Karadeniz Pet

Muhabbet kusum ishal ve popo cevresi tuysuz

Tacettin Aydinay

Yeni Üye
merhaba,
5 yasinda muhabbet kusum var ve kendisi ishal oldu ardindan poposunu surekli kasimaya basladi ve en kotusu popo cevresindeki tuylerini yoldu.
Sorunun cozumu icin tavsiyelerinizi bekliyorum.
Size dun ve bugunun fotosunu gonderiyorum.

Desteginiz icin simdiden tesekkurler,
Tacettin

Ekli dosyalar

• 1BB64FC5-EC74-4D47-B0DC-013A1E30DEF2.jpeg
    1BB64FC5-EC74-4D47-B0DC-013A1E30DEF2.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 268
  • B2373121-297C-46E2-95F2-89D2BB186C50.jpeg
    B2373121-297C-46E2-95F2-89D2BB186C50.jpeg
    400.1 KB · Görüntüleme: 298
Popo tüylerini yolmasıyla ilgili yorum yapamıyorum stresten mi acaba? Yoksa parazitsel bir durum var da ondan mı kaşınıyor? Vererinerden bunu teyit ettirseniz iyi olur. Dışkısı için yağsız ve tuzsuz haşlanmış patates yedirin ve yağsız ve tuzsuz pişmiş pirinç lapası verin.

Poposunu nasıl kaşıyor? Banyoluk takın banyo suyuna dört damla elma sirkesi damlatın. O banyo suyuyla banyolukta banyosunu yapsın. Patatesin yanında pirinç lapasını da unutmayın. Kafesine dal darı asın.

Merhaba,
Genelde ayaklari ile orayi kasiyor ve ciddi sert bir sekilde kasiyor genelde. Normalde durdugu zaman poposu normal gorunuyor ama kasimaya basladiginda o bolge komple kel ve sis. Bugun pet shop ile gorusup bir de ishal ilaci da aldim. Ama bana enteresan bir sekilde popo sisligi icin yumurtlama ihtiyaci var ve bu kus kizismiz o yuzden sorun yasiyor dedi. Iyice kafam karisti.
Benim kus genelde kafes disinda oldugundan elimde iken yikanmasini saglayacagim.

Kuşun ceresi lacivert değil mi? E nasıl yumurtlama olacak? Ceresinin fotoğrafı atabilir misiniz?

cok enteresan birsey soyleyeyim. Ilk bir yasindan sonra en az bir yil gagasi masmavi idi sonradan kahverengi oldu ve altta da az birsey mavi gorunuyor. Bu yuzden kime sorsam saglikli bir cinsiyet tespiti alamadim. Bazilari disi bazilari da erkek diyor. Bende acikcasi biraktim ugrasmayi.

Fotosunu gonderiyorum simdi size.

Ekli dosyalar

• 1F1739E3-1D5C-4045-9321-DBD92B9DC9DF.jpeg
    1F1739E3-1D5C-4045-9321-DBD92B9DC9DF.jpeg
    281 KB · Görüntüleme: 273
  • 680E2172-DCF6-458A-926B-A750C1E1ACCB.jpeg
    680E2172-DCF6-458A-926B-A750C1E1ACCB.jpeg
    253 KB · Görüntüleme: 258
  • 9ED5AE40-FF30-4C2F-89FD-03EA11510EEF.jpeg
    9ED5AE40-FF30-4C2F-89FD-03EA11510EEF.jpeg
    133.1 KB · Görüntüleme: 252
  • A6465786-4FCA-4674-92A0-43DCB8A5E685.jpeg
    A6465786-4FCA-4674-92A0-43DCB8A5E685.jpeg
    133.8 KB · Görüntüleme: 253
Kuşun ya hormonel bir durumu var ya da cerede mantar var. Alttan burun deliğinin çevresindeki maviliği görülüyor çünkü. Ben olsam bunu teyit ettirmek için veterinere sorardım. Mantar ise zaten yumurtlama olmayacak(kuş erkek)

Cok kisi gagadan cinsiyet konusunda sikintil cevaplar verdi. Hatta bize kanser oldugu bile soylendi hormon sorunu yuzunden ama bu sorun oldugundan beri yaklasik 3 yil oldu ve gayet saglikli.
Konu gercektem tuhaf gaga ustu dedigim gibi 3 yildir ayni. Ama bu popo sorunu cok uzamaya basladi. Ben Mimaroba (Büyükçekmece) de oturuyorum ve burada ki veterinerler kus ve kopek disinda hicbir hayvana bakmiyor. Bir donem Florya da kus hastanesi vardi artik onlar da ilgilenmiyormus. Ne yapacagimi bilemedim.
Ishalini takip ediyorum ve su anda neyse ki sulu cikiyor. Dun cunku tamamen su idi. Ama popo kasimasi hic durmuyor. Enteresan olan halen aktif halsiz ya da bana gelmemezlik yapmiyor hatta daha ilginci daha cok benimle zaman geciriyor.

