Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu uçamıyor, tüy döküyor ve çok sersem duruyor

caylak39

Yeni Üye
Arkadaşlar kuş konusunda yeniyim daha doğrusu abimlerin kuşu taşınınca bizde kalmaya başladı
Bende elimden geldiğince yardım etmeye çallışıyorum ama hayvan geldiğinden beridir doğru düzgün uçamıyor ve ben üzerine düştükçe (vitamin takvyesi falan) biraz daha kötü oldu,

Şu anda kuş uçamıyor, tüy döküyor ve yürürken sersem gibi gidiyor birde hep gözlerini kapatıp uyumaya çalışıyor.

Bunun için video ekledim fakat bi faydası olur mu bilemem.

Vitamin aldım ve 2 günde bir değiştiriyorum suyunu, geçen gün evde herkes biribirine bakarken hayvancağız aç kalmış o zaman çok sersemledi ama yemini koyduk dünden beridir bi düzelme yok.

Yahu sen napıyosun.hayvanın kanadıda yok kuyruğuda yok.gagasıylamı uçsun.birde havaya kaldırıp bırakıyosun yere yapıştı hayvan.hayvan rahatsız biraz.bi sıkıntısı var belliki.tüye girmiş olabilir.hayvana eziyeti bırak.vitaminide çok verme fazlası zararlı.ayrıca aç bırakmakda noluyor.evdekiler birbirine baksın sen nereye bakıyosun.ben kendim 3 çifte bakıyorum.başkasına gerek yok yani sen tek basına bir kuşa bakamıyorsan bakan birine vermeni öneririm.hayvanda kanat kalmamış uçamıyor diyor yahu.

eğer daha önce sahiibi siz değilseniz ve sahipleri size bırakıp gittikten sonra bu belirtiler başladı ise büyük ihtimal bunalıma girmiştir genelde kuşlar bu durumlarda tüylerini daha çok döker veya yolarlar eski sahiplerini arıyodur büyük ihtimalle biraz daha fazla ilgi göstermelisiniz sevildiğini anlamalı ve bunun yanında vitamin takviyesi yapmalısın illa ilaç değil yumurtanın sarısını verebilrsiniz havuç rendeleyebilirsiniz yeminin içerisine meyvelerden azar azar verebilrsiniz zaten sevmediği meyveyi yemeyecektir bunu takip edip yediklerine ağırlık vermelisin yanlız kuyruktaki tüyler uçmayı cok fazla etkilemez benim kuşumda yoluyordu ikinci kuş geldikten sonra daha fazla yapmaya başladı ancak uçusunu engellemedi çok şükür şimdi unuttu bizmki psikolojikti sizinde öyle büyük ihtimal ama bir kuşcuya kanatlarını göstermenizde de fayda eğer kantta sıkıntı yoksa diger dediklerime önem verirseniz kısa sürede düzelcegıne inanıyorum inşllah kısa sürede toparlar

Siz önlem amaçlı Ense derisine Avimec veya vilmectin damlatın. Ayrıca kuşa probiyotik verin.

Hayvancağız uçanıyorsa açıp da uçurmaya çalışmayın, size alçak görünen yer onlar düşünce kırıklara neden olabiliyor, gagaları kanayabiliyor. Bol bol ilgi gösterin, konuşun. Gıda takviyesi yapın. 1 haftada iyileşmeye başlayacaktır. Yalnız bırakmayın.

Yahu sen napıyosun.hayvanın kanadıda yok kuyruğuda yok.gagasıylamı uçsun.birde havaya kaldırıp bırakıyosun yere yapıştı hayvan.hayvan rahatsız biraz.bi sıkıntısı var belliki.tüye girmiş olabilir.hayvana eziyeti bırak.vitaminide çok verme fazlası zararlı.ayrıca aç bırakmakda noluyor.evdekiler birbirine baksın sen nereye bakıyosun.ben kendim 3 çifte bakıyorum.başkasına gerek yok yani sen tek basına bir kuşa bakamıyorsan bakan birine vermeni öneririm.hayvanda kanat kalmamış uçamıyor diyor yahu.
Arkadaşım yangına körükle niye gidiyorsun ben zaten bu işin acemisiyim diye belirttim, videoyu çekme amacım kuşun vehametini sizlere aktarabilmek, kuşun uçamadığını bende biliyorum zaten yatağa doğru attım yumuşak yere düşsün diye ama parmağıma tutulu kalınca yere düştü. Her neyse birinin içindeki umudu kırmamak için bence dikkatli yorum yapın.

