Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum aşırı yemekdekn öldü.

okoca

Yeni Üye
kuşu aldığım petshop da ayrı kafesde idi ve sıska idi, dişisi ile bir tutuluyordu,

vucut türü uzun du normal muhabbet kuşu gibi kısa ve yuvarlak değildi,

zamanla 2 ay gibi bir sürede ciddi olarak geldiğinin 2,5 katına çıktı,

ne zaman görsem yiyordu, sırf bu yüzden akıllı yemlik aldım,

(sürekli aç gibi sürekli yiyor hayvan akşama kadar, diğer kafesin içine giriyor onunda yemliğinden yiyor acaip bir durumdu)

bu gün sabah uyandığında başladı yem yemeye saldım kafeslerinden

lahana yaprağı ile marul yaprağı verdim 2 sinide bitirdiler

ikisi yemeyi kesti ama diyeri ölen bitirene kadar yedi

akabinde ara ara gözetiyorum, akşam hala akıllı yemlikde yem yiyor, üstelik beyenmiyordu seçiyor gagasyla yenmemiş yemleri aşşa atıyor çöp haznesine,

elime aldım toparlak olmuştu kursağı taş gibiydi içi tıka basa doluydu

saldım uçamadı havalanamiyordu bile,

işin eterasanı ben sinerlenip kafesinden elime almasam hala daha yemeye devam ediyor

diğer kuşlarda bir sıkıntı yok, yani topkluk hissimi yokdur nedir anlayamadım

sabahdan akşama kadar yiyordu, işte bu gözüme battı duruma el koydum,

sonuç olarak gece 3 e kadar ayakdaydık dışkıladıkça rahatlıyordu, yatarken kafesi geri

koydum sabah 8 lerde baktığımızda kafesin dibinde idi ve yutkunma pozisyonunda

ölmüştü,

kursağı hala doluydu taş gibi olmuştu.

bu olaydan bir acemeli olarak şu sonucu çıkardım,

-----------------------
aldığım petshop cu bu durumda haberdardı o yüzden kuşları ayırmışdı ve gün içersinde elle yemleme yapıyordu, çünkü satın alırken kafese eliyle yem attı, kafesde yemlik yokdu ve bunu bana iletmedi çünkü söylese ben

sıkıntılı bir kuşu satın almaz idim.

sonuç olarak zaman zaman kuşlarınızda kursak kontrolü yapmak gerekiyor,

bu tarz sıkıntılı kuşlar içinde dikkat etmek gerekiyor, manuel yemleme veya kursak doluysa aç bırakmak gerekiyor, imiş deneyimlemiş olduk.

acaba kursağı bu kadar dolmuş bir kuş için ne yapabilirdim?

kursağı temizlemenin bir yolu varmıydı, gecenin o saatinde?

Son düzenleme:
kuşu aldığım petshop da ayrı kafesde idi ve sıska idi, dişisi ile bir tutuluyordu,

vucut türü uzun du normal muhabbet kuşu gibi kısa ve yuvarlak değildi,

zamanla 2 ay gibi bir sürede ciddi olarak geldiğinin 2,5 katına çıktı,

ne zaman görsem yiyordu, sırf bu yüzden akıllı yemlik aldım,

(sürekli aç gibi sürekli yiyor hayvan akşama kadar, diğer kafesin içine giriyor onunda yemliğinden yiyor acaip bir durumdu)

bu gün sabah uyandığında başladı yem yemeye saldım kafeslerinden

lahana yaprağı ile marul yaprağı verdim 2 sinide bitirdiler

ikisi yemeyi kesti ama diyeri ölen bitirene kadar yedi

akabinde ara ara gözetiyorum, akşam hala akıllı yemlikde yem yiyor, üstelik beyenmiyordu seçiyor gagasyla yenmemiş yemleri aşşa atıyor çöp haznesine,

elime aldım toparlak olmuştu kursağı taş gibiydi içi tıka basa doluydu

saldım uçamadı havalanamiyordu bile,

işin eterasanı ben sinerlenip kafesinden elime almasam hala daha yemeye devam ediyor

diğer kuşlarda bir sıkıntı yok, yani topkluk hissimi yokdur nedir anlayamadım

sabahdan akşama kadar yiyordu, işte bu gözüme battı duruma el koydum,

sonuç olarak gece 3 e kadar ayakdaydık dışkıladıkça rahatlıyordu, yatarken kafesi geri

koydum sabah 8 lerde baktığımızda kafesin dibinde idi ve yutkunma pozisyonunda

ölmüştü,

kursağı hala doluydu taş gibi olmuştu.

bu olaydan bir acemeli olarak şu sonucu çıkardım,

-----------------------
aldığım petshop cu bu durumda haberdardı o yüzden kuşları ayırmışdı ve gün içersinde elle yemleme yapıyordu, çünkü satın alırken kafese eliyle yem attı, kafesde yemlik yokdu ve bunu bana iletmedi çünkü söylese ben

sıkıntılı bir kuşu satın almaz idim.

sonuç olarak zaman zaman kuşlarınızda kursak kontrolü yapmak gerekiyor,

bu tarz sıkıntılı kuşlar içinde dikkat etmek gerekiyor, manuel yemleme veya kursak doluysa aç bırakmak gerekiyor, imiş deneyimlemiş olduk.

acaba kursağı bu kadar dolmuş bir kuş için ne yapabilirdim?

kursağı temizlemenin bir yolu varmıydı, gecenin o saatinde?

Size bunu bildirmesi gerekiyordu bence durumunuzu anlatin yeni bir kuş vermezse şikayet edin

Son düzenleme:
Kuşun bu derece yemesi sindirememesinden olabilir.Kafeste kuş kumu var mıydı ?

SencerSancak hocamında dediği gibi kuş kumu kullanıyor musunuz ?

nMZAm0.jpg

v5rg8v.jpg

bir yeşil bir beyaz yeşil kafesde 2. yeşil ayrı oln mavi kafesde idi,

gaga taşı alçı olan haricinde diğer 2 sine hiç dokunmadılar, kaldırmayıda düşünüyordum.

ölen kuş beyazla birlikde yeşil kafesde kalıyor idi, kursahı full dolu öldü yani kursahı dolu olduğu halde neden hala yem yiyor,

diğer 2 kuşda bu davranış yok, onlar doyduklarında kesiyorlar, günde 1 2 kere kısa aralıklarla yem yiyorlar, diğeri ise bir başladımı bitmiyordu..

bir diğer başıma gelen olay ise, resimdeki yeşilin bir bacağı komple şişdi balon gibi oldu içi sıvı doldu insandaki gibi,

sonradan anladımki kafesdeki ahşap çubuk bu şişme olayını yapabiliyormuş, yaşken mikrop üretiyormuş bunuda öğrenmiş olduk.

şimdi artık kullanıyor şişen bacağını, şişlik indi, ve üst deri sertleşti, alttan yeni deri geldi, üstteki ölü deri ufak ufak düşüyor, gagasıyla temizliyor,

altan yeni deri geldiğini görüyorum kabuk bağlayarak atıyor yılanlardaki gibi deri değişimi.

ölen kuşda dikkatimi çeken bir olay kafa şekli idi, normalde gözler içeri basık olur, bu kuşda gözler dişarda idi kafa şekli bir garip idi.

Son düzenleme:
Geri