Muhabbet kuşum halsiz, kabarık ve titriyor.

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Orhun MİNBAY tarafından 19 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Orhun MİNBAY
  Çevrimdışı

  Orhun MİNBAY Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  19 Eylül 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Biz muhabbet kuşumuzu bir petshoptan satın almadık. Yakınlardaki bir evden kaçmıştı ve onu yakaladık. Tamamen kader rastlantısıydı yani :) . İlk geldiğinde insanlardan çok korkuyordu ve özellikle ele yaklaşmaz haldeydi. Birinin elini yakınında gördüğünde ciyak ciyak bağırıp kaçardı.
  Onu insanlara alıştıran kişi bendim. Birkaç ay sürdü ama en sonunda insanlardan korkmamaya ve elime alabilmeye başladım. Bununla beraber diğer insanlara karşı önyargısı da yok oldu, ilk kez gördüğü misafirlerin bile üstlerine konup onlara konuşmaya çalışıyordu.
  İlk aldığımızda suspus ve çekingen olan kuşumuz artık çok neşeli biriydi. Duyduğu her sese karşılık verirdi ve cevap alana kadar da susmazdı ; televizyon, insanlar, hatta dışarıdaki kuşlarla bile iletişime geçmeye çalışırdı.
  Şu an kuşumuz 5 yaşında ve geçen 5 yılda herşey böyle güzel gidiyordu. Ancak geçtiğimiz yaz sıklıkla tatile gittim ve kuşumuzu bir yakınıma bıraktık. Birkaç hafta görüşmedik ama geldiğimde hala mutluydu ve beni gördüğüne sevinmişti.
  Yazın sonuyla beraber yatılı bir okula başladım ve kuşumla 2 hafta kadar ayrı kaldık. Evde sadece annem vardı ve o da çalışıyordu. Annemin de kuşun yüksek sesle bağırmasından dolayı genelde farklı odalara bıraktığını biliyorum, bu yüzden çok yalnız kalmıştı. Geri geldiğimde ise, değişmişti.
  Bir zamanlar en iyi arkadaşım olan kuşumuz artık beni bile tanımaz hale gelmişti. İnsanlarla iletişime geçmiyor ve yine ilk aldığımız gibi elden korkuyordu. Sanki 5 yıl öncesine dönmüş gibiydik.
  Bunun dışında sık sık kabarıyor ve uyuyordu, ayrıca ara sıra titriyordu. Eskiden kafesini açtığımızda hep uçardı, şimdi ise umursamıyor ve sadece kanatlarını geriyor. Muhabbet kuşlarının da insanlar gibi duyguları olduğunu ve sahiplerini uzun süre görmeyince onlara küsebildiklerini biliyorum. Ancak sırf bana küstüğü için kabarıyor olamaz sanırım.
  Sizce ne yapmalıyım? Bu sadece psikolojik bir şey midir yoksa daha ciddi bir hastalığı olabilir mi? Cevaplarınızı bekliyorum. Lütfen yardım edin. Bundan önceki kuşum bizimle tanıştıktan 2 hafta sonra vefat etti ve bunun da erkenden bizden ayrılmasını istemiyorum. Özellikle de nedeni ben olacaksam, böyle bir şeyin acısına katlanamam :(
   
 2. Levent ACAR
  Çevrimdışı

  Levent ACAR Profesyonel

  Katılım:
  8 Aralık 2013
  Mesajlar:
  14.527
  Beğenileri:
  295
  Yer:
  İstanbul / Maltepe
  Anlattıkların psikolojik te olabilir, hastalığı da olabilir.
  Yem yemesinde sıkıntı yoksa çok korkmana gerek olmayabilir. Kuşu yeniden alıştırman gerekebilir ancak bu kez eskiye göre daha çabuk olacaktır.
   
 3. Orhun MİNBAY
  Çevrimdışı

  Orhun MİNBAY Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  19 Eylül 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Peki bundan sonra onunla haftasonları görüşeceğiz. Önümüzdeki hafta içinde alıştırabilirsem sonraki haftalarda da aynı sorunla karşılaşmam değil mi?
   

Sayfayı Paylaş