Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum folluğa girmiyor?

Mesutmaskan49

Yeni Üye
Bir ay önce bir çift muhabbet kuşu aldım, çiftleştiler şimdi hamile sanırım (çünkü sürekli kuş kumu ve gagataşı tüketiyor bide kuyruğu aşağı doğru bakıyor), ilk günleri folluğa girip çıkıyordu, sonra bende hata yapıp folluktaki kumu boşaltıp yerine mısır koçanı koydum, o günden sonra bir kere girdi birdaha girmedi, onun yerine yemliğin üstüne çıkıp oturuyor sizce bu durum normal mi? Bir daha folluğa girer mi? Bide hamile mi sizce? Ne yapmalıyım?

Bir ay önce bir çift muhabbet kuşu aldım, çiftleştiler şimdi hamile sanırım (çünkü sürekli kuş kumu ve gagataşı tüketiyor bide kuyruğu aşağı doğru bakıyor), ilk günleri folluğa girip çıkıyordu, sonra bende hata yapıp folluktaki kumu boşaltıp yerine mısır koçanı koydum, o günden sonra bir kere girdi birdaha girmedi, onun yerine yemliğin üstüne çıkıp oturuyor sizce bu durum normal mi? Bir daha folluğa girer mi? Bide hamile mi sizce? Ne yapmalıyım?
Fotoğrafını atarsanız anlarız folluğa girmeme nedeni daha kendini hazır hissetmemesi olabilir

Fotoğrafını atarsanız anlarız folluğa girmeme nedeni daha kendini hazır hissetmemesi olabilir
D5A452FC-DC2E-471E-B944-301D4FBE07D7.jpeg
39C889FB-198F-40BF-8EE8-1D6CF545BE2B.jpeg
7B901ACE-F6CB-41EE-A0CF-2E3BE31A8FB8.jpeg

Yuva hazirligi yaptiktan sonra yuvaliga dokunmamaliydiniz. Tekrar kus kumu koyun bence

bu şekilde dursa da soğumuş zaten. ama sonsuza denk soğuma diye bişey yok yumurta var mı bilemiyorum ama yoksa zamanla tekrar yuva hazırlığı yapar ve çiftleşir kuluçkaya yatar. yumurta varsa artık bir sonra ki kuluçkaya hazırlar yuvayı. kumu koyun tekrar. kafes dibine yumurtlarsa yuvalığın içine koyarsınız yatarsa şansınıza. kafese elinizi soktuğunuzda yuvalığın içine kaçıyosa kumu görünce tekrar girer belki

bu şekilde dursa da soğumuş zaten. ama sonsuza denk soğuma diye bişey yok yumurta var mı bilemiyorum ama yoksa zamanla tekrar yuva hazırlığı yapar ve çiftleşir kuluçkaya yatar. yumurta varsa artık bir sonra ki kuluçkaya hazırlar yuvayı. kumu koyun tekrar. kafes dibine yumurtlarsa yuvalığın içine koyarsınız yatarsa şansınıza. kafese elinizi soktuğunuzda yuvalığın içine kaçıyosa kumu görünce tekrar girer belki
Anladım, teşekkür bir sorum daha olacak; kumun koyduktan sonra, azıcık da folluğun tabanına tarçın koyayım mı? Tavsiye eder misiniz? İnternette okumuştum da folluğa girmeyen kuşlar için folluğun tabanına biraz tarçın sepiyorlarmış, kuş onun kokusunu almak için folluğa giriyormuş, yani tam emin olamadım bu bilgi ne kadar doğru diye??

benim kuşlar mama yemiyor belki kokusunu severler diye tarçın koyuyorum yine yemiyolar :D yani bilemiyorum tarçının etkisi olur mu ama bence koymayın eski düzenini kurmaya çalışsın kuş sadece kum koyun. siz benim gibi evhamlısınız belli ki ama emin olun eğer yavru istiyosanız yuvalığa kesinlikle ama kesinlikle dokunmayın yumurtlarsa kontrol bile etmeyin bell ki sizin kuş hoşlanmıyor bu tür davranışlardan. o yüzden oluruna bırakın

Geri