Muhabbet kuşum bana nasıl alışır?

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Eray CİNOĞLU tarafından 17 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Eray CİNOĞLU
  Gizli

  Bu en çok sorulan sorulardan birisi olduğu için yazma gereğini duydum. Umarım faydam dokunur.

  Öncelikle kuşunuzu daha yeni aldınız, kafesine koydunuz. 20 gün kafesinden asla çıkarılmaması gerek. "NEDEN?" diyorsanız kuş etrafına alışması gerek. Eğer dayanamayıp serbest bırakırsanız kuşunuz etrafı tanımadığı için sağa sola çarpıp ciddi ve ölümcül yaralara yol açabilir. Neyse fazla uzatmadan kuşu 20 gün kafesten asla çıkarmayın.

  Bu 20 gün içerisinde ne yapmalıyım?

  Hergün kısık ve sakin bir ses tonuyla kuşunuza belirlediğiniz isimle onu çağırın. Onunla konuşun, sakince durup sizi izleyecektir. 3 ile 4 gün aralığında sadece bunu yapın. Daha sonra elinize bir pança yem alıp kafesin içerisine sokun. Bir süre bekleyin yeyip yemiyeceği ona bağlı. Yemiyor diye de vazgeçmeyin sakın. Bunu yiyene kadar sürdürün. Daha sonra parmağınızı uzatın ve üzerine çıkmasını sağlayın. Parmağınızın üzerindeyken bir süre bekleyin ve tekrar tüneğine koyup biraz dinlenmesini bekleyin. Hergün tekrarlayın bu aşamaları.

  Ve nihayet 20. gün :)

  20. gün kafesin kapağını açın ve tekrar parmağınıza binmesini sağlayın. Yavaşça kafesin kapısından çıkmasını sağlayın. Bir sonraki aşama ise "GÜVEN"

  Bana nasıl güvenecek?

  Size güvenmesini sağlamak için kuşu asla elinize almayın (Pançayla tutmayın yani). Çok ani hareketlerde bulunmayın, sakin ve kısık bir ses tonuyla konuşun. Baktınız güveniyor artık size el hareketlerinizden korkmuyor, kafes kapağını açınca hemen uçup size geliyor. BAŞARDINIZ demektir :)

  Saygılarımla.
   
 2. Ezel ALBAYRAK
  Gizli

  Teşekkürler paylaşım,20 gün uzun bi süreç gibi geldi.?
   
 3. Eray CİNOĞLU
  Gizli

  20 gün her zaman ideal gördüğüm bir süre, etrafa alışması, eve alışması, bize alışmasının toplamı 20 günden az olmalı mı sizce? Bence 20 gün normal bir süredir :) Rica ederim daha bir çok paylaşımım olacaktır :)
   
 4. Engin Avcı
  Gizli

  Cok tesekkur ederim. Bnm ,6aylik yavruyu satip 30 _35
  Gnlk yavru alcam panca ne anlamadim.valla.acemiyim yeni kus besliyorim. Cok guzel duygu kus bslemektabi muhabbet. Kusu tek aldigimda ayna alayimmi? ve hep ayni odada mi kLsin baska odaya hic goturmiyim.degilmi? 1aylik muhabbet kusu hmn alisir deglmi ya
   
 5. Ezel ALBAYRAK
  Gizli

  Pança= Avuç,avuç dolusu. ayna almayın psikolojisini bozar.Yer değişikliği yapmayın sabit yeri olsun.
   
 6. Engin Avcı
  Gizli

  Tmmcok tesekkur ederim,sizden
   
 7. Ezel ALBAYRAK
  Gizli

  Rica ederiz engin bey.
   
 8. Melih Yavas
  Çevrimdışı

  Melih Yavas Profesyonel

  Katılım:
  10 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  241
  Beğenileri:
  0
  2 Aylıkken evimize geldi.İlk gün elimi kafese soktum yem yemedi.Sonraki sabah 10 dk boyunca bekledim ve elimden yem yemeye başladı.Aynı gün akşamı kafesin içinde elimin üzerinde durdu.Sonraki gün dışarı çıkarttık ve evi tanıdı.(Bulunduğu yerde kesici birşey bulundurmayın).O yavaş yavaş eve ve evdeki simalara alışır.Dışarı çıkarttıktan 1 gün sonra omzuma kondu.3 hafta oldu eve geleli.Yapmadığımız şey kalmadı.Zorla kendi geliyor kendini okşatıyor.Evin tüm odalarını tanıyor ve rahat uçuyor.Bizimle beraber uyuyor.Ağzıma yapışıp tükürük istiyor.Kafese bağlı yaşatmayın hayvanı.Sürekli kanatlarını geliştirir ve daha sağlıklı olur.
   
 9. Eray CİNOĞLU
  Gizli

  Her kuş aynı değildir Melih bey, biz sadece standarta göre uyguluyoruz bunları. Kuşunuzun yara almasını istemiyorsanız, 20 gün süre fazla değil kesinlikle. Her şey yavaş yavaş olmalı ve bizde kesinlikle kafese bağlı bir canlı yaşatmak istemiyoruz :) Teşekkürler cevabınız için :)
   
 10. 01 seMiH
  Gizli

  01 seMiH Guest

  oda da başka kuşlarda varsa alışması zor olurmu yoksa hiç alışmaya bilirmi
   
 11. Eray CİNOĞLU
  Gizli

  başka kuştan kastınız?
   
 12. Ali Alp ÇOŞAN
  Çevrimdışı

  Ali Alp ÇOŞAN Profesyonel

  Katılım:
  30 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.168
  Beğenileri:
  1
  Yer:
  İstanbul
  Kuşun ele ve sahibine alışma süresine göre 5-6 güne kadar indirelebilir ama ne kadar kafes eğitimi o kadar iyi :)
   
 13. Eray CİNOĞLU
  Gizli

  Aynen öyle işte :) sonuçta her hangi biri bu konuyu araştırıyorsa daha bu konuda acemidir. Benim amaçladığım şey 20 gün içerisinde hem kuşa bir zarar vermeden kendine daha rahat alıştırması, hemde kafes eğitiminin iyi yapmasını sağlamak. Umarım başarılı olur ve yeni arkadaşlara tecrbe katarım :)

  Saygılarımla...
   

Sayfayı Paylaş