Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum astım heralde yardım lütfen

• Konbuyu başlatan Orhan Candaş
  • Başlangıç tarihi
O

Orhan Candaş

Guest
Arkadaşlar bir çift muhabbet kuşum var erkek kuş bugunlerde keyifsiz yanına yaklaştıgımda sanki burnunda sümük varmış gibi burnundan ses geliyor bir de nefes alıp verirken çok ses cıkarıyor. Göğsünü kabartıp indiriyor nefes alırken. Hergün mama veriyorum b vitaminide katıyorum sularına. Dişi kuluçkada hala 4 yumurtadan bi tanesi cıktı 4 gün önce fakat 2. Yavru cıkmadı. Erkek kuş için ilaç alsam yavruya zararı olur mu ? Diğer yavrular nezaman cıkar acaba ?

Tüm yumurtalar çıkacak diye birşey yok. Genelde 5-6 yumurtada 3 yavru çıkar. Erkeğe gelince kuş ötmekte isteksiz mi ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:59 -->-> Daha önceki mesaj 12:49 --

Erkek dişiye kusar, dişi yavrulara kusar. İlaç alırsan bence yavrulara az da olsa etki edebilir. Çünkü babasının midesindeki kendisine geçiyor. Bol bol vitamin yedir, ballı kraker filan al. Sıcak ortamda tut bence. Astım'ın zaten tam olarak bilinen tedavisi yok

ASTIM :

BELIRTILERI : Kanaryanin soluk almada zorluk çekmesi,sik sik ve hiriltili solumasi ile kendini belli eden bir hastaliktir.Astimli kus ötmeye karsi isteksiz ve ötüs kalitesinden çok sey kaybetmistir.Genellikle uzun süren bronsitlerden sonra ortaya çikmasi tanitici bir niteligidir.

NEDENLERI : Yerlesmis nezle ve bronsitin,bakimsizlik,kirli ve dumanli hava tozlu yem ve tozlu ortam gibi elverissiz kosullar ve tedavisizlik gibi etkenlerle solunum organlarinda kronik,iyilestirilmesi güç bir rahatsizliga dönüsmesidir.

Kanarya ile Muhabbet kuşunun çok farkı yok ama arkadaşımız yavrulara zarar olurmu diye soruyor

Babanın astım olması yavrulara bir zarar vermez. Ancak ilaç tedavisine başlanılacaksa erkek kuş o kafesten başka bir kafese alınmalı. Anne yavruları besleyebilir ama iyi beslenmesi lazım

Anne yavruları besleyebilir ama anne açısından zararlı olabilir. Çünkü kendi kuluçka dönemindeyken sadece tuvaletini tutar ve tuvalet için dışarı çıkar. Dişi yem yemeye o dönemlerde alışık olmayacağı için yavrular zarar görebilir. Bence yavrular biraz daha büyüsün o zaman ayırın erkeği

Hasta kuş ayrı bir kafese taşınmalı ve kuşun bulundugu ortamda sigara içilmemeli...

Ama hastalığı ciddi olmayabilir bence 1-2 gün daha bekleyin sonra ayırın. Çünkü yavruları varmış

Geri