Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum 2 aydır yem yemiyor :(

Mustug

Yeni Üye
6 yaşındaki muhabbet kuşum 2 aydır yeminden yemiyor..2 aydır yumurta , ceviz içi, fındık içi, çekirdek, badem vs gibi kuruyemişlerle (dövüp incelterek yediriyorum) besliyorum..bir ara ishal ve halsizlik vardı fakat tedavi oldu...hareketliliği ve ötmesi oldukça iyi...küçük bir ilçede yaşadığım için muhabbet kuşundan anlayan uzman birilerine denk gelemedim ve hala teşhis koyamadık..muhabbet kuşumun gagasının uzamış olabileceğini düşünmeye başladım...fotoğrafını da paylaşıyorum...yorumlarınız benim için çok önemli...şimdiden teşekkür ediyorum..

Ekli dosyalar

• IMG_20170623_103346.jpg
    IMG_20170623_103346.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20170623_103503.jpg
    IMG_20170623_103503.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 49
6 yaşındaki muhabbet kuşum 2 aydır yeminden yemiyor..2 aydır yumurta , ceviz içi, fındık içi, çekirdek, badem vs gibi kuruyemişlerle (dövüp incelterek yediriyorum) besliyorum..bir ara ishal ve halsizlik vardı fakat tedavi oldu...hareketliliği ve ötmesi oldukça iyi...küçük bir ilçede yaşadığım için muhabbet kuşundan anlayan uzman birilerine denk gelemedim ve hala teşhis koyamadık..muhabbet kuşumun gagasının uzamış olabileceğini düşünmeye başladım...fotoğrafını da paylaşıyorum...yorumlarınız benim için çok önemli...şimdiden teşekkür ediyorum..

kuşunuza aspur(kanarya yemi) verebilirsiniz daha kolay kırıp yiyebilir.gagası da biraz uzamış gibi sanki, bu videoyu izlemenizde fayda var.

Gagada bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum benim erkekğin gagada öyle uzun kolayca kırabiliyor her tohumu. Siz altına peçete koyup dışkısını paylaşın üstadlar ilgilenecektir. @Selçuk YÜKSEL

gaga aşırı uzun değil yani yem kırmaya engel değil farklı sebepler aranmalı belki yem iyi değildir yem değiştirmeyi düşündünüzmü

yemi değiştirdim, kabuksuz yem de verdim...ikisine de hiç yaklaşmıyor...dışkısını paylaşmayı düşündüm ama yumurta vs benzeri mamalar verdiğim için dışkı paylaşmak yanıltıcı olabilir diye düşündüm.. bugün kafesini temizledim ve altına peçete serdim...bugün dışkısnı sizinle paylaşırım inşallah...ilginiz ve alakanız için teşekkür ediyorum

ben kabuklu veya kabuksuz yemi dişlerimle parçaladıktan sonra yiyebiliyor ancak...diğer türlü bütün yemi ağzına alıp terkrar bırakıyor..kesinlikle yemiyor

Hocam trikomonas diye bir illet var. Kursak mantarı diye geçiyor. Bu yüzden kuş yem yerken acı çekiyor küçük tohumları tercih ediyor bazen o tarz bir hastalık olabilir. Dışkısını görecek şekilde yakın biçimde paylaşın siz cevap verirler ona göre size.

Daha önce muhabbet kuşumun 2 aydır yem yemediginden bahsetmiştim ve yorumlardan gagasinin uzun olup olmadığı konusunda net bir fikir edinememistim..bugün size dışkısının fotoğraflarını gönderip değerli yorumlarınızı beklicem..

Ekli dosyalar

• IMG_20170625_165709.jpg
    IMG_20170625_165709.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20170625_085902.jpg
    IMG_20170625_085902.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 40
  • IMG_20170624_151014.jpg
    IMG_20170624_151014.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 34
İki aydır yem yemiyor da mazotla mı çalışıyor bu mübarek kuş :D. Mantar hastalığı var kuşta. Önlem olarak hemen suyuna yarım suluğa 20 damla kadar sirke katın. Beyaz sirke varsa daha iyi olur. Sonra Eczaneden flagyl alıp ilk gün 12 saatte bir iki damla damlatın ağzına. Sonraki günler birer damla. Tedavi 7-10 gün arası sürecek. İlaç uygulamasından sonra kusar yüksek ihtimal. Kusarsa bir damla daha verin. 5. Gün ve son gün tüm kafes ekipmanlarını dezenfekte edin. Yanında başka kuş varsa tedaviyi ona da uygulayın.