Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Beni Annesi Sanıyor

Erol ALP

Yeni Üye
Merhaba değerli hayvan sever dostlar.

12 gün önce anne ve babası kedi tarafından öldürülen yavru muhabbet kuşu sahiplendim.

Gönül isterdiki saka sahipleneyim ama neslinin tükenmesi nedeni ile avlanması ve yetiştirilmesi yasak olan bir kuş türü yasal olmadığı ve en önemlisi doğada olması gerektiği için sahiplenmedim.

Bundan 12 gün önce amcamın oğlunun 1 çift muhabbet kuşuna kedi saldırması sonucu oğlumuz yetim kalmış ve amcamın oğlunun ilgilenecek zamanı olmadığından kuşu ben sahiplendim.

Oğlumuzu sahiplendiğim de 21 günlük daha tüyleri bile düzgün çıkmamıştı haliyle yem yiyemiyor ayakta durmakta bile zorluk çekiyordu büyük bir sorumluluk altına girdiğimin farkındaydım ve bu işin üstesinden gelebileceğimi düşünüyordum ve çok şükür şuan oğlumuzun sağlığı gayet iyi görünüyor.

İlk kez bir kuş besliyorum ve bu konuda çok acemiyim kuşun bu seviyeye gelmesi internette yaptığım araştırmalar ve benim aşırı derecede özverili davranmamdan kaynaklanıyor ürkmemesi için kuşla normal konuşmuyorum fısıldıyorum ilk günler şırınga ile beslediğimde 10 kez besmele çekip çok nazik bir şekilde hortumu kursağına geçiriyordum çok şükür hiç bir sorun olmadı.

Bazı sorunlar var ve bunların nasıl üstesinden geleceğimi bilmiyorum sizlerinde yardımı ile inşAllah herşey daha iyi olacak.

İlk olarak oğlumuz yemlikten yem yemiyor kafesin içine dal darı koymama rağmen hiç aldırmıyor bakmıyor bile sadece elimdeki kabuksuz yemi yiyor.

Şuanda yem kıramıyor kabuklu yemi ağzında dolaştırıp tekrar atıyor bu şuan için normal diye düşünüyorum ama kuş için hazırladığım mamaları yemiyor havuç marul elma vb. meyveleri hem elimde hemde kafesin tellerine asmama rağmen aldırmıyor.

Ayrıca kuş kafeste kalmaktan nefret ediyor kafesin içinde kendini sağa sola çarpıp dışarı çıkmak için can atıyor kafesten çıkarınca aç ise elimdeki yemi yiyerek kazağımın içine girip sıcak bir yer arıyor :)
Bu konu hakkında video ekledim.

Kafese alıştırmak istemiyorum empati kurduğumda bende bir odada mahpus kalmak istemiyorum bu yüzden kafese karşıyım ama sürekli kazağımın içinde kalmasıda büyük sıkıntılar yaratıyor mesela gece uyurken kafese koymak zorunda kalıyorum çünkü uyuduğum zaman yine kazağımın içine girmeye çalışıyor ve altımda ezilmemesi için mecbur kafese koyuyorum kafese koyunca da çıldırıyor bu durumu nasıl aşacağımı bilmiyorum.

Oğlumuza iyi bir eğitim ve daha sağlıklı bir gelecek için nasıl bir harita çizmem gerekiyor günlük, haftalık veya aylık beslenme programı yapmam gerekiyor mu? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

İyi forumlar.

