Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum 2 gündür değişik kusuyor :(

Gizem Akyol

Yeni Üye
Herkese merhaba,

2014 Temmuz ayında yavruyken aldığım bir erkek muhabbet kuşum var; ismi Bıdık. Bize geldikten kısa bir süre sonra hemen kafes dışına alıştı ve kafeste hiç durmamaya başladı. Evin içinde özgürce dolanıyor 7/24. En başlarda gelip tırnaklarımıza kusmaya başlamıştı; ben de endişelenip veterinere sorduğumda çiftleşme ihtiyacı olduğunu ve dişi kuş almamız gerektiğini söyledi. Dişi kuşu da 2015 Nisanda aldık ama işi kuşu aldığımızda yavru değildi dişi kuş. Bir süre ikisini kafesten hiç çıkarmadık birbirlerine alışıp çiftleşsinler diye. Sonra kıyamadık ikisine de, dışarı çıkmak istiyorlardı, biz de çıkardık dışarı. En başlarda gece ışıkları kapatıp yakalayıp kafeslerine sokuyorduk ama sonra bunun yanlış olduğunu öğrenince bunu yapmayı durdurduk ve mütemadiyen dışarıda bıraktık onları.

Hala çiftleşmediler. Erkek olan cansız nesnelere gidiyor, onlarla çiftleşmeye çalışıyor sanki; yanına gidince bizi kovalıyor ve ısırmaya çalışıyor. Bütün gün cansız nesnelerle bu teması sürüyor. Dişi kuşla muhabbetleri iyi olmasına rağmen erkek kuş onun yanına çiftleşme amacıyla yaklaştığında onu ısırıp itiyor.

Dün gece ve bu sabah erkek kuşum büyük miktarlarda ve her zamankinden farklı siyahlı yeşilli kustu. Çok endişeliyim. Bu arada erkek kuşum biz ne yersek onu yiyor. Lahmacun, kokoreç, her şeyi yiyor. Çok korkuyorum. Lütfen yardımcı olun.

Şimdiden teşekkür ederim hepinize.

Gizem.

Yediğimiz her şey onlara yarayacak diye bir şey yok ki zaten bize göre bile fazlayken. Bu nedenle fazla vermeyin yemek ayrıca yavru almak istiyorsanız onları kafeslerine koyun ve unutun ilgilenmeyin onlarla ben bu şekilde evcil dişi kuştan ve evcil erkek kuştan yavru aldım

Geri