Muhabbet Kuşum Sol Ayağını Kullanamıyor

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve emrah tarafından 21 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Öncelikle merhaba, yaklaşık 4-5 yaşlarında bir erkek muhabbet kuşum var. Tek başına besliyorum, son bir kaç aydır bir güçsüzlük, uçamama gibi bir zayıflık söz konusu idi. Bende netten elde ettiğim bilgiler doğrultusunda beslenmesine, egzersizlerine dikkat etmeye çalıştım. En son dünkü egzersizden sonra sol ayağına yüklenememesi dikkatimi çekti. Ama durumu normaldi sadece sağ ayağı gibi sol ayağını sıkamıyordu. Ciddi bir yaralanmaya sebeb olacak şekilde bir yerlere çarptığını sanmıyorum, sadece iyi uçamayınca biraz patırtılı iniş yapıyordu. Bugün kafesini kontrol ettiğimde ise sol ayağını hiç hareket ettiremediği gördüm, biraz elime alıp inceledim.
  -Ayağında bir morarma, kanama, kızarıklık, kırık, çıkık falan gözükmüyor. Öyleki hafiften hafifren elimle ayağını kıpırtatıryorum bir çığırma, patırdanma yapmıyor..Ama sanki felç gibi hiç oynatamıyor.
  -Ulaşabildiğim bir veternere sordum, pek anlamadı incltmiştir dedi. Vitamini ver, kafesin tabanınıa indir orda kalsın bir süre dedi.
  -Kuşçuya götürdüm, oda vitaminden bahsetti. Hergün ağızdan 3 damla damlat, suluğunada 10-12 damla vitamin koy.Ayağına terramincy sür dedi.
  Valla tam olarak nesi var anlamış değilim ama sol ayağına yüklenemiyor o bir gerçek. Eve geldim, tünekleri kaldırdım, kuşu kafesin tabanına aldım. Önce biraz korktu hemen uçarak(uçmasında bir sorun yok) yukarı çıkıp tellere yapıştı. Tabi gagası ve sağ ayağıyla tellerde ilerlemeye çalışıyor, az da olsa sol ayağını kullanmaya çalışıyor, bazen parmaklarını açıp kapattı o esnada demire tutunmak için ama güç veremiyor.(parmaklarını hareket ettirince felç olmadığına sevindim ama sanki felçli gibi bana hiç tepki vermiyordu ayakları)
  Son durum kafesin tabanında tek ayağını üzerinde duruyor, yemlerini suyunu yere indirdim ama pek yemiyor gibime geldi...
  Sizce durum nedir, ne yapmam lazım?
  Güncel durumu böyle,sizce nasıl ilerleme var mı yoksa durumu kötüye mi gidiyor?

  Bileğine hafif yükleniyor,bacağını hareket ettirebiliyor.Yalnız ayak parmaklarını oynatamıyor.Ayağına krem sürdüğümde parmaklar sanki felçli gibi..
   

  Ekli Dosyalar:

  #1 emrah, 21 Eylül 2016
  Son düzenleme: 28 Eylül 2016
 2. Yavuz OYMAK
  Çevrimdışı

  Yavuz OYMAK Profesyonel

  Katılım:
  24 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  450
  Beğenileri:
  136
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara
  ayağını incitmiş bir şişlik vs. ben göremedim ki sizde görememişsiniz tünekleri kaldırmanıza gerek yok normalde kuşlar zaten çok mutlu olduklarında yada dinlenirme amaçlı yada uyku üstü, tek ayaklarını kaldırır tabanda dik duramaz ve sürekli dışkı ile temas eder. Ayrıca egzersizden bahsettimişsiniz bunu sizin yapmanıza gerek yoktur kuşu salarsanız zaten uçma kaçma vs. ihtiyacını kendisi isterse yapar zorlama yapmayın kendi haline bırakın kısa sürede düzelir. size vitaminden ziyade zaten önermişler. Mineral katkılı sıvı solisyonlar mevcut onu öneririm http://www.hepsiburada.com/sera-mineral-plus-v-50-ml-p-PTM1555 şöyleki.
   
