Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kabarık kusuyor ama ishal değil

türkerfatih

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. Forumda benzer çok konu var, birçoğunu da okudum ancak emin olamadığım için size sormak istedim yeni bir konu açarak. Kuşum bir süredir hasta; istanbul üniversitesi hayvan hastanesine götürdüm. Şikayetler kusma kabarık olması ve aşırı zayıf olmasıydı. Muayene sonrası enfeksiyon kapmış olduğunu ve a vitamini eksik oldugunu söylediler. Antibiyotik olarak amoklavin ve polivit vitamin verdiler. Antibiyotiki aldığı süre boyunca normale dönmüştü iştahı tamamen normale dönmesede. Ancak kontrole gidemeden tatile çıktık kuşu da beraberimizde götürdük. Antibiyotik tedavisi bittikten iki gün sonra tekrar kabardı ( kısa süreli bi araba yolculuğu da yaptık bu arada bittikten sonra tedavi) şuan kusuyor yemiyor. Balıkesir üniversitesi hayvan hastanesine götürdüm. Israrla kuruma hastalığı veya iç parazit olup olmadığını sordum bana herhangi bir hastalığının olmadığını görünürde yine de düzelmezse diye monodoks antibiyotik verdiler. Şuan kusmuğundan saçı başı ıslanmış bir durumda üzülüyorum açıkçası. Yardımcı olursanız sevinirim.

Gecmiş olsub Dışkı paylasırmısınız

SM-A800F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşaretlemiş olduğum en güncel olanı :)

Ekli dosyalar

• 20170714_175542.jpg
    20170714_175542.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 68
Sindirememiş yem parçası var sanırım gcmş olsun iyi olur inşAllah

Merhaba kuşunuzda sindirim bozukluğu var düzelmesi için kuş kumu kullansanız iyi olur...

Arkadaşlar bugün sabahtan beri şiddetli bir şekilde kusuyor ve baya sıvı bir şekilde oluyor kusmuğu ayrıca kokuda var kusmuğunda. Veteriner düzelmezse monodoks vermemi söylemişti. Bu şekilde bir hale gelince bende az önce verdim. Lütfen bir fikir verin bana.

Kusmuğu beyaz ve köpüklüyse vakit kaybetmeden veteriner veya petshoptan aviron toz , ronidazole veya eczaneden mikostatin alın. Mikostatin alacak olursanız alır almaz iki damla damlatın ağzına. Sonrasında 12 saatte bir birer damla. İlaçtan sonra yarım saat içinde kusma olursa bir damla daha verin. Tedavi 7 gün sürecek. Diğer ilaçlar olursa yarım suluğa mercimek tanesi kadar katıp vereceksiniz. Aviron toz hem kullanışlı hem de uygun fiyatlıdır. Saydığım ilaçlardan herhangi biri olur.

Son düzenleme:
kusmuğu beyaz ve köpüklü değil. Cici bebe veriyordum kırıp. Onun yüzünden sanırım sarı şekilde. Şuan dışkısında beyaz kısım artmaya başladı.

Cici bebe vermeyin. Ama kusmanın sebebi cici bebe değil. İyi gözlemci olun başka belirti olursa veya kusma devam ederse yazın.

Arkadaşlar tekrar merhaba. Yaklaşık iki haftadır iyi olan kuşum tekrar kusmaya ve kabarmaya başladı ve bu süreç içerisinde de kilo aldırmayı başaramadım (göğüs kemiği hala hissedilir bir durumda). Ne sorunu olduğunu bir türlü anlayamıyorum. Yemekte yiyordu üstelik. İki kere istanbul üniversitesine götürdüm amoklavin ve vitamin vermişlerdi adını hatırlayamıyorum şuan. İstanbul üniversitesi eğer düzelmezse kan tahlili yapmayı düşünebiliriz demişti ancak böyle birşeyi kaldırabileceğini zannetmiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz ? Hiçbir çözüm bulamıyorum öylece ölmesini de izleyemiyorum.

Son düzenleme:
siz selcuk hocanin soyledigi surubu kullandiniz mi ve ne kadar sure kullandiniz?

Selçuk Yüksel mesaj attığında kusmuğu tarif ettiği şekilde değildi yediklerini çıkarıyordu sadece. Şuanda ben ne yazıkki türkiyede değilim. Annem ilgileniyor. Tarif ettiğine göre kusmuğu krem rengindeymiş. Selçuk hocanın bahsettiği aviron tozu kullanmayı düşünüyorum. Ancak annem herhangi bir köpüklenme farketmediğini ama yem kusmadığını krem rengimsi kustuğunu söyledi. (Son antibiyotiğini bırakalı yaklaşık 15 gün oluyor ve 2. kez kullanımıydı). Aviron tozu kullanmak uygun olur mu ? (Selçuk hocanın tarifine tam uyup uymadığından emin olmadığım için soruyorum)

Mikostatin triflucan radinazol. Bu ilaclar.
Birde ishal olmasa da diskisinin fotoğrafını ekleyin ustalar bakacaktir mutlaka.Yem yiyor mu diskida sindirilmemis yem var mi.yem yiyor zannedersiniz kabugunu cikarip atabilir agzindan.Selcuk hocanin yazdiklarini uygulayin siz.

Artık ishal de olmuş gibi gözüküyor. ve krem rengimsi kusmuğu var. Bu durumda hala aviron toz vermek doğru mudur ? (2 kez kullanılmış olan amoklavin antibiyotik üstüne 15 gün aradan sonra). Teşekkürler yardımlarınız için.

Ekli dosyalar

• 15 ağustos.jpg
    15 ağustos.jpg
    90.9 KB · Görüntüleme: 50
Geç bile kalmışsınız bir an önce başlayın aviron veya ronidazoleye. Mantar hastalığı var. Antibiyotik fayda etmez.

Cevabınız için teşekkürler. 10 gün iyiyse 5 gün hasta. Şuan yine iyi gibi. Aviron toz maalesef yok. Ronidazole da ilacın ismi mi yoksa içeriğindeki madde mi ? Sorduğum birkaç eczanede yoktu. Cevaplarsanız sevinirim.

Eczanede bulunmaz aviron. Mikostatin şurup alın o zaman sabah akşam birer damla damlatın ağzına 7 gün. 4. Gün tüm kafesi ve ekipmanlarını dezenfekte edin.

Avrion için veterinere bakmıştım ama yoktu. Mikostatin e bakacağım. Teşekkürler ilginiz için

Selçuk bey, ben bugün mikostatin vermeye başladım ancak bir sorum var size. Kuşun neşesi şuan yerinde gözüküyor. Yani yaklaşık 2 aydır 10 gün iyi 5 gün hasta şeklinde yaşıyor. Mantar hastalığı var demiştiniz bu şekilde bişeye sebep olur mu bu hastalık ?

Geri