldim geleceğim diyor. Havuç verdim yumurta verdim yemedi. Marul u bayılarak yiyor ve 3 günde bir koca yaprak marul veriyorum. Çubuk yem veriyorum. Özel karışım yemler hazırlıyorum. Ama hiç kanarya yemi denememiştim. Acaba gerçekten işe yarıyor mu? zira başlık muhabbet kuşu tüy dökme yazarken metnin içi kanarya üzerine. Yanlış anlamayalım.

  Sizede geçmiş olsun umarım kısa zamanda atlatırız.

   
  #5 serpil bakkal, 17 Nisan 2013
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Nisan 2013
 6. Emre Kunt
  Çevrimdışı

  Emre Kunt Guest

  Bakalım ben de yemliğini kanarya yemiyle doldurdum.İnşallah şişko bir kuş olup uçamayacak duruma gelmez.
   
 7. Yücel YETİMOĞLU
  Çevrimdışı

  Hatırlatma açısından çok iyi teşekürler...
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş