Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum bana nasıl alışır?

• Konbuyu başlatan Eray CİNOĞLU
  • Başlangıç tarihi
E

Eray CİNOĞLU

Guest
Bu en çok sorulan sorulardan birisi olduğu için yazma gereğini duydum. Umarım faydam dokunur.

Öncelikle kuşunuzu daha yeni aldınız, kafesine koydunuz. 20 gün kafesinden asla çıkarılmaması gerek. "NEDEN?" diyorsanız kuş etrafına alışması gerek. Eğer dayanamayıp serbest bırakırsanız kuşunuz etrafı tanımadığı için sağa sola çarpıp ciddi ve ölümcül yaralara yol açabilir. Neyse fazla uzatmadan kuşu 20 gün kafesten asla çıkarmayın.

Bu 20 gün içerisinde ne yapmalıyım?

Hergün kısık ve sakin bir ses tonuyla kuşunuza belirlediğiniz isimle onu çağırın. Onunla konuşun, sakince durup sizi izleyecektir. 3 ile 4 gün aralığında sadece bunu yapın. Daha sonra elinize bir pança yem alıp kafesin içerisine sokun. Bir süre bekleyin yeyip yemiyeceği ona bağlı. Yemiyor diye de vazgeçmeyin sakın. Bunu yiyene kadar sürdürün. Daha sonra parmağınızı uzatın ve üzerine çıkmasını sağlayın. Parmağınızın üzerindeyken bir süre bekleyin ve tekrar tüneğine koyup biraz dinlenmesini bekleyin. Hergün tekrarlayın bu aşamaları.

Ve nihayet 20. gün :)

20. gün kafesin kapağını açın ve tekrar parmağınıza binmesini sağlayın. Yavaşça kafesin kapısından çıkmasını sağlayın. Bir sonraki aşama ise "GÜVEN"

Bana nasıl güvenecek?

Size güvenmesini sağlamak için kuşu asla elinize almayın (Pançayla tutmayın yani). Çok ani hareketlerde bulunmayın, sakin ve kısık bir ses tonuyla konuşun. Baktınız güveniyor artık size el hareketlerinizden korkmuyor, kafes kapağını açınca hemen uçup size geliyor. BAŞARDINIZ demektir :)

Saygılarımla.

Teşekkürler paylaşım,20 gün uzun bi süreç gibi geldi.?

20 gün her zaman ideal gördüğüm bir süre, etrafa alışması, eve alışması, bize alışmasının toplamı 20 günden az olmalı mı sizce? Bence 20 gün normal bir süredir :) Rica ederim daha bir çok paylaşımım olacaktır :)

Cok tesekkur ederim. Bnm ,6aylik yavruyu satip 30 _35
Gnlk yavru alcam panca ne anlamadim.valla.acemiyim yeni kus besliyorim. Cok guzel duygu kus bslemektabi muhabbet. Kusu tek aldigimda ayna alayimmi? ve hep ayni odada mi kLsin baska odaya hic goturmiyim.degilmi? 1aylik muhabbet kusu hmn alisir deglmi ya

Pança= Avuç,avuç dolusu. ayna almayın psikolojisini bozar.Yer değişikliği yapmayın sabit yeri olsun.

2 Aylıkken evimize geldi.İlk gün elimi kafese soktum yem yemedi.Sonraki sabah 10 dk boyunca bekledim ve elimden yem yemeye başladı.Aynı gün akşamı kafesin içinde elimin üzerinde durdu.Sonraki gün dışarı çıkarttık ve evi tanıdı.(Bulunduğu yerde kesici birşey bulundurmayın).O yavaş yavaş eve ve evdeki simalara alışır.Dışarı çıkarttıktan 1 gün sonra omzuma kondu.3 hafta oldu eve geleli.Yapmadığımız şey kalmadı.Zorla kendi geliyor kendini okşatıyor.Evin tüm odalarını tanıyor ve rahat uçuyor.Bizimle beraber uyuyor.Ağzıma yapışıp tükürük istiyor.Kafese bağlı yaşatmayın hayvanı.Sürekli kanatlarını geliştirir ve daha sağlıklı olur.

Her kuş aynı değildir Melih bey, biz sadece standarta göre uyguluyoruz bunları. Kuşunuzun yara almasını istemiyorsanız, 20 gün süre fazla değil kesinlikle. Her şey yavaş yavaş olmalı ve bizde kesinlikle kafese bağlı bir canlı yaşatmak istemiyoruz :) Teşekkürler cevabınız için :)

oda da başka kuşlarda varsa alışması zor olurmu yoksa hiç alışmaya bilirmi

Kuşun ele ve sahibine alışma süresine göre 5-6 güne kadar indirelebilir ama ne kadar kafes eğitimi o kadar iyi :)

Aynen öyle işte :) sonuçta her hangi biri bu konuyu araştırıyorsa daha bu konuda acemidir. Benim amaçladığım şey 20 gün içerisinde hem kuşa bir zarar vermeden kendine daha rahat alıştırması, hemde kafes eğitiminin iyi yapmasını sağlamak. Umarım başarılı olur ve yeni arkadaşlara tecrbe katarım :)

Saygılarımla...

Geri