Cok kisi gagadan cinsiyet konusunda sikintil cevaplar verdi. Hatta bize kanser oldugu bile soylendi hormon sorunu yuzunden ama bu sorun oldugundan beri yaklasik 3 yil oldu ve gayet saglikli.
Konu gercektem tuhaf gaga ustu dedigim gibi 3 yildir ayni. Ama bu popo sorunu cok uzamaya basladi. Ben Mimaroba (Büyükçekmece) de oturuyorum ve burada ki veterinerler kus ve kopek disinda hicbir hayvana bakmiyor. Bir donem Florya da kus hastanesi vardi artik onlar da ilgilenmiyormus. Ne yapacagimi bilemedim.
Ishalini takip ediyorum ve su anda neyse ki sulu cikiyor. Dun cunku tamamen su idi. Ama popo kasimasi hic durmuyor. Enteresan olan halen aktif halsiz ya da bana gelmemezlik yapmiyor hatta daha ilginci daha cok benimle zaman geciriyor.

Dışkı resimi paylaşabilir misiniz beyaz kağıt veya peçete üzerinde ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Birde petshopun verdiği ilacın ismini yazarsanız iyi olur.

Floryadaki yer ne zamandan beri ilgilenmiyor? Forumdan biri yeni gitmişti ve kuşu tedavi görmüştü.

Kuşun aktif olması güzel. Dal darı, patates ve pirinç lapası önemli.

Floryadaki yer ne zamandan beri ilgilenmiyor? Forumdan biri yeni gitmişti ve kuşu tedavi görmüştü.

Kuşun aktif olması güzel. Dal darı, patates ve pirinç lapası önemli.

İshal in çözümü sadece patates ve lapa değildir. Muhabbet kuşları durduk yere ishal olmazlar. Sadece mubişler için geçerli değil. Bu kuşun antibiyotik ve parazit tedavisine ihtiyacı var ishalide bundan kaynaklanıyor. Demek istediğim her ishal olan kuşun tedavisi patates ve lapa değildir. Uygun bir tedavi sürecinden sonra ishal ve rahatsızlığı geçmiş olucak. Patates ve lapa diretmek uygunsuz olur. Önemli olan sorunun neyden kaynaklandığını , çözüm üretebilmek ve ona göre bir tedaviye başlamak.

İshal in çözümü sadece patates ve lapa değildir. Muhabbet kuşları durduk yere ishal olmazlar. Sadece mubişler için geçerli değil. Bu kuşun antibiyotik ve parazit tedavisine ihtiyacı var ishalide bundan kaynaklanıyor. Demek istediğim her ishal olan kuşun tedavisi patates ve lapa değildir. Uygun bir tedavi sürecinden sonra ishal ve rahatsızlığı geçmiş olucak. Patates ve lapa diretmek uygunsuz olur. Önemli olan sorunun neyden kaynaklandığını , çözüm üretebilmek ve ona göre bir tedaviye başlamak.

Elbette hastalığın tedavisi yapılmalı ve zaten bunu veterinere gidin önerimde belirtiyorum. Kuşların beslenmesi hastalık sürecinde önem arz ediyor. Kabız olan bir kuşa nasıl sulu sebze meyveler öneriliyorsa ishal olan kuşun da bir müddet yeşillikten uzak tutulması ve sulu dışkıya iyi gelecek besinlere yönelmesi gerekiyor. Yalnızca beslenme düzenindeki değişiklik yeterli olmayacağı gibi yalnızca ilaç tedavisi de uygun değildir. Farklı kaynaklarda ishal durumundaki kuşlarımızda ishal sürecinde nelerin yenilmesi nelerin yenilmemesi gerektiği mevcut. Bu yalnızca kuşlar için değil insanlar için de geçerli. Hastalık sürecinde elbette ki ilaç gerekiyorsa tedavi yapılmalı ancak yenilen uygun besinlerin önemi gözardı edilmemeli.

Elbette hastalığın tedavisi yapılmalı ve zaten bunu veterinere gidin önerimde belirtiyorum. Kuşların beslenmesi hastalık sürecinde önem arz ediyor. Kabız olan bir kuşa nasıl sulu sebze meyveler öneriliyorsa ishal olan kuşun da bir müddet yeşillikten uzak tutulması ve sulu dışkıya iyi gelecek besinlere yönelmesi gerekiyor. Yalnızca beslenme düzenindeki değişiklik yeterli olmayacağı gibi yalnızca ilaç tedavisi de uygun değildir. Farklı kaynaklarda ishal durumundaki kuşlarımızda ishal sürecinde nelerin yenilmesi nelerin yenilmemesi gerektiği mevcut. Bu yalnızca kuşlar için değil insanlar için de geçerli. Hastalık sürecinde elbette ki ilaç gerekiyorsa tedavi yapılmalı ancak yenilen uygun besinlerin önemi gözardı edilmemeli.

