Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu yarıdan kırık kuyruk sorunu

• Konbuyu başlatan Doğuş Semih CEBECİ
  • Başlangıç tarihi
D

Doğuş Semih CEBECİ

Guest
Selamun aleykum arkadaşlar.

Yavru bir muhabbet kuşu ortalama 2 aylık civarı, birde erişkin muhabbet kuşunun kuyruğu yarıdan kopmuş vaziyette.Erişkin olanı yeni aldım gelince farkettim onunki hiç yok kuyruğunun tekrar çıkması için mutlaka çekilmesimi gerekiyor,yoksa yarıdan kırık halde dursada yine kuyruk uzar mı? Yavru olanınkide bir tane tam uzun var birtanede kırılmış sallanır vaziyette vardı onuda artık düzelme ihtimali olmadığı için canı yanmayacağından kestim.Kuyruk çok ince ve hassas olduğu için en ufak bir takılmada yamulup kırılabiliyor ? Bilinçsiz bişi yapmak istemiyorum.Muhabbet kuşlarına yeni yeni merak saldım ,bilmediğimiz çok şeyler oluyor bilgi eksiğimizden dolayı yanlış birşey yapmayalım.Tecrübeli ve bilgili arkadaşlardan bu konuda yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

hocam kırılan kuyruk tekrardan uzamaz onu usulüyle çekmek lazm yerine hayvan saglıklı ise çabucak çıkar

Arkadaşlar teşekkür ederim öncelikli cevaplarınız için.Ben kuyruğu çekmezsem zaman içince kuş onu çeker mi ? Yada tüy dökünce zaman düzelebilir mi? Kendiliğinden düzelirse zaman tanıyıp ,düzelmesini istiyorum.Canını yakmadan nasıl halledebilirim.Bu işlemi yaparken nasıl bir yol izlemeliyim acaba? Buz ile kuyruğun olduğu noktayı hafif uyuşturduktan sonra çeksem sanırım canı daha az yanar.Kanama gibi problem olursa nasıl halledebilirim

Arkadaşlar teşekkür ediyorum hepinize elinizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştınız.Umutcan kardeş ben biraz internetten araştırma yaptım kökten çekilirse kısa sürede uzama olacağına kanaat getirdim.Buz ile kökün kısmını uyuşturmaya çalışarak çok şükür kanama vs olmadan kırık kuyrukları çekebildim.Hızlı bir hareketle yapılan çekme ufak bir yanma hissi yapar kanaatindeyim.Sonra tekrar buz ile o noktayı soğuttum bir problem yok gibi.Bana alışkın olan yavru normal davranışlarına devam ediyor.Erişkin olanı biraz durgunlaştı oda zaten ortama alışkın olmayışınında verdiği etkiden dolayı olsa gerek oda normale döner diye düşünüyorum.Daha önceden deneyimim yoktu ama çok fazla sorun olmayacağını düşündüm.Zaten kuşlar gerektiği zaman kuyruklarını kolayca bırakabilicek olarak yaratılmış olmaları lazım çekerken kolayce geldi.İnşallah canlarının yanma ihtimali olan şeyleri uzunca zamanlar yaşamayız tekrar herkeze teşekkür ederim.

Geri