Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum Sol Ayağını Kullanamıyor

Bir ayağım kullanamayacağım kadar ağrıyor olsa kendiliğinden geçecek bile olsa tedavi uygulayıp iyileşmeyi hızlandırmak isterim. Çünkü hiç zorluk çıkarmadığı zamanlarda bile sağlıksızlık moral bozucu bir durum. Kuşun bizden farkı hayvan olması. Ama evimizde besleyip canının sorumluluğunu alıyorsak böyle bir rahatsızlıkta iyi niyetle tedavi etmeye çalışmak ne olursa olsun işkence gibi görülmemeli.

Bir ayağım kullanamayacağım kadar ağrıyor olsa kendiliğinden geçecek bile olsa tedavi uygulayıp iyileşmeyi hızlandırmak isterim. Çünkü hiç zorluk çıkarmadığı zamanlarda bile sağlıksızlık moral bozucu bir durum. Kuşun bizden farkı hayvan olması. Ama evimizde besleyip canının sorumluluğunu alıyorsak böyle bir rahatsızlıkta iyi niyetle tedavi etmeye çalışmak ne olursa olsun işkence gibi görülmemeli.

Yazdiklarinizdan yola cikarak boyle bir kaniya vardim bilincsizce yaklasimlar kotu sonuclar dogurmus yaptiginiz ozveri gorev vicdani bir gereklilik yapmazsaniz abes olurdu insallah iyilesir kurtulur Allah buyuk
Zarar verecek pek bir şey yaptığımı sanmıyorum,yapmamda vitaminleri,yemi suyu vs sürekli hazır olan bir kafeste kalmasına rağmen sürekli güçsüz ve hareketsizdi.Bunun için,egzersiz için her gün kafesten dışarı çıkartıp küçük egzersizler yaptırdım.Bir şekilde ayağını incitti.Ve ayağı öyle az basıp ama yükleneme şekilde de değildi,hiç tepki vermiyor,sanki hissetmiyordu.Kusura bakma bu yemi suyu verip kendi haline bırakılacak bir şey değildi benim için.Sorduğum petshopcular olsun,deneyimli kullanıcılar olsun,veterner olsun ilgilendiler fikirlerini söylediler.sağolsunlar.İnsan değil ki bir tarafım kırıldı,çıktı sanırım çok acıyor veya zorlamışım biraz acıyor,bir kaç güne geçer dese. E her yerde de kuşa rötgen çekecek,kuşlar hakkında donanımlı veterner de yok malesef.Tüğleri tamam biraz yapışık oldu ama ayağına faydalı olabilir diye thermoflex krem,terramicine krem sürmem söylendi,ister istemez krem tüyüne sürülüyor, böyle oluyor.Videoda birazcık canını yakmış olabilirim ama sizlerin durumu daha iyi anlaması için,daha iyi yönlerdirilmek için yakından ve detaylı bir çekim yaptım,kırık çıkık mı var,incinmiş mi yoksa başka bir şey mi var diye.Yoksa ele alıp doktorculuk oynamıyorum tabiki. :)
Daha ilk günden siteyi de inceledim,bazı formları da gezdim herkes en kolaydan geçiştirmek için veternere götür diyor,veterner ulaşılamayan veya alanına girmeyen durumlar için bir şey yazmamış.Ne yapalım,bırakalım mı o zaman kendi kendine,o başının çaresine bakar diyelim.:)Sizin gibi kuş sevgisi çok yüksek kişileri anlıyorum ama sevginizi insanların bilinçli bilinçsiz yaptıklarını kınamayla göstermeyin.Mümkünse,imkanınız varsa bu tarz sitelerin ilgili hastalıklar bölümünü her gün takip edip, bunun gibi benzer sorun yaşayıp ne yapacağını bilmeyen kişilere erken müdahale ile faydalı olun derim.Bu şekilde sevginizi daha iyi gösterebilirsiniz bu canlılara.Teşekkürler.

