Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum gözlerini kapatıyor yardım?

burak atalay

Yeni Üye
Gündüz vakti 45 günşük kuşum gözlerini kapatıp duruyor daha yenialdım hafif sallanıyor kuş ve gözlerini kapatıyor seslenince açıyor neden böyledir

Dinleniyor. Onun için normal bir aktivite. 7-8 aylığa kadar bu şekilde davranabilir. Sıkıntısı yok diye tahmin ediyorum. Çok tedirgin iseniz vitamin takviyesi yapın. Bide resim oyarsanız daha iyi olabilir. Kuşun sağlıklı olup olmadığına da görsel olarak karar verilebilir.

Dinleniyor. Onun için normal bir aktivite. 7-8 aylığa kadar bu şekilde davranabilir. Sıkıntısı yok diye tahmin ediyorum. Çok tedirgin iseniz vitamin takviyesi yapın. Bide resim oyarsanız daha iyi olabilir. Kuşun sağlıklı olup olmadığına da görsel olarak karar verilebilir.

Vitamini nerden alabilirim bide biraz titriyor kuyruğundan da görüyorum kanatlarında hafif titreme var

Yaşadığın ile de bağlı biraz ama eğer yakınlarda bir pet shop varsa durumu anlat, vitamin de verirler. Genelde suya damlatılıyor.

Unutmadan video atma ihtimalin var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
çok çok hafiftitreme varsa o tüneğin üstünde denge sağlamaktan oluyor normal gözlerini kapatmasıda normal dinleniyor yeni gelmişse ortama alışınca canlanır o

çok çok hafiftitreme varsa o tüneğin üstünde denge sağlamaktan oluyor normal gözlerini kapatmasıda normal dinleniyor yeni gelmişse ortama alışınca canlanır o

Aynen hafif az öne biraz konuştuk birde son bişey sorsam kafesim tahta yıkaması felan nasıl olcak tahta zarar verirmi kuşa

Tahta kafesler çok daha iyi. Oksitlenme olmuyor ve dolayısıyla kuşunuzun kafes yüzünden zehirlenme riski ortadan kalkıyor. Aynı zamanda tüneklerin de ahşap olması daha iyi. Plastik tünekler bakteri üretip, kuşun sağlığını tehlikeye atabiliyorlar. Ama tahtadaki sıkıntı da şu: Zamanla oluşacak ufak çatlak ve deliklerde dış parazitler yuvalanabiliyor. Bu nedenle temizliğine dikkat etmelisiniz.

Tahta kafesler çok daha iyi. Oksitlenme olmuyor ve dolayısıyla kuşunuzun kafes yüzünden zehirlenme riski ortadan kalkıyor. Aynı zamanda tüneklerin de ahşap olması daha iyi. Plastik tünekler bakteri üretip, kuşun sağlığını tehlikeye atabiliyorlar. Ama tahtadaki sıkıntı da şu: Zamanla oluşacak ufak çatlak ve deliklerde dış parazitler yuvalanabiliyor. Bu nedenle temizliğine dikkat etmelisiniz.

nasıl temizlicem peki biraz zımparalanmadan verniklenmiş küçük küçük tahta parçaları dışarıda

Nasıl bir durumda olduğunu bilmiyoruz kafesin ama kuşun yaralanabileceği her unsuru tabii ki yok etmelisiniz. Temizliği için de kaynar su ve bolca elma sirkesiyle yıkamalı ve güneşte kurutmadan kuşu kafese koymamalısınız.

Nasıl bir durumda olduğunu bilmiyoruz kafesin ama kuşun yaralanabileceği her unsuru tabii ki yok etmelisiniz. Temizliği için de kaynar su ve bolca elma sirkesiyle yıkamalı ve güneşte kurutmadan kuşu kafese koymamalısınız.
tahtayı yıkarsak şişer ama tahta

Ben ahşap tüneklerini hep böyle temizliyorum, kuru bir bezle kurulayıp güneşe bırakıyorum, hiç sıkıntı yaşamadım.

Evet eve alışınca tedbirini alıp uçurduğunuz bir esnada yapın kapsamlı temizliği. Ben 3 senedir sadece yazları yıkadım ahşap aksesuarları. Kafes altını her gün temizlediğim için yapışan yem kabuklarını balkonda üfleyip ıslak mendille silmek yeterli oluyor. Benim kafesim metal. Bu nedenle ilk aldığımda ve bu yaz yıkadım sirkeyle. Oksitlenirse sıkıntı olur. Ama benim yöntemim şu; bir kapta kaynar su ve bolca sirkeyi karıştırıyorum. Bir bzi tamamen bu kapta ıslatıp kafesi silip hemen kuruluyorum. Henüz sorun yaşamadım. Ama ahşap aksesuar varsa muhakkak yıkarım. Size tavsiyem; ahşap olması nedeniyle sık yıkayamayacaksanız ilk yıkmadan sonra ayda bir de olsa sirkeli suyla silip kurutun ya da kurulayın.

Son düzenleme:
Merhaba muhabbet kuşum var 1 aylık erkek uçmaya çalışıyor ama uçamıyor , kanatlarını açıp kapatıyor kafeste , put gibi duruyor sesi çıkmıyor , yemini pek yemiyor ballı kraker yiiyor hep , ben konuşdugumda bana bakıyor gözlerini uzun süre kapatırsan evet anlamına gelir diyorum benim söylediklerimi yapıyor anlıyormu sizce beni ilk defa bi kuş aldım eve onun Bilgisizliği de var , birde gagasının ucunda beyazlama gördüm hastalık olabilir mi ? Cevap verirseniz sevinirim ☝

Merhaba muhabbet kuşum var 1 aylık erkek uçmaya çalışıyor ama uçamıyor , kanatlarını açıp kapatıyor kafeste , put gibi duruyor sesi çıkmıyor , yemini pek yemiyor ballı kraker yiiyor hep , ben konuşdugumda bana bakıyor gözlerini uzun süre kapatırsan evet anlamına gelir diyorum benim söylediklerimi yapıyor anlıyormu sizce beni ilk defa bi kuş aldım eve onun Bilgisizliği de var , birde gagasının ucunda beyazlama gördüm hastalık olabilir mi ? Cevap verirseniz sevinirim ☝
Sorularınızı başkası tarafından açılmış konunun altında değil de ayrı bir konu açarak sorunuz.

Geri