Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum iğneden beri uçmuyor

kadifepamuk

Yeni Üye
Merhabalar,
Yaklaşık üç haftadır yavru muhabbet kuşum var. Kuşum şu an aşağı yukarı 9 haftalık ve bir haftadır hem ara ara hapşırdığı için hem de ishal olduğu için iki gün önce veterinere götürdüm. Ek olarak ayrıca sabahları sık sık uzun süre hareketsiz bir şekilde kafesin dibinde oturuyordu. Bunun dışında yemesinde, içmesinde ötmesinde uçmasında sorun yoktu. Yani genel hali iyiydi yavaş yavaş bize alışıyordu.

Veteriner kuşu inceledi ve bir şey bulamayınca enfeksiyon kapmıştır diyip antibiyotik iğnesi vurdu. Açıkçası ben pek iğne vurulmasından yana değildim, ilaçla tedavi edilir diye düşünmüştüm. Ancak veterinerim iğnenin hiçbir zararı olmadığını, enfeksiyon değilse bile bir şey olmaz dedi.
Yani sonuç olarak iğneyi vurdu ve iki ilaç verdi, biri vitamin tarzı bir şey biri de ishali için. Haftaya tekrar getir ikinci iğneyi vuralım dedi.

Şimdi şöyle ki, kuşumun genel hali iyi gibi arada kafesinde kabarıp oturuyor biraz halsiz gibi, ama yemesi içmesi normal hala. İshalinde az bir düzelme var. Dün kafesini açtığımda uçamadığını farkettim :( Kanatlarını açıyor ama yükselemiyor. Bugün de aynısı oldu sadece yerde geziyor, hafif yükselebiliyor.
Acaba iğneden sonra böyle olması normal mı?
Kuşum için çok endişeliyim ve internette araştırırken bu siteyi buldum. Size danışmak istedim, umarım yardımcı olabilirsiniz:)
Şimdiden ilginiz için teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Antibiyotiğin ağır gelmiş olma ihtimali aklıma geliyor. Uyguladığı ilacı ve dozunu öğrenip buradan paylaşabilir veya imkan varsa başka bir veterinere danışabilirsiniz

Cevabınız için teşekkür ederim. İlacı ve dozunu en erken yarın öğrenebilirim, veteriner bugün kapalı olduğu için.

Eğer öyle bir durum söz konusu ise ne yapmam gerekir?
Şu an çok aktif kafesin içinde tırmanıp duruyor, ötüyor da. İnternette, iğne yanlış yere denk geldiyse kası engelleyebilir ve kuş uçamaz hale gelebilir diye okudum. Normalde 14 gün içinde düzelirmiş. Sizce de benim kuşumda öyle bir durum söz konusu olabilir mi?

Antibiyotiğin ağır gelmiş olma ihtimali aklıma geliyor. Uyguladığı ilacı ve dozunu öğrenip buradan paylaşabilir veya imkan varsa başka bir veterinere danışabilirsiniz

Cevabınız için teşekkür ederim. İlacı ve dozunu en erken yarın öğrenebilirim, veteriner bugün kapalı olduğu için.

Eğer öyle bir durum söz konusu ise ne yapmam gerekir?
Şu an çok aktif kafesin içinde tırmanıp duruyor, ötüyor da. İnternette, iğne yanlış yere denk geldiyse kası engelleyebilir ve kuş uçamaz hale gelebilir diye okudum. Normalde 14 gün içinde düzelirmiş. Sizce de benim kuşumda öyle bir durum söz konusu olabilir mi?

Eğer hareketli ise önemli bir sorun olacağını sanmıyorum. Enjeksiyon sırasında geçici bir kas-sinir zedelenmesi gerçekleşmiş olabilir. Bu da zamanla düzelir

İnşallah dediğiniz gibi düzelir yakın zamanda.

Sabah kanadında hafif sarkma vardı. Fotoğrafını çektmiştim, buraya da ekliyorum.

IMG_8139.JPG

İkinci resmi ise şimdi çektim, sarkması düzelmiş gibi, ama emin olamadım.
IMG_8164.JPG

Ayrıca hapşırması hala geçmedi ve gagasıyla tak tak sesler çıkarıyor. Bunları kuşu aldığımdan beri yapıyor, ciddi bir şey mi acaba? Geçmesi için ne yapmam lazım? Video eklemek istedim ama beceremedim bir türlü :S

Teşekkürler yardımlarınız için^^
Umarım uçma yeteneğini de kısa bir zaman içerisinde geri kazanır :)
Kaşındıktan sonra hapşırıyorsa gayet normal bir durum dışkılrı normal duruyor burun akıntısına bakın hasta iste genelde içi akıntı dolu oluyor şiddetli olmayan bir ışık yardımı ile bakabilirsiniz açıksa burun delikleri ya kaşındıktan sonradır ya da bılunduğu ortam tozlu olabilir