 3. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Cevap için öncelikle teşekkürler, kuşta son bir kaç aydır bir uyuşukluk, hareketsizlik söz konusuydu.Önceden böyle bir şey görmediydim ama dışarı çıkardığımda artık pek dolaşmıyor,hemen kafese geri kaçıyor ve uçmasıda çok acemice olunca, dedik kafeste fazla kaldı kanatları tutuldu veya kasları gevşedi falan.Önceleri belki hastadır diye pek dışarı çıkarmadım,yemini vitamini eksik etmedim ama kafeste kaldıkça dahada hamlamaya başlamıştı.Bende son bir kaç haftadır elime alıp havadan kanepeye doğru bırakıp kanat egzersizleri yapıyordum.Bazen kanepeye değilde kafese hızlı manevra yapıp kafesinin üzerine hızlı iniyordu ama kendini ona göre ayarlıyor olmalıydı.İşte bugün baktım sol ayağına yüklenemiyor.

  Kafesteki tünekleri kaldırdım tabana yemlerini suyunu indirdim, çünkü tek ayakta tünekte durmakta zorlanıyor gibiydi.Üstelik dengesini kaybedip düşerse ayağı daha kötü olabilir diye düşünüyorum.Tabi kendisi aşağıda durmadığı için biraz korkuyor yukarı çıkmak istiyor ama tünek olmayınca mecburen durmak zorunda kaldı.
  İster vitamini olsun ister ilacı olsun bence suyuna konulanlar pek etkili olmuyor ya bir kaç damla içiyor ya içmiyor ama damlalıkla bu gibi durumlarda ağzına damlatmak daha etkili diye düşünüyorum.
  Kuş kumu aldıydım çok az yiyor, mama yaptık bir kaç tırtıkladı pek yemedi.Harbi yormaya başladı ne yalan söyleyim artık...
   
 4. Yavuz OYMAK
  Çevrimdışı

  Yavuz OYMAK Profesyonel

  Katılım:
  24 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  450
  Beğenileri:
  136
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Ankara
  Bu konularda aşırı takıntılı aceleci olmaya gerek yok, Suyu az içiyor diyorsunuz yahu bu insan mı suluğu komple içsin :) aynısını bende diyordum okadar vitamin boşa gidiyor hergün suyu değişiyor vs. diye ama sonuç olarak kuş bu. kafeste tünek kaldırmak faydalı birşey değildir, tüneğin bir ucuna suyunu 1 ucuna yemini koysanız yine yeter ayağını ebet kullanır fakat incindiği için bir süre çok gerek görmedikçe kullanmamaya özen gösterir,

  Elle bir yerden uçurmaya çalışmak bir hata bence kuş yerden kalkmadan gideceğin yolunu hesabını yaparak gider bir anda attığınız için o hesabı tutturamaz ve kafesi güvenli yer olarak gördüğü için oraya manevra yapmış ve iniş hızını ayarlayamamış, Uçuşunun az olduğunu gördüğünüz zaman 15-30 gün arasında daha sıkı çeşitşi besin ve vitamin kaynakları ile desteleyerek uçusunu gözlemleseniz daha iyi olurdui, kanat tutulması yada kas erimesi olan bir hayvanı bir yükseklikten bırakmanız zaten bu sonucu kaçınılmaz yapmış, Kanatlarında bir zayıflık görüyorsanız, Biotin eksiliği olabikir B vitamin komplexi kullanın
  bu kısmı sizin için söylemiyordum geneldir.
  vitaminini vermek demek vitamin koyup 3-5 günde bir değişmek değildir, Vitamin arka arkaya sadece yavrulu kuşlara verilir, ondada hergün tazelenmesi şartıyla 1 günden geçen suda vitamin yarardan çok zarara yol açar, Vitamini gün aşırı vermek iyidir yani bir gün arayla

  benim kullanım şeklim şöyledir,

  1 gün B vitamin komplexi
  ertesi gün normal su,
  1gün A vitamin komplexi
  ertesi gün normal su
  1 gün Elma sirkeli Su ( En fazla haftada 2 )
  ertesi gün normal su
  1 gün minearl destekleyici solisyon ( haftada 1 )
  1gün normal su.

