Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Hasta ve Ne Olduğuna Dair Fikrim Yok

aziraphale

Yeni Üye
Merhabalar. Belki derdime çare bulurum diye bu foruma geldim umarim yardim edebilirsiniz. Bir ay once muhabbet kusum hasta oldu, bi cesit inleme gibi ya da nefes nefese kalma gibi bir ses cikartiyordu. Veterinere götürdük soguk almistir dedi kendi hazirladigi bir antibiyotik karisimla vitamin verdi. Fakat Şanslı hala iyilesmedi.
Sanki kosmus gibi nefes nefese bir sesi var ve bu inleme gibi sesi 7/24 cikariyor. Tuvaleti normal ishal ya da kabiz degil. Kusmuyor da. Fakat normalden daha az yiyiyor. Eskiden de cok su icmezdi zaten fakat giderek daha az su iciyor gibi. Yerinden sadece yemek yiyecegi zaman ayriliyor, kalan zamanda ise tüylerini kabartip kafasini döndürüp kanatlari arasina aliyor. Eskiden kafesi açtığımızda ucardi artik o da yok. Fakat parmak uzatildiginda acayip isiriyor ki bu bende hala gucu yerindeymis gibi bir izlenim yaratiyor.
Yardim edebilirseniz cok sevinirim. Ne yapmam gerekiyor?

Yarın veterinerden tetramezatin alın. Ağır bir ilaçtır. Suluğunu çekip birkaç saat susuz kalsın. Bıçağın ucu ile ilaçtan mercimek tanesi kadar çeyrek suluğa iyice karıştırın. İçmesini bekleyin. Su içmediğini yazmışsınız. Eğer içmezse, damlalık yardımıyla ağzına bir damla damlatın. İlaçlı su en fazla 3 saat dursun. Sonra yenisini hazırlayın. Tedavi 5 gün sürecek. Sürekli taban temizliği yapın. Aynı zamanda multivitamin + probiyotik takviyesi yapın. 5. gün sonunda kafesi ve kafesteki bütün herşeyi iyice dezenfekte edin. Gelişmeleri paylaşın.

Geceden suluğu çekip sabah gündoğumuyla birlikte ilaçlı su vermek daha iyi olur aslında. Eğer erken saatte ilacı temin edilebilirseniz böyle de yapabilirsiniz. Olmazsa yine geceden suluğu çekip sabah vitaminli su hazırlayın. Sonra evden çıkmadan suluğu alın. Gelince ilaçlı suyu verin. 3 saat sonra suluğu çekip tekrar vitaminli su hazırlayın. Akşam yine ilaçlı su hazırlayın. Zaten en fazla üç damla su içer. Eğer su içmediğini düşünürseniz, tekrar ilaçlı su hazırlayın. Anladığım kadarıyla kuşun durumu pek iç açıcı değil. Elinizi çabuk tutun. Şimdiden yarım suluğa 10-12 damla kadar sirke koyabilirsiniz.

Geri