Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kafasını biyerlere sürtüyor

anyela61

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşum kafasını biyerlere sürtüyor bide gagasıyla sürekli biyerlerini kaşıyor mu demeliyim yiyor mu demeliyim bilemedim videolarını çektim videoları nasıl atılır bilmiyrum ama kuşum 3 aylık alalı 7-8 gün oldu sürekli kafeste hiç çıkmıyor korkuyor sizce sebebi nedr

Sakın korkutmayın, size ve ortama alışması lazım. Elinizi kafesin içine çok yavaşça, korkutmadan sokup elinize alışmasını sağlayabilirsiniz. Bir süre sonra sizden zarar gelmeyeceğini anlayacaktır. Daha sonra elinizi göğsüne dokundurarak parmağınıza çıkmasını sağlayın. Sürekli sakin bir ses tonuyla konuşun, şarkı söyleyin. Kapısı siz yanındayken hep açık dursun. Eninde sonunda çıkacaktır. Bunların hepsi yavaş yavaş olacak. Saatler hatta günler sürebilir. Sabırlı olun. Muhabbet kuşları günlerinin büyük bölümünü tüylerini düzeltmek ve parlatmakla geçirir. Kaşınması normal.

oh iyi iyi bitlendi diye korktum :) ya hep öyle yapıyorum aslında çok şarkı söylüyorum çok ilgileniyorum elimden yem yediriyorum. parmağıma çıkması için ayaklarının dibine götürüp yavaşca ayaklarını parmağıma almaya çalışıyorum bazen çıkıyor bazen kaçıyor. bazen çok üstüne gitmek istemiyorum doğrumu bilmiyorum. 7-8 gün oldu işte kafeste çok hatta hiiç hareket etmiyor korktuğunu anlıyorm ama komşumun kuşu da yavru ve 2-3 günlük olmasına rağmen yuvasına alıştı. benimki olduğu yerde tünekliyor :)

Merhaba @anyela61 hanım. Gerekli önlemleri aldıktan sonra kuşunuzu kafesinden çıkarın evin içinde uçup dursun evi ve ev içindeki objeleri tanısın. bir kaç defa bir yerlere çarpacaktır, telaş etmeyin ve yazmış olduğunuz gibi kuşunuzla ilgilenin günde en az 1 saat ilgi gösterin kafasını kaşıyın kuşların en çok sevdiği şeylerden biridir.

Ayrıca parazitten şüpheleniyorsanız avimec veya vilmectin kullanabilirsiniz.

Merhaba @anyela61 hanım. Gerekli önlemleri aldıktan sonra kuşunuzu kafesinden çıkarın evin içinde uçup dursun evi ve ev içindeki objeleri tanısın. bir kaç defa bir yerlere çarpacaktır, telaş etmeyin ve yazmış olduğunuz gibi kuşunuzla ilgilenin günde en az 1 saat ilgi gösterin kafasını kaşıyın kuşların en çok sevdiği şeylerden biridir.
kuşu kafesten nasıl çıkarabilirim kendi çıkmıyo bende parmağıma alıp çıkaramıyorum hemen geri kaçıyor korkuyor

kafes kapağını açık bırakın

açık hep her geldiğimde açıyorum tünekten tüneğe atlmıyor nasıl dışarı çıksın :)

Demekki ortamınıza daha alışmamışve korkuyor. sabırlı olun zamanla alışacaktır.

kuşu kafesten nasıl çıkarabilirim kendi çıkmıyo bende parmağıma alıp çıkaramıyorum hemen geri kaçıyor korkuyor
Tekrarlayın eninde sınunda çıkcaktur sakın avuçlamayın elinizin içine yem koyun dal darı süper olur bir iki çıkmasada sonuçta çıkcaktur çıkış açık olsun kuş kefesde bir yere değmesin doğru hareket ederseniz 1-2 saate kuş size alışır yavru ise tabi.yanlış anlamanızı istemiyırum ama biz doğru davranırsak kuşlar çok erken alışan hayvanlardır imkanınız varsa evde olduğunuz zamanlarda bir dönem kafesi açık kalsın sadece uyku saatinde kapatırsanız uyum süresini kısaltmış olursunuz.birde erkekmi kuşunuz erkek kuşlar dişi kuşlara göre daha hareketli ve uysal olurlar.herşeyden önce ona zarar vermiycenize emin olana kadar çekingen korkak olcaktır hastalanmaması için oda sıcaklığı 19un altunda 23ün üstünde olmamalıdır vitamin verebilirsiniz hatta vermelisiniz

Geri