  Ayrıca eklemek istediğim bir konu daha var, kuşçularda her vitamin takviyesi iyi bir vitamin anlamına gelmemektedir, Bu yüzden Ben bir çok marka kullandım bunlar içinde, özellikle SERA markalı ürünler gerçekten çok etkili, Fiyatı 30 40 tl arasıdır,
  Sonrasında Avisol BiotTeknik markalı ürünlerdir ki şuan bunları kullanıyorum A A+ ve B olmak üzere bu markayıda öneririm diğer bir çok markanın isim vermeden söyleyeyim boyalı sudan başka bir halta yaramadığını düşünüyorum.
   
 5. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Tabiki suluğu direk kafaya dikleyecek hali yok :D Demek istediğim nokta,hastalık,zayıflık gibi durumlarda ilaç veya vitaminleri suluğa koymaktan ziyade damlalık alıp ağızlarına damlatmak daha doğru olur. Günlük içtikleri suyu tahminimce(buharlaşmayı saymadan) çok çok az oluyor...Ama normal zamanlarda küçük bir suluğa az miktarda takviye maddeler konulabiliir ama dediğin gibi çoğu boşa gidyor olarakta bakmıyor değilim. :)

  Tünek olayına gelince, dediğim gibi tünekte şuan durmakta zorlanıyor tek ayak basıtığı için. O yüzden zorlanmasın, aşağı düşmesin diye tünekleri kaldırdım. Eğerki yanlış olduğunu düşünüyorsanız tekrardan koyarım sorun değil, ben onun için en iyisi neyse onun olmasına çabalıyorum...Ama tek tünek koyup bir köşesinde yem, bir köşesinde suluk dizaynını yapabilirsem deneyeceğim.

  Kanat çalışması hocam, kafesten dışarı çıkardığımda hiç kendiliğinden uçmuyordu, ya hemen kafese geri dönüyor ya da yerde oyuncağı falan varsa onun etrarfında duruyordu. Dolayısıyla bir egzersiz lazımdı. Havadan bırakma derken kağıt uçak gibi tabi atmıyorum, göğüs hizamdan kaneye doğru hafif bir manevra yaptırarak egzersiz yaptırıyorum.Sadece bazen ters manevra yapıp egzersizden kaçmak için geri dönüp kafese gidiyor arada. :)

  Bahsetiğiniz malzemeler ve düzenlilikğiniz çok güzel. Ama totalde pahallı gözüküyor. :) Kendim bile böyle dikkatli beslenmiyorken, kuşa özenle bu şekilde beslemem biraz garip olurdu. :) Ama tabiki yapmak lazım. Dediğiniz gibi bu şekilde her gün ilgileniyorsanız tebrik ediyorum sizi.

  Vitamin olarak avivit toz vitamin kullanıyorum.Bugün işte ağızdan damlatmak için avisol plus sıvı vitamin aldım.Terramcynin krem aldım ayağına sürmek için.

  Bu durumlarda işte başka ne yapabilirim bilemiyorum.
  Evet fikirleriniz nedir arkadaşlar, sizce bu durum ciddi mi ne yapmam lazım?
   
 6. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Benzer durum yaşayan yok mu, siz naptınız ne kadar sürede iyileşti, iyileşti mi?
   
 7. Süleyman Kara
  Çevrimdışı

  Süleyman Kara Profesyonel

  Katılım:
  29 Eylül 2013
  Mesajlar:
  475
  Beğenileri:
  116
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  2 tane
  Önceki kuşumda da aynı incinme oldu ayağı havada tutuyordu. Kemiğinde incinme ve şişlik vardı. Gagası ve tek ayağıyla yukarı çıkmakta zorlandığı için ben de yemi yere koyup tüneği kaldırmıştım. Çok zaman olduğundan hatırlamıyorum veterinerin verdiği birşey sürdüm vitamin verdim 15 gün içinde ayağına basmaya başlamıştı. Ama ayağının yukarılarında tüy içinde kalan kısmında o şişlik kalmıştı. O şekilde yürümesinde herhangi bir sorun olmadan kurtuldu hastalığından.
   
