Karadeniz Pet

muhabbet kuşum erkek mi dişi mi ?

• Konbuyu başlatan lyolcul
  • Başlangıç tarihi
L

lyolcul

Guest
selam arkadaşlar.
ben ilk defa muhabbet kuşu beslemeye başladım. kardeşimin tavsiyeleri üzerine,daha kolay alışacağını ümit ederek,satıcının erkek olduğunu söylediği bir kuş aldım. kuş söylediğine göre şimdi yaklaşık 2 aylık olmalı.
biz kuşu alırken 20 günlük olduğunu söylemişti.
bu süre zarfında kuşu hiç ürkütmemeye,yanında yüksek sesle dahi konuşmamaya gayret ettik.tavsiyeler üzerine elimle yem yedirmeye falan çalıştım.
ama kuş hala hiç yanımıza gelmiyor. bazen dikkatlice alıp başımıza,omuzumuza koyduğumuz zaman 3-5 saniye içerisinde uçup yüksek bi yere konuyor.
kafesine koyduğumuz zaman dışarı çıkmak istiyor.
dışardayken elimizi uzattığımız zaman elimize gelmiyor ve hemen uçup uzaklaşıyor.
hasılı; dişi kuşların alışmakta zorluk çektiğini öğrendiğimden,acaba kuş dişi mi diye düşünmeye başladı. kuşu aldığımız kişiye gaga rengini gösterdiğimizde ise biraz daha beklesin erkek olduğu anlaşılır diyor.
kuşun fotoğraflarından cinsi belli olur ise bir kaç fotoğraf ekleyip,tavsiyelerinizi bekleyeceğim.
teşekkür ediyorum.

LCi4qCQ.jpg

xHR5ePY.jpg

dişi kusunuz... erkek kuşların 1-2-3 aylıkken gagaları pembe tonunda olur ve daha sonrasında maviye döner. yani bu kusun 2 aylıktan sonra pembeye dönmesi imkansızdır.
dişiler erkeklere göre daha korkak & hırçın oluyor özellikle yavruyken. sabredip büyütürseniz yine alışır, fakat yavruyken hemen alışsın istiyorsanız erkek olmalı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zamana bırakmaya gerek yok bunu %100 dişi.

Üstelik 20 günlük kuşu eve getirin ölür. Yem kıramaz. Tüyleri tam değildir vs. 20 günlük kuşta satılmaz.

Son düzenleme:
cevaplar için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. desenize beni aldattı resmen. :(

Değiştirme şansın varsa değiştir.. Erkek kuş versin sana..

Kafesinizin taban ızgarasını hiç beğenmedim.. kuşunuz için faydalı olmaz, araları cok geniş.. Izgarayı cıkartın, ızgarasız kullanın kafesi..

Arkadaşla konuştum biraz önce. Değiştirecek :)
Haftaya Hollanda gelecek dedi, kuş cinsi galiba.
Bekle onlardan vereyim dedi.
Tekrar teşekkür ediyorum arkadaşlar. Pembe gagalı bi kuş alalım :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:32 -->-> Daha önceki mesaj 14:30 --

Kafesinizin taban ızgarasını hiç beğenmedim.. kuşunuz için faydalı olmaz, araları cok geniş.. Izgarayı cıkartın, ızgarasız kullanın kafesi..
Bana da çok garip geliyordu ama bilmediğim için vardır bi hikmeti diye düşünüyordum :)
Çıkaralım en iyisi onu da.

Sık telli bir ızgara olsa neyse diyecem de.. araları cok acık.. kuşun ayakları kaçar içine, Allah muhafaza..

Geri