Nekron s75gr lık olanından sipariş geçtim bakalım sponsur siteden, bugün öğleden önce çıkarsalar da pazartesi salı gelse de hemen vermeye başlasam.:)Bİr de kafesin içinden takılan küçük suluklardan aldım,büyükleri tek kuş için fazla oluyor hem günlük değişimlerde içindekilerde ziyan oluyordu.Şöyle bir baktımda, her bir gereksinim için ayrı ayrı vitamin mineral takviye besin falan alsak baya tuzluya geliyor ve çoğuda fazla kullanılmadan tarihi geçer gibime geliyor..:)

Nekton s karışım imiş ben de düşünüyorum ondan.

İyiye gidiyor. Tedaviye aynı şekilde devam ederseniz tamamen iyileşir diye düşünüyorum.

Bugün itibariyle aynı problem bizim kusumuzda da var. Sağ ayagini acamiyor. Topallayarak yuruyor. Aynasindan asagi inemiyor. Keyfinde veya yemesinde herhangi bi sorun yok. Aslinda bir seneye yakin ayaginda problem vardi ancak bugun itibariyle hic kullanamaz oldu ayagini. Deep vitamin karisimi damlatiyoruz agzindan ancak baska ne yapacagiz bilemedim. Sizin kusun durumu nedir? Nasil suan ayagi. Tunekleri asgi aldik. Kafesin tepesine cikmasin diye. Cunku surekli dusuyor asagi. Yuksekligibazalttik ve zemine havlu tarzi bisey serdik. Bakalim alisacak mi.

Kafesin ustune bir tel koyduk yukari cikmasin diye.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 121
Ayaginin durumu da bu.

Ekli dosyalar

• IMG_3748.JPG
    IMG_3748.JPG
    87.5 KB · Görüntüleme: 128
Bugün itibariyle aynı problem bizim kusumuzda da var. Sağ ayagini acamiyor. Topallayarak yuruyor. Aynasindan asagi inemiyor. Keyfinde veya yemesinde herhangi bi sorun yok. Aslinda bir seneye yakin ayaginda problem vardi ancak bugun itibariyle hic kullanamaz oldu ayagini. Deep vitamin karisimi damlatiyoruz agzindan ancak baska ne yapacagiz bilemedim. Sizin kusun durumu nedir? Nasil suan ayagi. Tunekleri asgi aldik. Kafesin tepesine cikmasin diye. Cunku surekli dusuyor asagi. Yuksekligibazalttik ve zemine havlu tarzi bisey serdik. Bakalim alisacak mi.
Öncelikle geçmiş olsun hocam, benim kuş yaklaşık 15-16 günde yeni basmaya başladı ama tam iyileşmedi halen,diğer ayağı gibi çok güç veremiyor,akrobatik işlere girmiyor ama ayağını kullanmaya,tünekte durmaya başladı çok şükür.Zamanla toparlar diye düşünüyorum.

Öncelikle burdan değilde yeni bir konu açın,benim çektiğim videolar gibi özellikle ayağının üstü, altı,bacak kısmını net bir şekilde alacak şekilde videoya alın.Morarma, şişme falan var mı, belki başka bir durumu vardır gibisinden ilgili kişiler yorum yapsın bakalım.Ayağının altında yara çıkmış olabilir,sanmıyorum ama kırık olabilir,incitmiş olabilir,hastalık kaynaklı bir durum vs olabilir.Herkesin önce diyeceği gibi veternere götürme şansın varsa götür derim, belki anlar belki anlamaz.(Çoğu kişi veternerlerin bu tropikal canlılara bilgi yönünden hakim olduğunu düşüyor ama ben çok azının,ilgilisi olanların anladığını düşünüyorum.Bir kişi bir mesleği yapıyor diye her türlü meslekle bağdaşlaşan işi bilecek diye bir şey yok.Genelinde onlarda yorum yapıyor,röntgeniydi vs hepsinin imkanı yok bu konuda...) Lakin belki anlarsa daha az masrafla daha doğru tedavi deneyebilirsiniz.
Benim götürebildiğim tek veterner vardı oda bizim gibi yorum yaptı,kırık var mı yok mu röntgen imkanım yok dedi.Ben kendi çabalarımla, allahın izniyle şükür büyük oranda atlattırdığı düşünüyorum.Lakin kremleriydi,vitaminiydi,besin takviyesiydi derken 100TL yakın masrafım oldu.Hani bu tek başına vitamini bile 45TL geldi...Ama iyileştikten sonrada besin takviyelerini kullanmaya devam edeceğinden çok önemli değil.Dediğim gibi ayrı konu ile,ayrıntılı video paylaşın,sadece burda sormayın, ilgili her formda,grupta bilgi isteyin.İstersen bazı gruplara yönlendirebilirim ama gerek burda olsun gerek başka yerde olsun, bu canlıları gönüllü seven kişiler yapabiliyorsa yardımcı oluyor malesef..