 8. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay

  Daha detaylı inceledim sabah,birazcık canı yandı ama net durumunu öğrenmek gerekiyordu.Bahsettiğin bir şişme veya kırık çıkık gibi durum göremedim,benim düşüncem eklem yerlerini biraz zorlamış olmalı.O yüzden yüklenemiyor diye tahmin ediyorum ve ( Thermoflex Krem) kullanmaya başladım bakalım,vitaminie devam ilerleyen günlerde iyileşir işşallah.
   
 9. Süleyman Kara
  Çevrimdışı

  Süleyman Kara Profesyonel

  Katılım:
  29 Eylül 2013
  Mesajlar:
  475
  Beğenileri:
  116
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  2 tane
  Büyük ihtimalle iyileşir. Kendi haline bırakmayıp bakımını yapıyorsunuz sonuçta. Tüneğin çıkarılması uygun değil diye bir durum varsa yere yakın bir yere de konulabilir diye aklıma geldi, isterseniz öyle deneyin bir de.
   
 10. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Valla hem tünektte takip ettim hemde kanepenin üzerine koydum hepsindede tek ayakla durmakta zorlanıyor,biraz tüyü düzeltmeye kalkınca hemen dengesini kaybediyor kanat çırparak denge bulmaya çalışıyor.Hayvancağaz sol ayağının işini kanatlarıyla,gagasıyla halletmeye çalışıyor....O durumuna bende üzülüyorum tabi ama bir şey yapamıyorsun.Biraz toparlasa en azından temel ihtiyaçlarını rahat görür.Tünekte durduğu yere hem yem,hem kum,hem suyunu sıkıştırdım.Hepsi önünde, bakalım haftaya kadar durumu nasıl olacak.Ayağına krem sürüyorum,tabi tüyünede bulaşıyor,yapışıyor onu düzeltmeye çalışıyor dengesini kayıp ediyor düzeltemiyor.Parmağımla destek veriyorum ama o zamanda kanat düzeltme işlerine girmiyor :) Şuanki hali uçması dışında çok savunmasız,silgi gibi al bir yerden koy başka bir yere...
   
 11. Süleyman Kara
  Çevrimdışı

  Süleyman Kara Profesyonel

  Katılım:
  29 Eylül 2013
  Mesajlar:
  475
  Beğenileri:
  116
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  2 tane
  Şimdi hatırladım, ben kuşumun ayağında şişen yeri zeytinyağı ile ovmuştum. Ve bunu bizzat veteriner tavsiye etmişti. Her gün iki defa kuşu alıp bacağını yağlıyordum.
   
 12. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Sendede ayağı tepkisiz miyidi?
   
 13. Süleyman Kara
  Çevrimdışı

  Süleyman Kara Profesyonel

  Katılım:
  29 Eylül 2013
  Mesajlar:
  475
  Beğenileri:
  116
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  2 tane
  Evet tek ayak üstünde duruyordu. Ayağını yağlarken biraz rahatsız oluyordu ama tırnak kısımlarını tutup oynattığımda acı çekmiyordu.
  Yağladığım bölgeyi kurcalayıp vücudunun başka yerlerine de bulaştırdığından kaşınmaya başlamıştı. Kanatlarının altında sarı sarı yağ tabakası oluşmuştu ve yıkamak zorunda kaldım hayvanı. O zaman durumu net görülebilsin diye kuşu yıkayıp tüyleri toplamış haldeki resmini foruma koyduğumda buradaki bazı arkadaşlar çocukça tepkiler vermişti ama daha sonra kuşumuz sağlığına ve neşesine kavuştu çok şükür. :)
   
 14. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Aslında bende ıslak pamukla silmeyi düşünüyorum,dediğim gibi tüyleri kremden yapıştı açmaya çalışıyor tek ayak ile denge kurupta açamıyorda..Ama tekrar aynısı olacak,gene yapıştıracak diye sürmüyorum.
  Birde mesala şuan ara ara dengesini kaybediyor tünekte kanat çırparak denge sağlıyor.Bu şekilde yorulmasın?Acaba ufak lamba kutusuna delik açsamda geceleri oraya koysam sabah kafesine koysam,belki böylece en azından geceleri rahat eder ne dersin sence ?
   