Bu forumdaki amaç; zamanında bende çok sıkıntı çektim ve önerilen hiç bir çözümde direk veteriner yolu veya patates lapa önerisi sunulmuyordu. Sözüm meclisten dışarı kesinlikle sizi kastederek söylemiyorum. Lakin artık her konunun altında patates kapa önerisi görmekten müzdarip hale geldim. Konu açılır bilen ve bu olay başına gelmiş kişi uyguladığı tedaviyi yazar ve yardımcı olur. Kimse ilgilenmiyorsa yardım edecek kişi araştırır ve elinden geldiği kadar yardımcı olur. Tedavi sürecinde tabii ki de sadece ilaç verilmeyecek. Mubiş yem Kıramaz haldeyse elle besleme yapılır. Elle besleme mamasının içine vitamini katılır. Ek besinler verilir ama rahatsızlık bir kuş için direk veteriner ve lapa önerisi bence gerçekten çok yanlış bir Öneri. Sonuçta buradaki çoğu kişi kuşta olsa bir canın sorumluluğunu taşıyor. Biraz daha dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

merhaba,
5 yasinda muhabbet kusum var ve kendisi ishal oldu ardindan poposunu surekli kasimaya basladi ve en kotusu popo cevresindeki tuylerini yoldu.
Sorunun cozumu icin tavsiyelerinizi bekliyorum.
Size dun ve bugunun fotosunu gonderiyorum.

Desteginiz icin simdiden tesekkurler,
Tacettin
Sevimli mubişiniz için tetra mezatin tedavisine başlamanızı öneriyorum. Full suluğa mercimek tanesi kadar ilaç katın ve suyunu hergün tazeleyin. Tedavi 1 hafta sürücek. Geçmiş olsun.

Bu forumdaki amaç; zamanında bende çok sıkıntı çektim ve önerilen hiç bir çözümde direk veteriner yolu veya patates lapa önerisi sunulmuyordu. Sözüm meclisten dışarı kesinlikle sizi kastederek söylemiyorum. Lakin artık her konunun altında patates kapa önerisi görmekten müzdarip hale geldim. Konu açılır bilen ve bu olay başına gelmiş kişi uyguladığı tedaviyi yazar ve yardımcı olur. Kimse ilgilenmiyorsa yardım edecek kişi araştırır ve elinden geldiği kadar yardımcı olur. Tedavi sürecinde tabii ki de sadece ilaç verilmeyecek. Mubiş yem Kıramaz haldeyse elle besleme yapılır. Elle besleme mamasının içine vitamini katılır. Ek besinler verilir ama rahatsızlık bir kuş için direk veteriner ve lapa önerisi bence gerçekten çok yanlış bir Öneri. Sonuçta buradaki çoğu kişi kuşta olsa bir canın sorumluluğunu taşıyor. Biraz daha dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

Sizi anlıyorum ancak mikrobik olan olmayan her durumda hemen ilaca koşmak da beni rahatsız ediyor. Beslenme rutinindeki değişiklikten sonra dışkıda düzelme varsa zaten mikrobik durum yoktur. Mikrobik olanlarda ise kuş sadece ishal olmakla kalmaz başka belirtiler de gösterir. Tek başına patates yedirmek yetersiz kalır elbette. Burada hepimizin amacı kuşlara faydamızın dokunması. Üstelik kendimi de katacağım sürekli kendi konularını açmayıp diğer kuşlara yardım etmeye çalışan birçok üye var. Giden değerli üyeler yok mu, var. Küstürülen oldu mu, evet. Bazen rastlıyorum önemli bir sorun üzerine konu açılmış ama hiç yorum gelmemiş. Üzücü buluyorum. Bana ne mantığında olan bir kişi burada vakit harcamaz.

Yinelediğim üzere mikrobik olmayan durumlarda hadi ilaç mantığı bana ters. Beslenmenin değeri mühim. Gerek yabancı kaynaklarda gerekse Türk kaynaklarında mevcut. Her fikir değer arzediyor, her konu açan her bilgiyi hap şeklinde alıp uygulamak durumunda değil. Araştırmak, öğrenmek hepimiz için.

En son yaptigi diski ekteki gibi ve uzun zamandir yapmiyor. Bazen sirf su bazen de ekteki fotodaki gibi cikiyor.

Ekli dosyalar

• C72175E2-CF49-436A-9817-159FCF3327D7.jpeg
    C72175E2-CF49-436A-9817-159FCF3327D7.jpeg
    1,018.2 KB · Görüntüleme: 228
  • 66E4FDB6-5304-4978-A000-B7F380186C1C.jpeg
    66E4FDB6-5304-4978-A000-B7F380186C1C.jpeg
    1,018.2 KB · Görüntüleme: 244
Geri