Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu ve Sigara

• Konbuyu başlatan Tevfik AKTUNÇ
  • Başlangıç tarihi
T

Tevfik AKTUNÇ

Guest
Merhabalar, dün gece odamda 4 dal sigara tükettim kapı ve pencere kapalıydı sabah kalktığımda ise muhabbet kuşum kendinden geçmişti bana melül melül bakıyordu sonra camı açtım içeri biraz temiz hava girdi tekrar canlandı. Evet biliyorum yaptığım iyi birşey değil ama sigara büyük bir hastalığa neden olur mu kuşumda? Bu arada ayrı bir konu ama; Kuşum 4 aylık ve kuyruğu parçalanıyor gibi yenileyecek sanırım? Bu normal bir şey mi?

Usta kuşun yanında sigara içme yav.. Hayvan pasif içici konumunda oluyor. yazk günah =) sor bi içmek isterse bir dal da ona uzat :D başka türlü hasta edersin kuşu =)

sigara her canlıya zararlı... hele de kuş gibi küçük bir organizma oksijensiz kalmış olabilir. hipoksiye girmiştir. tekrar yapmazsın umarım..
tüy dökerken bazı tüylerini düşecekken kendisi kökünden çekip alabiliyor o normaldir bence..

O varya sigara istesin ben ona nargile yakarım :) Şimdi bir soru daha sormuştum ama kuşun tüyleri dökülüyor acaba kaç hafta veya kaç aydan kendisini yeniler ?

benim kuşumun kuyruğu 2 aydır çıkmıyor, yeni yeni biraz gelişme var. sizinkinin de 3 ayı bulur herhalde :)

genç kuş daha kolay çıkarır benim bildigim kadarı ile (eskiden güvercin bakmışlığım var)
yaslı ise uzun sürebilir.

Tüyler surekli bi degisim icerisindedir Kasım ayi tuy dokumune ara verir kuslar biyolojik olarak. Havalar ısınmasıyla paralel olarak tüyler dökülür yerine daha ince tuyler cikar yaz aylarında hatta bazen kuş zayifliyor sanabilirsiniz yaz aylarina doğru.. kasimdan sonra zaten kalin tüyler yavas yavas uzar ve hayvanların kışın soğuğa karsi mukaveneti tamamlanır.. elimin dondugunce anlatiim dedim.. Allah herşeyi bir düzen icersinde kusursuz olarak yaratmış bizim gibi aciz kullarina da tefekkür etmek düşer... Saygılar

Tüyler surekli bi degisim icerisindedir Kasım ayi tuy dokumune ara verir kuslar biyolojik olarak. Havalar ısınmasıyla paralel olarak tüyler dökülür yerine daha ince tuyler cikar yaz aylarında hatta bazen kuş zayifliyor sanabilirsiniz yaz aylarina doğru.. kasimdan sonra zaten kalin tüyler yavas yavas uzar ve hayvanların kışın soğuğa karsi mukaveneti tamamlanır.. elimin dondugunce anlatiim dedim.. Allah herşeyi bir düzen icersinde kusursuz olarak yaratmış bizim gibi aciz kullarina da tefekkür etmek düşer... Saygılar

++++++++++++

+++++++++++++

Benim kuş bir haftadır kışlık tüylerden kurtulmaya çalışıyor hala tam bitmedi.

tevfik bey sigara koskoca insanlara zararı var,kanser yapıyor,öldürüyor...avuç içi kadar kuşu mu etkilemeyecek...resmen gaz odasına çevirmişsiniz içeriyi...inanın aynı odada olmayı bırakın sokakta bile 100 m ilerde sigara kokusu mahvediyor beni...yolumu değiştiriyorum yada hızlı yürüyüp sigara içen " fani " nin önünden yüremeye gayret ediyorum...o derece yani...
hani bir söz vardır :" dumanını yel alır...parasını el alır...ee peki sana ne kalır " :)

Geri