Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kanatlarını koparıyor

Ergin Kilim

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Benim bir çift muhabbet kuşum var

Bunlar içinde dişi olanı bize alışsın diye ve uçmasın diye kanatlarını koparmıştık

Ama halen kuşun kanatları gelmedi her defasında da kopardı...

Acı su alıp sıkmama rağmen yine de koparıyor

Şimdi bana yardım edin ben bu sorunu nasıl aşabilirim?

Ergin bey yazık kuşun kanadını çekmenizi size kim söyledi biri tırnaklarınızı çekse ne hissederdiniz ?

Siz kusun ucma hakkini resmen gasp etmissiniz simdide care ariyosunuz keske o kanatlari cekmeden once bi arastirsaydiniz kusun kanadi cekilirmi cekilmezmi diye isler kötüye sarmaya baslayinca arastirma icine giroyosunuz yazik olmus hayvana umarim duzelir.

öncelikle hoş geldiniz .forumu daha önce görüp gezdinizmi bilmiyorum ama bunları yapmadan önce sorsaydınız keşke ,iş işten geçtikten sonra burada bu davranışınız ile kimse size yardımcı olamaz, yaptığınız şeyin kuşun hayatıyla oynamak kadar kötü birşey olduğunu söylerler maalesef,ağır eleştirilerede hazır olun.
Kuşu stres ve bunalıma sokmuşsunuz.sırf ele alışsın diye onun vücudundan parçalar kopartarak kuşu tamamen kendinizden uzaklaştırmışsınız.kopan tüylerden dolayı kuş muhtemelen rahatsız oluyor,yerine yenisi geldikçe koparmasıda bunalımdan alışkanlık haline getirmiş olabilir.söylenecek çok şey var ama yinede nezaket gösteriyorum.

Son düzenleme:
Hem kanatları koparılmış kuşun hem sürekli "acı su" sıkılmış kuşa, bunca eziyete rağmen gene "suçlu" kuş...

Kuş strese girmiş düzelceğini sanmıyorum bir ihtiamal eş tutarsa düzeltebilir kendini...

merhaba oncelıkle yapmıs oldugunuz sey kusu oldurkmekten daha kotu bısey bence yanı kusların en onemlı ozellıgı olan ucma ozellıgını sız kusun elınden almıssınız muhabbet kusunun kanatları cekılmez o buyuk papaganlarda yapılır ıs ısten geçmıs artık sızın suan yapabıleceklerınıze gelmek gerek
bence ılk once kuslardan anlayan bır veterınere goturun eger kuslardan anlayan bır veterıner yoksa bosuna goturmeyın anlamaz zaten eger veterıner bulamazsanız bence kusa vıtamın mıneral nıjer tohumu ve mama ıle besleyın kusun beslenmesını ıyılestırın kalıtelı yem kullanın dal darı alın kusu ıyı besleyın acı su fılan sıkmayın bence kus zaten tuy cıkarken tuylerını kasır o cıkan tuy kapsullerını gagasıyla patlatır sız acı su sıkmıssınız ıyıce strese gırmıs bence bundan vazgecın kusu ıyı besleyın tuylerı kuvvetlı ve saglıklı olsun kusa ıyı bır bakım uygulayın kusun stres yapmasını engelleyın kusla sureklı ılgılenın bı ıhtımal belkı tuyunu kopartmaz ve cıkar bıde bence kusunuzu esten ayırın tek besleyın bellı bır sure zaten suan esı olsada kus streste cıftlesecegını sanmam erkek kusun cıftlesme ıstegı onu dahada strese sokar sız o kusu saglam bır bakıma alın ılgılenın acı su sıkmayın

benım aklıma baska gelen dahada kus kanadını kopartırsa ben olsam gazlı bezle kanadını sarıp cıkartmasını engellerdım ama bu cıddı bısey bunu pek tavsıye etmem ama bu bence son care olabılır bu konudada yardımcı olurum
ınsallah buna gerek kalmaz ılk dedıklerımı yapın bekleyın sızde kusu avcunuza alıp kusun kanadını kontrol etmeyın kendı halıne bırakın sız sadece bakımını ıyı yapın ve ılgılenın
ınsallah ıyı olur uzun oldu ama ınsallah ıyı olur

