Karadeniz Pet

muhabbet kuşum çok öksürüyor

• Konbuyu başlatan ottoman67
  • Başlangıç tarihi
O

ottoman67

Guest
Lo98Ea.jpg

Kuşu eskı kuşumun yanına 15 gun once arkadaş olsun diye aldım.
Kısmen birbirlerine alıştılar.
Ama yeni gelen yeşil renklı olan öksuruyor. Tıs tıs tıs diye 6-7 kez ard arda oksuruyordu veterinere götürdüm üşütmüş ateşi var dedi.
Bir şırınga dolusu su gibi bir ilaç birde tahminen vitamin verdi.Bende vitamin kullanıyorum.
Bunları kuşa vermeme rağmen hiçbir düzelme yok. Hala öksürüyor. Bazen iştahsızda olsa yem yiyor suyunu içiyor. Aldıgım gunu hasta oldugunu anladım geri vermek yerine bakmayı tercih ettim.Tüğ yapısındanda anlaşıldıgı gibi hasta bu kuşu ayırmam gerekırmı. Bulaşıcı bir rahatsızlıgı olupta diğer kuşa bulaştırırmı? Acaba rahatsızlıgı nedir?Birde nefes alıp verirken ağzından alıp veriyor Kafeste fazla tutmuyorum.Canları isteyince çıkıyorlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kuşunuz üşütmüş olabilir yine de her ihtimale karşı ayırmak en mantıklısı veterinerin söylediklerini uygulayın ayrıca hasta kuşunuzu salmayın efor sarfedip yorulur direnci düşer kanaatindeyim

Kuşunuz üşütmüş olabilir yine de her ihtimale karşı ayırmak en mantıklısı veterinerin söylediklerini uygulayın ayrıca hasta kuşunuzu salmayın efor sarfedip yorulur direnci düşer kanaatindeyim
Kuşun görünümü sanki üşütme değilde başka hastalığı var gibi gösteriyor.Tüğ yapısı çok dağınık gibimi yoksa renk mi değiştiriyor onu tam anlamadım.
Resimden sizce tüğlerde bir anormallık yokmu ?
Ayırmaya kalktım salondan eskisi bağırınca yeni kuş kafeste deliriyor bende ayıramadım.Ayırmam gereklımı acaba

Ben olsam ayırırdım her ihtimale karşı ama karar sizin. Kuşunuz tüy değişiminde de olabilir ondan dolayı da hava akımından üşütmüş olabilir ayrıca kursağıyla alakalı bir sıkıntı olup aksırabilir. Astım olabilir. Bu şekilde çok hastalık sıralayabiliriz. Veterinerin verdikleri en doğrusudur bence çünkü o canlı olarak gördü

hasta dediğiniz kuş hangisi ve kuş üşütmüş olabilir kafesi ayırın hastalık bulaşıcı ise diğerine bulaşmasın önleminizi alın ginede kafesini sıcak yere koyun ve ani ısı değişimi olmasın aviastım alıp kullanabilirsiniz ve birde kafesten çıkarmayın saten hasta kuş uçunca yorulur tehlikeli duruma dönüşebilir bu arada kuşun kafesi nasıl ve ısısı kaç derece tahminen ?

kuş bazen benimkiledede oluyordu ortamın ısısını dengede tutu 20 derece en az vitamin ver düzelir isal yoksa tabi

hasta dediğiniz kuş hangisi ve kuş üşütmüş olabilir kafesi ayırın hastalık bulaşıcı ise diğerine bulaşmasın önleminizi alın ginede kafesini sıcak yere koyun ve ani ısı değişimi olmasın aviastım alıp kullanabilirsiniz ve birde kafesten çıkarmayın saten hasta kuş uçunca yorulur tehlikeli duruma dönüşebilir bu arada kuşun kafesi nasıl ve ısısı kaç derece tahminen ?
yeşil renklı soldakı hasta.
oda sıcaklıgı 17-25 arası değişiyor
bende ayırmayı düşünüyorum.Bugun neredeyse hiç yem yemedi
Kafesleri küçük diye buyuk boy aldım 2 gün önce 45-45-36 boyutlarında.Zaten kafese genelde yem yemeye giriyorlar.Bugun kapattım kapılarını kafesteler.
Hasta olan baya kotu görünüyor.Kafese elimi daldırıp sarıyı ürkütmekte istemiyorum

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:10 -->-> Daha önceki mesaj 13:09 --

kuş bazen benimkiledede oluyordu ortamın ısısını dengede tutu 20 derece en az vitamin ver düzelir isal yoksa tabi
isal yok dışkısı biraz yeşilimsi

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:11 -->-> Daha önceki mesaj 13:10 --

Ben olsam ayırırdım her ihtimale karşı ama karar sizin. Kuşunuz tüy değişiminde de olabilir ondan dolayı da hava akımından üşütmüş olabilir ayrıca kursağıyla alakalı bir sıkıntı olup aksırabilir. Astım olabilir. Bu şekilde çok hastalık sıralayabiliriz. Veterinerin verdikleri en doğrusudur bence çünkü o canlı olarak gördü
Tüğ değişiminden şüpheleniyorum bende ama tüğler çok karmaşık duruyor
Yeşilemi dönüyor sarıyamı belli değil

isal yoksa düzelir bence banyo yaptırmayın sakına ve 20 dereceninin altına ısıyı düşürmeyin

tüyleri sürekli kabarıksa ve durgun bi halde ise muhtemelen soğuk almıştır biraz daha sıcak bi ortamda vitamin takviyesiyle bakmanızı öneririm 15 gün önce aldım demişsiniz yer değişimi esnasında morali düşük olan kuş daha çabuk hastalanabilir geldi ortamda daha fazla kuş bulunduğu için muhtemelen oranın ısısı da şimdiki ortamından yüksektir geçmiş olsun umarım düzelir mevsimsel olarak zor bi dönemdeler geçiş mevsimleri insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da sıkıntılıdır :(

yorumlar için saolun
akşama doğru biraz canlandı kendine geldi biraz
kafes kapısının önünde ikisi 4 dönüyor kapadım ışıkları çıkış yasağı var 4-5 gün

Geri