Karadeniz Pet

muhabbet kuşum hasta mı?

tutliputli

Yeni Üye
Merhaba,
Erkek muhabbet kuşumuza 3 ay önce bir dişi aldık. Dişi çok zayıf ve ürkekti ama herhangi bir hastalık emaresi görünmüyordu. Ancak son 1 aydı erkek muhabbet kuşumuzdan dışkı kokusu geliyor. Kakasına baktığımızda çok olağanüstü bir görüntü yok gibi. Koku ağırlıkla gagasından geliyor sanırım. Poposunda normalde hiç dışkı kalıntısı olmazdı ama geçen gün kalıntılar olduğunu gördük. herzamanki gibi çok hareketli ve enerjikti aslında ama bugün sürekli uyur durumda tüneğinde duruyor. Suyuna iki haftadır elma sirkesi damlatıyoruz. İştahında da sorun yok. Acaba geçici bir durum mu yoksa bir hastalık belirtisi mi? Dişinin ve erkeğin ayrı ayrı kaka fotoğraflarını da ekte paylaşıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 6F4335B4-D5AD-49FC-91A6-50A5B4E91344.jpeg
    6F4335B4-D5AD-49FC-91A6-50A5B4E91344.jpeg
    642.3 KB · Görüntüleme: 23
  • E60C8CDC-5913-4B7F-97F3-E8217F29B56A.jpeg
    E60C8CDC-5913-4B7F-97F3-E8217F29B56A.jpeg
    688.8 KB · Görüntüleme: 23
dışkıda aman aman bir şey yok. geçici olabilir. iki haftadır suyu sürekli sirkeli mi?

2 haftadır sürekli elma sirkesi kullandıysanız buda yanlış bir uygulamadır asidik karakterli olduğu için aşırı kullanımı sindirim sistemine zarar verebilir.Ağız kokusu biraz kursakta bir enfeksiyon olma olasılığını getiriyor.Bu ara sebze ve meyve vermeyin ,dal darı varsa arada verebilirsiniz şimdilik elma sirkesini kullanımını bırakın.Kusma durumu var mı? ağız içinde salya yada sümüksü bir şey var mı? bu koku ne zamandır mevcut?

kusma hiç olmadı. salya sümüksü bir şey de görmedim ağız içinde. sirkeyi hergün 4-5 damla verdik suyuna. bugünden itibaren bırakalım o zaman. dün akşam ayrı kafeslere aldık bulaşıcı bir durum oluşmasın diye. ama dışkılarında da yoğun koku olduğunu farkettim. normalde haftada bir temizlediğimiz kafeste zerre koku olmazdı, şimdi iki gün önce tabana serdiğimiz peçete çok yoğun kokuyor. oğlumuz çok sosyal bir kuş, sürekli biz bir şey yiyorsak gelip ondan yerdi. 1 haftadır yem dışında hiçbir şey yedirmemeye de çalışıyoruz.

kusma hiç olmadı. salya sümüksü bir şey de görmedim ağız içinde. sirkeyi hergün 4-5 damla verdik suyuna. bugünden itibaren bırakalım o zaman. dün akşam ayrı kafeslere aldık bulaşıcı bir durum oluşmasın diye. ama dışkılarında da yoğun koku olduğunu farkettim. normalde haftada bir temizlediğimiz kafeste zerre koku olmazdı, şimdi iki gün önce tabana serdiğimiz peçete çok yoğun kokuyor. oğlumuz çok sosyal bir kuş, sürekli biz bir şey yiyorsak gelip ondan yerdi. 1 haftadır yem dışında hiçbir şey yedirmemeye de çalışıyoruz.
Hergün elma sirkesi vermiş olmanız yanlış uygulama olmuş ayrıyeten sizin yediğiniz gıdalardan vermenizde yanlış bir uygulama.Tabi ne tür şeyler sizinle yedi bilemiyorum.Sindirim sistemini bozmuş olabilme ihtimaliniz var muhabbetlerin yediği besinler harici bir besleme yapmamanızda fayda var.Size önerebileceğim normal kendi yemi ile devam edin bir tanede dal darı kafese asın 4-5 gün probyotik ve 1 hafta iyi bir multivitamin takviyesi yapmanız.Bunları yapın eğer kuşta iyileşme gözleniyorsa problem yok , sindirim sistemi kendini toparlıyor demektir şayet herhangi bir düzelme olmaz yada daha kötüye giderse ilaç kullanmak gerekecek.Dediğim gibi bu süre yeşillik vermeyin kendini toparladıktan sonra verebilirsiniz hatta sebzeleri yıkadıktan sonra 10-15 dk sirkeli suda bekletip üstündeki suyu kurutup vermeniz daha güzel olur..Ben direk garanti olsun ilaç kullanayım dersen bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar size yardımcı olur.

probiyotik ve multivitamin öneriniz var mı acaba? diazyme256 okudum forumda probiyotik olarak, verelim mi bunu?

probiyotik ve multivitamin öneriniz var mı acaba? diazyme256 okudum forumda probiyotik olarak, verelim mi bunu?

Diazyme256 çok etkili bir ürün dozunu iyi ayarlayın. Benim rafımda vazgeçilmezimdir. Multivitaminlerin çoğu aynıdır. Ben şahsen beşeri pediatrik şurup Supravit kullanıyorum. Kuşlarınıza kür uygularken günlük su değişimi çok önemli, kesinlikle 1 gün katkılı ve 1 gün taze su şeklinde diyetini uygulayın.

Bende probyotik olarak Diazyme 256 vitamin olarak Nekton-S kullanıyorum küçük alsanız fazlasıyla yeterli.Vitamin içerisinde aminoasit ihtiva eden bir multi-vitamin kullanabilirsiniz.Geçmiş olsun umarım kısa zamanda kendini toplar.

Geri