Öncelikle foruma hoş geldin diyeceğim ama görünen o ki pek hoş olmadı. Hangi zihniyetle kuşun kanadını çektin. Önce onu paylaş bence. Sonra da diyorsun ki şimdi bana yardım edin!!! Hem emir kipiyle yaklaş, hem de kuşa eziyet et. Yok böyle bir şey. Sen kuşu senden daha iyi bakacak birisine ver(Zaten senden daha kötü bakacak biri de yoktur.)

adam bir yanlış yapmış evet yapmasaydı iyiydi tabiki hoş bişey değil fakat bundan sonra ne yapılabilir onu konuşmak gerek varken adamı kötülemek bence bir fayda vermez

adam siteye tavır alıp gidecek kendi kafasına göre gene bir yanlış yapabilir olan gene kuşa olacak yazık kuşa

o yüzden şimdi çaresini biliyorsanız söyleyin bence

yazik yaa ozgurlugunu elinden aldin zavalli kusun kusa resmen iskence yapmissin illa eline alisacak diye boyle yapman hic dogru degil

adam bir yanlış yapmış evet yapmasaydı iyiydi tabiki hoş bişey değil fakat bundan sonra ne yapılabilir onu konuşmak gerek varken adamı kötülemek bence bir fayda vermez

adam siteye tavır alıp gidecek kendi kafasına göre gene bir yanlış yapabilir olan gene kuşa olacak yazık kuşa

o yüzden şimdi çaresini biliyorsanız söyleyin bence
Valla sorun yok gidebilir. Kuşun kanadını çekerken aklı neredeydi? Çekmeden önce burada sayfalarca yazılan kuşları eğitmek ve alıştırmak için yazılan yazıları okusaydı o zaman? İş son noktaya gelince bana yardım edin diyecek. Herşeye, herkese yardım evet ama bu şekilde değil. Kuşun kanadını çek sana alışssın diyene gitsin akıl amaya.

Son düzenleme:
Valla sorun yok gidebilir. Kuşun kanadını çekerken aklı neredeydi? Çekmeden önce burada sayfalarca yazılan kuşları eğitmek ve alıştırmak için yazılan yazıları okusaydı o zaman? İş son noktaya gelince bana yardım edin diyecek. Herşeye, herkese yardım evet ama bu şekilde değil. Kuşun kanadını çek sana alışssın diyene gitsin akıl amaya.

size katiliyorum

Bu işin savunulacak yanı yok ki. Dedim ya herkese, her şeye yardım evet ama bu şekilde değil. Sen Allah'ın verdiği cana eziyet et, sonra kanatları çıksın istiyorum de. Öyle bir şey yok maalesef.

aynen oyle hem kafese haps olsun hemde ucmasin zavalli kus

Son düzenleme:
bence bu söylemlerinle adama değil kuşa ceza veriyorsun
benim anladığım gitsin öldürsün kuşu yada eza ceza versin bizi ilgilendirmez yapmasaydı kanadını çekmeseydi birkere çektimi artık bizi ilgilendirmez geri dönüşü yok der gibi bir anlam çıkarıyorum ben burdan

buda kuş sevgisine ayrı bir bakış açısı demekki enteresan bir bakış açısı

madem yardım edilmeyecek neden bu site varki illa ynalış yapmadan yada bir kaza vs.. yapılmadan önce bu site bulunup herşey öğrenilecek diye bir kaide olduğunu bende bilmiyordum öğrenmiş olduk

hatasız kul olmaz mutlaka herkesin hatası vardır önemli olan hatadan yanlışdan dönmek bizlerinde ona yol göstermesidir bence

herneyse konuyu uzatmak istemiyorum herkesinde sizin gibi düşündüğünü sanmıyorum işi bilen birinin ne yapması gerektiğini söyliyeceğini sanıyorum

bence bu söylemlerinle adama değil kuşa ceza veriyorsun
benim anladığım gitsin öldürsün kuşu yada eza ceza versin bizi ilgilendirmez yapmasaydı kanadını çekmeseydi birkere çektimi artık bizi ilgilendirmez geri dönüşü yok der gibi bir anlam çıkarıyorum ben burdan