Diğer arkadaşlara gelince bahsettiklerinizi tek tek yapacağım, kuşun durumuna gelince, benden önce uçamama sorunu vardı bunu tespit eden sahipleri değil benim; çünkü abimler taşınma işleriyle uğraşırken kimse ilgilenememiş hayvanla bize geldiğinde kanatlarını gerip duruyordu ve uçmakta sıkıntısı vardı, vitamin ve gaga taşı aldım, vitamini kuşçu önerdiği için veriyorum bana kalsa pis bir kokusu var vermek istemem şahsen.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

kanadı çekmiş olabilir o nedenle baktırmazını söylemiştim öyle durum varsa ne yapılır bilmiyorum ama illaki bir tedavisi vardır çok iyi anlayan birine göstermelisiniz benimde bu renkte bir kuşum vardı paşa daha sonra birine hediye ettim sonradan onda da böyle bir problem oluştu kuşcu doğustan dedi ancak kuş sonradan uçmaya başladı uçtukça kanatları açıldı ama tembelliye alışmaması lazım.kuşunuzu elinize alıp kanatlarını dikkatlice açarak bir bakıın ikiside aynı şekilde mi açılıyor yoksa açılmakta zorlanan var mı kanat problemi yoksa tüylerini toparladıktan sonra turp gibi olur inşallah paşaya çok üzülüyordum o yüzden bu kuşun iyileşmesini çok istiyorum

kanadı çekmiş olabilir o nedenle baktırmazını söylemiştim öyle durum varsa ne yapılır bilmiyorum ama illaki bir tedavisi vardır çok iyi anlayan birine göstermelisiniz benimde bu renkte bir kuşum vardı paşa daha sonra birine hediye ettim sonradan onda da böyle bir problem oluştu kuşcu doğustan dedi ancak kuş sonradan uçmaya başladı uçtukça kanatları açıldı ama tembelliye alışmaması lazım.kuşunuzu elinize alıp kanatlarını dikkatlice açarak bir bakıın ikiside aynı şekilde mi açılıyor yoksa açılmakta zorlanan var mı kanat problemi yoksa tüylerini toparladıktan sonra turp gibi olur inşallah paşaya çok üzülüyordum o yüzden bu kuşun iyileşmesini çok istiyorum

Bir kaç deneme yaptım ama kuşta uçmak adına hiç bir ilerleme yok, halsizliği biraz gitti eskisine göre daha canlı. Bugün dışarı çıkacam bi kuşçu veya veterinere baktırıcam, eskiden böyle değildi bu kuş abimlere gittiğimde hatırlıyorum salıyoduk uçuyodu ama biraz ilgisiz kaldı ve sürekli hep ordan oraya yer değiştirildi hayvan yerini yadırgadı galiba.
Bu da cik ciğimizin son hali :)
20170629_130240.jpg

tüy olarak biraz toparlamış gibi geldi bana kuyruğun uzaması biraz uzun sürüyor yakın zamanda o da çıkar inşllah

kuşçudan sprey alıp sıkabilirsiniz tekrar yolmsına engel olmk için

benmkide çok yoluyrdu şükür geçti artık

Ekli dosyalar

• IMG-20161012-WA0009.jpg
    IMG-20161012-WA0009.jpg
    181.7 KB · Görüntüleme: 183
şuan ilk kullandığımı hatırlamıyorum ama kuşcudan almıştım kırmızı bir şişe içinde adı vitamin olabilir şimdiki kullandığım viıtamix diye birşey o da güzel her kuşcuda farklı olabilir isimleri siz tüyler için sprey derseniz verirler gözüne kaçırmadan sıkın kuşa da biraz uzak mesafeden eğer kafes içinde sıkacaksanız yemini suyunu çıkarmanız gerekiyor

Son düzenleme:
sizin kuşu durumu nedir düzelme gelişme var mı

Şu anlık aynı duruyor, dün elime aldım kendi kendine zıpladı biraz havalandı ama yine uçamadı, Veterinere götüreceğim benim elimden gelen bir durum değil gibi duruyor. Ama ötüşü falan ve cana yakınlığı normal, keyfi yerinde gibi duruyor.

anladım tüylerde falan düzelme olmadı mı hiç kuyrukta uzama belki uçmaya uçmaya unnutmmuş da olbilir

Tüylerin uzunluğu aynı hiç değişme yok.

Bir tek çenesi yerinde susmuyor :D Ev ahalisi şikayetçi

anladım zamanla oda düzelir inşallah keyfi yerindeyse daha çabuk toprlar belki

Kuşa ilaç veriyor musun?Bu arada hiçbir kuş uçmayı unutmaz

şahit oldğum kuş var bu konuda sürekli kafeste durmaktan kuş dışarı çıkıncada uçmuyordu ya da kısa mesafeyi zor uçuyordu

Geri