Kuşumuzun bugün itibariyle diğer ayağıda aynı durumda. İki ayağıda felçli gibi. Eşim bir iki veterineri aradı. Yaş 9 u geçtiğinden dolayı yaşlılıktan dolaşım bozukluğundam kaynaklı olduğunu belirtiyor. İki ayağınıda hissetmiyor gibi kullanamıyor. Sürekli ayaklarını düzeltmeye çalışıyor. Top gibi oldu ayakları. Açılmıyor. Kendi gagasıyla açıyor ancak hareket ettiğinde geri kapanıyor. Bildiğim duyduğum kadarıyla 15-20 yıl yaşayan muhabbet kuşları var. Ben yaşlılıktan olduğunu zannetmiyorum. Bakımını çok iyi yapıyoruz. Ne yesek ağzımızdan gelip istiyor ve yiyor. Kafes hergün temizleniyor. Havalandırılıyor. Vitamin takviyeleri yapılıyor haftada bir gün. Neden böyle oldu anlamış değilim. Dolu dolu yaşadı bizimle ömrünü ancak bu hali bizi çok üzüyor.

Kuşumuzun bugün itibariyle diğer ayağıda aynı durumda. İki ayağıda felçli gibi. Eşim bir iki veterineri aradı. Yaş 9 u geçtiğinden dolayı yaşlılıktan dolaşım bozukluğundam kaynaklı olduğunu belirtiyor. İki ayağınıda hissetmiyor gibi kullanamıyor. Sürekli ayaklarını düzeltmeye çalışıyor. Top gibi oldu ayakları. Açılmıyor. Kendi gagasıyla açıyor ancak hareket ettiğinde geri kapanıyor. Bildiğim duyduğum kadarıyla 15-20 yıl yaşayan muhabbet kuşları var. Ben yaşlılıktan olduğunu zannetmiyorum. Bakımını çok iyi yapıyoruz. Ne yesek ağzımızdan gelip istiyor ve yiyor. Kafes hergün temizleniyor. Havalandırılıyor. Vitamin takviyeleri yapılıyor haftada bir gün. Neden böyle oldu anlamış değilim. Dolu dolu yaşadı bizimle ömrünü ancak bu hali bizi çok üzüyor.
Anladığım kadarıyla bu kuşlarda normal bakımda stabil durumları 4-5 yıl,ondan sonra bu ve benzeri durumlar daha sık gözüküyor.
Benim muhabbetkuşu yukardaki durumda iken 20 gün civarında iken sol ayağına basma başladı,tabi eskisi gibi tellerde akrobasi yapmıyor ya da yapamıyordu.Derken bir kaç gün öncesinde baktımki tekrardan sol ayağını kaldırma başlamış,tünekte duramıyordu gene.İyileşti iyileşek derken albaştan tekrar eskisi gibi ayağı sorun olmaya başladı.Bir kaç gündür ise tekrardan hafif basmaya başladı.Valla bende tam olarak anlayamadım nedir bu hayvanlardaki bu ayak sorunu...
Ama 2 seçenek var,1.si belli bir durum ayaklarına giden sinirleri zedeliyor,kısmı felç yapıyor olabilir.(belki vitamin,kalsiyum vs eksikliği,belki bir çeşit hastalık ..) 2. olasılık ise ayakları belli bir yaştan sonra zayıflıyor(tendon,kas,kıkırdak doku babında..) kolay incitiyorlar ve iyileşmesi uzun zaman alıyor.