Kaşındıktan sonra hapşırıyorsa gayet normal bir durum dışkılrı normal duruyor burun akıntısına bakın hasta iste genelde içi akıntı dolu oluyor şiddetli olmayan bir ışık yardımı ile bakabilirsiniz açıksa burun delikleri ya kaşındıktan sonradır ya da bılunduğu ortam tozlu olabilir

Evet kendini temizledikten sonra da yapıyor, yiyip içtikten sonra da. Ama özellikle akşamları çok hapşırıyor ben de kırmızı ışık ile biraz 10-15 dk kadar ısıtıyorum belki üşümüştür diye. Bir de sulandırılmış papatya çayı veriyorum.

şu an tekrar fotoğrafını çektim, sol kanadı gözüme bir değişik göründü. Belki de bana öyle geliyordur, biraz yamuk oturuyor diye öyledir, size de bi göstermek istedim.

Ekli dosyalar

• IMG_8170 2.JPG
    IMG_8170 2.JPG
    737.8 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_8169 2.JPG
    IMG_8169 2.JPG
    714 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar,
Kuşumun uçması iki gündür daha iyi, şimdi dolabın üstüne uçabiliyor ama hemen yoruluyor.
Ancak dışkısı hala tam düzelmedi. Ara ara sadece beyaz dışkı veya ishal oluyor. Resimlerini de yüklüyorum.
Cuma günü iğne yapılmıştı (Doxycyclin) hala düzelmemesi normal mı? ne yapmalıyım??

Ekli dosyalar

• IMG_8292.JPG
    IMG_8292.JPG
    630.3 KB · Görüntüleme: 70
Merhaba arkadaşlar,
Kuşumun uçması iki gündür daha iyi, şimdi dolabın üstüne uçabiliyor ama hemen yoruluyor.
Ancak dışkısı hala tam düzelmedi. Ara ara sadece beyaz dışkı veya ishal oluyor. Resimlerini de yüklüyorum.
Cuma günü iğne yapılmıştı (Doxycyclin) hala düzelmemesi normal mı? ne yapmalıyım??
Buradaki dışkılar anormal değil bence.

Buradaki dışkılar anormal değil bence.

Biraz yapışkan bir yapısı var ve etrafında yeşilimsi ıslaklık olması normal mı? Bir de nadiren de olsa resimde de görüldüğü gibi normalde koyu olan kısım hiç olmuyor sadece beyaz kısmı sulu bir şekilde oluyor.
Ve şu an art arda kusma hareketleri yaptı, ama bir şey çıkarmadı.
Kuşum daha yeni olduğu için tam kestiremiyorum neyin normal olup olmadığını, bu yüzden hemen endişeye kapılıyorum.

Kanatlılarda iğneler göğüs etine yapılır ve orası kas dokusuna etki etmez iğnenin dozu ağır gelmiş olabilir bunu atlatana kadar da halsiz kalmış olabilir

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23][emoji1787]

Kanatlılarda iğneler göğüs etine yapılır ve orası kas dokusuna etki etmez iğnenin dozu ağır gelmiş olabilir bunu atlatana kadar da halsiz kalmış olabilir

Anladım:( yarın tekrar iğne vurulacak acaba vurdurmasam mı, bünyesi kaldırmaz mı tedirginim.Sizce ne yapsam?

Anladım:( yarın tekrar iğne vurulacak acaba vurdurmasam mı, bünyesi kaldırmaz mı tedirginim.Sizce ne yapsam?
Kuşun hareketleri gozlemleyin en iyi karar size ait birde doktora sorun bakalım.bu ilacı sulukdan uygulama şansı varsa onu denesin

Kuşun dışkısı normal, iğneden dolayı kanat çevresi kasları incinmiş olabilir, kuşu uçurup yormayın kafes içinde dinlendirin

Kuşun hareketleri gozlemleyin en iyi karar size ait birde doktora sorun bakalım.bu ilacı sulukdan uygulama şansı varsa onu denesin

Cevabınız için teşekkürler, yarın doktora tekrar sorup ona göre karar vereyim.

Kuşun dışkısı normal, iğneden dolayı kanat çevresi kasları incinmiş olabilir, kuşu uçurup yormayın kafes içinde dinlendirin

Ben de çıkarmak istemiyorum dinlenmesin için, bu sefer kafesin içinde deliye dönüyor çıkarın beni diye, dayanamayıp açıyorum :D Yarın dayanıp çıkarmayayım dinlensin iyice inşallah. Cevabınız için teşekkür ederim.

Geri