Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu yumurtlama

Ciwan

Yeni Üye
Merhabalar...benim iki tane kuşum var.Disi kuş yumurtlama döneminde.4 yumurta yapıp yumurtaların hepsini kırıp yedi.şuan yine yumurta yapmakta.follukta kaç tane yumurta var bilemiyorum..ancak yumurtaların bir tanesini folluğa değil kafesin içine yaptı.yaklasik bir hafta yumurtaya dokunmadım.yumurtayı oradan almam uygun mudur?Ve bir de temizliği nasıl olmalı?Tesekkur ederim

Ekli dosyalar

• 20170816_181017.jpg
    20170816_181017.jpg
    4.4 MB · Görüntüleme: 23
o yumurtayı oradan al tabiki. çöpe at siz rahatsız ediyorsanız ondan yiyordur yumurtaları

Sa kafes baya pis duruyor.Dediklerimi yapmani oneririm sira ile yaziyorum.
1-O kafesin icindeki yumurtayi atin.
2-Yuvaligin icindeki yumurtalara yatmiyorsa kus buyuk ihtimal bosdur veya bozulmustur bile. Onlari kontrol et cope at.
3- kuslari bi sureligine baska kafes varsa ona alin veya gerekli onlemleri aldikdan sonra odaya salin.
4-Kafesdeki tum malzemeleri cikarin.
5-Kafesin tabanini cikarip iyice sivi sabun veya sampuan ile yikayin.
6-Tel kismini ise nemli bez ile silip kuru bezle kurutun yikarsaniz belki paslanabilir.
7-Tahta tunek alin kafese birbirine paralel gelecek sekilde 2 tane yada kafes kucuk oldugundan 1 tane ama kesinlikle tahta olsun.
8-Suluk seklinde kum koyma kaplari var sulugun kucuk boyu seklinde kumu alip ona koyarsaniz kuslar daha rahat tuketecekdir.
9-Gaga tasi ve en onemlisi KALAMAR KEMİGİ kesinlikle olmasi gerek yoksa KESİN alin yumurtalar icin gerekli kalamar kemigi.
10-Balli kraker vs vermenizi pek onermem verecekseniz dal dari alip verin arada.
11-Vermiyorsaniz kuslara haftada 1-2 kere yumurta mamasi verin internette tarifleri var. Kus yavrular cikdikdan sonra ise gunluk taze veya bir gun verip diger gun vermesseniz de olur.
12-Haftada 1-2 kere sularina limon suyu veya sirke damlatin 3-4 damla. 1 gun kalsin sonra normal su verin.
13- Kuslari fazla rahatsiz etmeyin.Yumurtlamamissa haftada bir kere taban plastigini temizleyin elinizden geldigi kadar rahatsiz etmemeye calisin. Yumurtladikdan sonra ise asiri derece kirlenme yoksa kulucka sonuna kadar veya yavrular belli bi buyukluge gelene kadar dokunmayin.

Geri