buda kuş sevgisine ayrı bir bakış açısı demekki enteresan bir bakış açısı

madem yardım edilmeyecek neden bu site varki illa ynalış yapmadan yada bir kaza vs.. yapılmadan önce bu site bulunup herşey öğrenilecek diye bir kaide olduğunu bende bilmiyordum öğrenmiş olduk

hatasız kul olmaz mutlaka herkesin hatası vardır önemli olan hatadan yanlışdan dönmek bizlerinde ona yol göstermesidir bence

herneyse konuyu uzatmak istemiyorum herkesinde sizin gibi düşündüğünü sanmıyorum işi bilen birinin ne yapması gerektiğini söyliyeceğini sanıyorum
Hatasız kul olmaz. Doğru. Kuşa ben mi ceza veriyorum? Ben şimdi burada bunu yapan şahsa şunu yap bunu yap desem ne değişecek? Sen inanıyor musun bu yazdıklarına? Merak etme burada birçok kişi kimin ne kadar kuş sevgisi ve bilgisi olduğunu biliyor. Ayrı bakış açısı falan değil. Merak etme ihtiyacı olana burada yardım ediliyor.
Bence de konuyu uzatma. Benim gibi düşünenlerin düşünmeyenlerden çok olduğundan emin olabilirsin. Bugüne kadar da(bunlar söylenecek şeyler değil ama madem bakış açısı veya bu tarz yaklaşımın var) geçmiş mesajlardan okursan Kimlerin kimlere ne yardımlar ettiğini de ona göre anlarsın.
Hayırlı forumlar.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bunları kafama göre yapmadım

Bu bilgileri kuşlardan anlayan bir arkadaaşın tavsiyesi üzerine yaptım bahsettiğiniz gibi cani bir tutum içinde değilim

Kuşun alışması için tavsiye üzerine yapıldı sonra da ne yazık ki bu üzücü durum oldu... sonuçta olan oldu bende üzgünüm

Burada önemli olan vicdana sözler sarfetmek eleştirmek değil muhabbet kuşumun bu durumda sonra ne yapabilirim ?

Arkadaşlar bunları kafama göre yapmadım

Bu bilgileri kuşlardan anlayan bir arkadaaşın tavsiyesi üzerine yaptım bahsettiğiniz gibi cani bir tutum içinde değilim

Kuşun alışması için tavsiye üzerine yapıldı sonra da ne yazık ki bu üzücü durum oldu... sonuçta olan oldu bende üzgünüm

Burada önemli olan vicdana sözler sarfetmek eleştirmek değil muhabbet kuşumun bu durumda sonra ne yapabilirim ?

şimdi burada kopardım diyorsun sanırım kanatları çektin anlamında algılıyorum. Acı sprey sıkma daha fazla bir çare olmadı zaten kuşunuz bu durumu stres yapmış ona daha stressiz ve daha iyi bakımla ancak atlatabilirsiniz artık kendi yolduğuna göre, eğer türleri kesmişseniz çekmeniz gerekecek yenileri gelmesi için ama anlatımınızdan böyle olmadığını varsayıyorum.

Stressiz kısma gelincede eşi çok rahatsız ediyorsa ayırabilirsin, meyve sebze mama ve vitaminle (aslında hep olması gereken bakım şekli) yemesini daha kaliteli olmasını sağlayabilirsin. vitamin olarakta B vitamini içeren vitamini tavsiye ederim hem stresten hem gireceği tüy değişiminden hemde yeni gelecek kanatlar için gerekecektir.

Merhaba arkadaşlar,

Benim bir çift muhabbet kuşum var

Bunlar içinde dişi olanı bize alışsın diye ve uçmasın diye kanatlarını koparmıştık

Ama halen kuşun kanatları gelmedi her defasında da kopardı...

Acı su alıp sıkmama rağmen yine de koparıyor

Şimdi bana yardım edin ben bu sorunu nasıl aşabilirim?

Olan olmuş.Çift kuşları birbirinden ayırmayın.Ve çok fazla müdahale etmeyin artık.Hayvana çok acı vermişsiniz.
Nekton Bio tüy vitamini alıp verebilirsiniz.En azından tüylerin oluşumu daha rahat olur.Lütfen böyle hareketler yapmayın bir daha.Stresi bittiğinde düzelir inşallah.

yorum yapamadım. hoşgeldiniz diyen arkadaşların zihniyetini de sevmiyorum

Geri