 15. Süleyman Kara
  Çevrimdışı

  Süleyman Kara Profesyonel

  Katılım:
  29 Eylül 2013
  Mesajlar:
  475
  Beğenileri:
  116
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  2 tane
  Uzun süre kutuda kalması iyi olur mu bilmem, iyice psikolojisi bozulmasın bir de. Ben tüneği kaldırdıktan sonra bile bazen tek ayağı ve gagasıyla tellere tutunmuş o şekilde uyurken bulduğumu hatırlıyırum sanki kuşu. Belki de bu kadar çok yüksekte durmak istiyorsa ortamda değişiklik yapmamak gerekiyordur.
   
 16. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  Zeminede indirdim ama hep kafeste yukarda olduğundan durmadı, tek ayakla o tellerde tarzancılık oynarken görünce mecburen tüneğe aldım.Hani yorulmaması açısından düşündüm.hani yerde bir yanına doğru yatsa rahatlayacak ama anlatamıyorsun ki:)
  YAni sendekinde benzer durum oldupunda böyle ayağını ölü gibi kullanmıyordu diyorsun ?Hafifte olsa kullanmaya ne kadar zamanda geçti?Bu arada sen nasıl bir yardımcı yol izledin?tünektemi kaldı tabanda mı kaldı,yemlere ulaşması hareketi vs nasıldı?
   
 17. Süleyman Kara
  Çevrimdışı

  Süleyman Kara Profesyonel

  Katılım:
  29 Eylül 2013
  Mesajlar:
  475
  Beğenileri:
  116
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  2 tane
  Evet tamamen aynı durum ayağını hiç kullanmıyordu. Yemi yere koydum suyu ellemedim. Seke seke yürüyordu genelde de yerde duruyordu galiba. Dediğim gibi çok zaman geçti, 15-30 gün içinde tamamen iyileşmiş olması lazım.
   
 18. Ahmed Demir
  Çevrimdışı

  Ahmed Demir Profesyonel

  Katılım:
  25 Şubat 2016
  Mesajlar:
  2.630
  Beğenileri:
  662
  Bir hafta on gunde iyilesecek kusa resmen iskence yapmissin iyilesmek yerine kotulesmis hic dokunma kusa yemini suyunu ver uzak dur bir aya iyilesir
   
 19. emrah
  Çevrimdışı

  emrah Site Bağımlısı

  Katılım:
  21 Eylül 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  11
  Cinsiyet:
  Bay
  İşkence derken? İlgili, duyarlı olmak,ortadaki sorunu, elinden geleni yaparak çözmeye çalışmak işkence mi oluyor sizin lügatınızda? Özel hayatı bir kenara bırakıp, bütüm ilgili ona vermişim, bir çok petshopcunun,sosyal kaynaklardan besleyicilerin fikrini aldım almaya çalışıyorum kaç gündür. Veterner hekim değilim, ulaşabildiğimde benim kadar fikir yürüttü zaten, tabiki bazı kontroller yapılırken canı yanmış olabilir, sonuçta kolun kırılsa hastaneye gitsen doktor uzaktan bakıp uygulama yapmayacak, ya da kendiliğindne düzelir demeyecek.Bir şekilde kaçınılmaz olarak canın yanacaktır..Bir şekilde tedavide sizi iyileştirirken yoracaktır, hayatta her şey akışına bırakılsa biriktiği yerdeki birikinti göl olur,denize taşar...
  Biraz daha anlayışlı olun her iki taraf için, daha faydalı olacaktır.Ama akışına bırakın zamanla düzeltirsiniz.
   
 20. Ahmed Demir
  Çevrimdışı

  Ahmed Demir Profesyonel

  Katılım:
  25 Şubat 2016
  Mesajlar:
  2.630
  Beğenileri:
  662
  Yazdiklarinizdan yola cikarak boyle bir kaniya vardim bilincsizce yaklasimlar kotu sonuclar dogurmus yaptiginiz ozveri gorev vicdani bir gereklilik yapmazsaniz abes olurdu insallah iyilesir kurtulur Allah buyuk
   

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. muhabbet kuşu ayak felci tedavisi