kabuksuz yem vermeyin bence. dal darı ve aspur( kanarya yemi) verin kırması kolay olduğu için. elinizden de verebilirsiniz. yavru kuşlar ailesinden öğreniyo yem kırmayı diyorlar. o yüzden öğrenmesi gecikebilir. ama kabuksuz yem fayda sağlamaz, işinizi zorlaştırır. aspuru kırabiliyosa yemeye başlar. başta ağzında çevirip ya da parçalayıp atar yemi. normaldir. önemli olan kabuğunu kırabilmesi. kabuğunu kırarsa sorun yok. meyve sebzelere zamanla alışır merak etmeyin. size iyice alışınca vermek istediğiniz sebzeden karşısında siz de yersiniz dayanamaz yer. muhabbetler çok obur kuşlardır. kafes konusuna gelince hiçbir kuş kafeste kalmak istemez. gün içinde bence hep serbest dolaşsın.oyun alanı yapabilirsiniz takılması için. googledan aratın çok örnek var. ama gece mutlaka kafeste olsun. uyurken bazen aniden korkabiliyolar. karanlıkta tam göremedikleri için de çırpınıp bi yerlere çarpabilirler. fakat akşam kafese koyup siz oturup tv, izlerseniz muhabbet ederseniz o da sizinle sosyalleşmek ister. doğal olarak kafesten çıkmak ister. bence en iyisi hava kararınca kafesine girip sessiz sakin bi yerde uyuyacak. sabah da uyanınca kafesinden çıkarılacak.kafes sakin ve karanlık bi yerde olursa çıkmak istemez. benim kuşlarımın gün içinde hep serbestler, kafesleri de yatak odamda,gün içinde pek girmem. hava kararmaya başlayınca 6 ya doğru kendileri kafese girerler. uyumaya başlarlar. hatta çıkarmak isteyince ısırır bi tanesi, çıkmak istemezler. sabah hava aydınlanınca da ötmeye başladıklarında çıkarırım kafesten.en iyi bence böyle oldu. beslenmeyle alakalı bir sürü konu var forumda onlardan faydalanabilirsiniz. kolay gelsin

Ahhah kıyamam buda kafesteyken tırmanırken boş boş kanatlarını açıyor mavişim gibi:) yavrular sanırım böyle garip hareketleri yapıyorlar.

merhaba
size şiddetle tavsiye ediyorum bu kuşu mutlaka eğitin ve çok net söylüyorum konuşur.

kabuksuz yem vermeyin bence. dal darı ve aspur( kanarya yemi) verin kırması kolay olduğu için. elinizden de verebilirsiniz. yavru kuşlar ailesinden öğreniyo yem kırmayı diyorlar. o yüzden öğrenmesi gecikebilir. ama kabuksuz yem fayda sağlamaz, işinizi zorlaştırır. aspuru kırabiliyosa yemeye başlar. başta ağzında çevirip ya da parçalayıp atar yemi. normaldir. önemli olan kabuğunu kırabilmesi. kabuğunu kırarsa sorun yok. meyve sebzelere zamanla alışır merak etmeyin. size iyice alışınca vermek istediğiniz sebzeden karşısında siz de yersiniz dayanamaz yer. muhabbetler çok obur kuşlardır. kafes konusuna gelince hiçbir kuş kafeste kalmak istemez. gün içinde bence hep serbest dolaşsın.oyun alanı yapabilirsiniz takılması için. googledan aratın çok örnek var. ama gece mutlaka kafeste olsun. uyurken bazen aniden korkabiliyolar. karanlıkta tam göremedikleri için de çırpınıp bi yerlere çarpabilirler. fakat akşam kafese koyup siz oturup tv, izlerseniz muhabbet ederseniz o da sizinle sosyalleşmek ister. doğal olarak kafesten çıkmak ister. bence en iyisi hava kararınca kafesine girip sessiz sakin bi yerde uyuyacak. sabah da uyanınca kafesinden çıkarılacak.kafes sakin ve karanlık bi yerde olursa çıkmak istemez. benim kuşlarımın gün içinde hep serbestler, kafesleri de yatak odamda,gün içinde pek girmem. hava kararmaya başlayınca 6 ya doğru kendileri kafese girerler. uyumaya başlarlar. hatta çıkarmak isteyince ısırır bi tanesi, çıkmak istemezler. sabah hava aydınlanınca da ötmeye başladıklarında çıkarırım kafesten.en iyi bence böyle oldu. beslenmeyle alakalı bir sürü konu var forumda onlardan faydalanabilirsiniz. kolay gelsin

Değerli yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim Gamze hanım.

Evet bende kabuksuz yem konusunda endişeliyim daha sonra kabuklu tohumları yiyemiyeceğinden endişeliyim, dal darı yemiyor maalesef sabah daldan temizleyip kabuksuz yemi yedirdiğim gibi yedirmeye çalışacağım aspur forumda önerilen markayı araştırıp internetten sipariş edeceğim bulunduğum ilde istediğim markaları bulamıyorum.

