Karadeniz Pet

muhabbet kuşum hakkında birkac soru.

İsmail GÜLPINAR

Meraklı Üye
merhaba arkadaslar ben foruma yeni katıldım ve 1 hafta önce erkek bir muhabbet kuşu aldım size birkac sorum olacak cevaplarsanız cok sevinirim. 1.kuşumu alalı 1 hafta oldu odada bıraktıgımda güzelce uctu ama kafeste öylece duruyor yemini cok güzel yiyor suyunuda iciyor arada ötmeyede basladı ama pek hareket etmiyor acaba hastamı.
2.kuşumu aldıgım ilk günden beri cici kuş lafını ögretmeye calışıyorum ve iki gündür aksamları cici kuş diyince deli gibi ötüyo ve sanki bişeyler mırıldanmaya calışıyor acaba konuşmayamı calışıyor 1 haftada bu mümkünmü ?
3.kuşum bagzen odaya saldıgımda saga sola ucuyo yakalaması cok zor 2 kere parmagımı önüne uzattım parmagıma kondu ordan kafesine saldım ama bunu herzaman yapamıyorum acaba yakalamanın kolay bir yolu varmı ?
4.kuşuma banyo yaptırmak istiyorum ama sonrasında hastalanmasından korkuyorum acaba yaptırsam bişey olurmu ?
5.kuşum ara sıra hapşurur gibi sesler cıkarıyor acaba hastamı ? ve nasıl tedavi edilir ? 6.kuşumu aldıgım yerdeki adm kuşumun erkek oldugundan cok eminim dedi ama ceresi hafif pembe ve yanlarında cok az mavilik var ve daha 2-3 aylık acaba büyüdükce mavilesecekmi ? Sorularımı cevplayan herkeze şimdiden cok teşekkürler :D

Son düzenleme:
Öncelikle hoşgeldin, birkaç sorun için resim yüklemen lazım hastalık, cere rengi vs. önce biraz alıştırıp öyle bıraksaydın odaya, yakalamaya falan çalışma ya parmağına al yada bırak kendi girer, banyo içinde ya banyoluk tak, ya temiz sprey kabına su koyup yavaşça püskürt yada parmağına alıp kısık çeşmenin altına biraz tut.

Teşekkürler.

1- İshali vs. yoksa durumu iyidir. Resim de koyabilirsiniz.
2- Kuş 1-3 aylık arasıysa konuşmaya çalışıyor olabilir.
3- Yakalamak yerine kafesi önüne getirip içine girmesini sağlayabilirsiniz veya acıktığı zaman girebilir.
4- Eğer daha yavruysa yaptırmayın. Ayrıca sizin yaptırmanıza gerek yok, banyoluk taksanız o kendisi yapar.
5- Üşütmüş olabilir. Hava akımında kalmasın. Vitamin verin. Baytril %2,5 alıp 5 gün boyunca 1-2 damla hergün ağzına damlatın.
6- Bazı mutasyonlarda erkeklerin cere mor/koyu pembede kalabilir, fakat genelde maviye dönerler.

Teşekkürler.

muhabbet kuşumu eğitemiyorum

1.5 ay önce 4 aylık 2 tane kuş aldım eve getirdiğimde çok kormuşlardı.bazı yerlerde elinizi kafesin içinde tutun kendisi gelir yazıyor denedim gerçektende elime geldi ama ertesi gün benden daha çok korkuyorlar tüneğinin en köşesine kaçıyorlar kanatlarını çırpıyorlar en iyi yemleri alıyorum kumları var bir sürü tünek suları hatta küvet bile var daha ne yapmam gerek dişi olan çok korkuyor yanlarına azcık yaklaşsam kanatlarıyla kafese vuruyor erkek elime geleceği zamanda kanat çırpıyor bu seferde erkek kaçıyor ne yapmam gerek lütfen biri bana yardım etsin
:( :( :( :( :(

Geri