Kafes konusunda kuşu yatay telli kullanışlı bir kafes alacağım bu kafesin telleri dikey tırmanmakta zorluk çekiyor.

Tekrar teşekkürler iyi forumlar.

Ahhah kıyamam buda kafesteyken tırmanırken boş boş kanatlarını açıyor mavişim gibi:) yavrular sanırım böyle garip hareketleri yapıyorlar.
Şuan iyi hali hiç yürüyemiyordu şuan koca delikanlı oldu :)

merhaba
size şiddetle tavsiye ediyorum bu kuşu mutlaka eğitin ve çok net söylüyorum konuşur.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim konuşmasını bende çok istiyorum ama öncelik kuşun sağlıklı ve mutlu olması.

Şuan iyi hali hiç yürüyemiyordu şuan koca delikanlı oldu :)

Tavsiyeniz için teşekkür ederim konuşmasını bende çok istiyorum ama öncelik kuşun sağlıklı ve mutlu olması.
Sağlıklı ve mutlu olması size bağlı olan bir durum elinize alışmış ve yem yedirmeye devam edin bu süreçte de mutlaka konuşun onunla. Ş yada ç harflerinden oluşan bir kelimeyi isim olarak koyun. Paşa olabilir çaça olabilir sürekli ismiyle hitap ediceğiniz için öğrenmesi daha kolay olucaktır

Sağlıklı ve mutlu olması size bağlı olan bir durum elinize alışmış ve yem yedirmeye devam edin bu süreçte de mutlaka konuşun onunla. Ş yada ç harflerinden oluşan bir kelimeyi isim olarak koyun. Paşa olabilir çaça olabilir sürekli ismiyle hitap ediceğiniz için öğrenmesi daha kolay olucaktır
İlgi ve alaknız için çok teşekkür ederim Cihat bey bir kaç gündür isim düşünüyordum Paşa ismi çok duyuluyor fakat çaça ismi hoşuma gitti ismini siz koymuş oldunuz :)

Maşaallah sizin gibi özverili bir hobidaşı görmek beni çok mutlu etti keşke herkes siZin gibi sorumluluk sahibi olabilse

İlgi ve alaknız için çok teşekkür ederim Cihat bey bir kaç gündür isim düşünüyordum Paşa ismi çok duyuluyor fakat çaça ismi hoşuma gitti ismini siz koymuş oldunuz :)
teşekkür ederim benim mubişin adı paşa birazdan bir video paylaşıcam konuyu buraya etiketliycem dediklerimi yaparsanız eğer meyvesini videoda görürsünüz :):)

Maşaallah sizin gibi özverili bir hobidaşı görmek beni çok mutlu etti keşke herkes siZin gibi sorumluluk sahibi olabilse
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Muhammed bey kuşlar da bizler gibi bir canlı nasıl bir bir çocuğumuz olduğunda cidi bir sorumluluk alıyorsak aynı şekilde kuşlarımız içinde aynı sorumluluğu göstermek zorundayız hiç bir baba çocuğu için kötü birşey istemez aynı şekilde bu sevimli dostlarımızada aynı özveriyi göstermek zorundayız doğa şartlarına alışık olmadıkları için sahipleniyoruz ve bunların ölümünden bizler sorumlu oluyoruz evcil bir hayvanın dünyada ölümü ile ilgili bir mahkeme yoksa diğer dünyada bunun hesabını vereceğiz bu sebeple en iyi şekilde bakmak zorundayız ben bu şekilde düşünüyorum.

teşekkür ederim benim mubişin adı paşa birazdan bir video paylaşıcam konuyu buraya etiketliycem dediklerimi yaparsanız eğer meyvesini videoda görürsünüz :):)

Gerçekten ilgi ve alakanız için teşekkür ederim Cihat bey ben nazardan korkan biriyim video sitelerinde birden fazla neler yapabilecekleri ile ilgili videolar izledim ve eğitim videoları izlemeye devam ediyorum. Planınızda video paylaşmak varsa seve seve izlemek isterim.

Tekrar teşekkür eder size ve kuşlarınıza sağlık diliyorum.

Geri