Bunu bence en iyi bu alanda kendini iyi yetiştirmiş veternerler, gerek deneyimleri gerekse tahlil,rötgen,fiziki test vs sonuçlarında kesin kanıya ulaşmış olanlar bilirki onlarada ulaşabilen(hem koşullar hem ekonomik durum) çok az kişiler olduğunu düşünüyorum.Onlarda zaten bu tarz sitelerde takılmadıkların bu rahatsızlığa kesin tanı ve tedavi koyabilmek çok zor.
Siz veternere götürmüşsünüz, kan tahlili,röntgen vs yaptırdınız mı bir anormallik var mı?

Bugun kusu avcılar veteriner fakultesindeki hayvan hastanesine goturduk. Bobrek filmi cekilde ayaklarinin filmi cekildi. Ayaklarda herhangi bir sorun yok dendi. Ancak bobrek filminden yola cikarak boreginde tümor veya iltihaplanma var dendi. Eger tumor var ise yapilacak herhangi bisey yok dediler. İltihaplanma ise tedavi amacli ilac ve solusyonlar verdiler. 1 hafta sonra tekrar goturecegiz kontrole be ilaclari kullandiktan sonra. Yani ayak sorunu bobrekteki durumdan kaynaklandigini ve dolasim sistemini bozarak ayaklarini kullanamaz hale geldigini belirttiler. Verilen ilaclarin listesini buraya eklerim yarin. Ayaklarin durumu sizin kusunuz ile ayni. Eger iyi gelirse size bilgi veririm.

Bugun kusu avcılar veteriner fakultesindeki hayvan hastanesine goturduk. Bobrek filmi cekilde ayaklarinin filmi cekildi. Ayaklarda herhangi bir sorun yok dendi. Ancak bobrek filminden yola cikarak boreginde tümor veya iltihaplanma var dendi. Eger tumor var ise yapilacak herhangi bisey yok dediler. İltihaplanma ise tedavi amacli ilac ve solusyonlar verdiler. 1 hafta sonra tekrar goturecegiz kontrole be ilaclari kullandiktan sonra. Yani ayak sorunu bobrekteki durumdan kaynaklandigini ve dolasim sistemini bozarak ayaklarini kullanamaz hale geldigini belirttiler. Verilen ilaclarin listesini buraya eklerim yarin. Ayaklarin durumu sizin kusunuz ile ayni. Eger iyi gelirse size bilgi veririm.
Valla çok iyi olur benim açımdanda,kuşun açısındanda.Bendeki kuşta baştan kırık çıkık olabilir diye düşünmüştük ama değil, çünkü bir süre sonra tekrar basmaya başladıydı.Ama sonra tekrardan sol ayağını kullanmamaya devam etti.Şuan çok az basıyor üzerine gene.Dikkatimi çeken nokta dışkısı bu süre zarfında yeşil ve beyaz kısmı fazla.Siz ilaçların adlarını yazarsanız,en azından elimde bulunur, iyileşme alırsanızki umarın iyileşir bende alırım kullanırım. :)

Benim kuşumda da aynı durum var ama benim ki 40 günlük ve ayağını gazetenin altına girerken incittiğini düşünüyorum çünkü ayağının vucuduna birleştiği yerde hafif şişme ve morarma var ayağı hareket ettiriyor ama parmaklarına güç gitmiyor inşallah zedelenme olmuştur çok güçlü bi krem sürüyorum şimdilik bi ilerleme yok gibi

Benim kuşumda da aynı durum var ama benim ki 40 günlük ve ayağını gazetenin altına girerken incittiğini düşünüyorum çünkü ayağının vucuduna birleştiği yerde hafif şişme ve morarma var ayağı hareket ettiriyor ama parmaklarına güç gitmiyor inşallah zedelenme olmuştur çok güçlü bi krem sürüyorum şimdilik bi ilerleme yok gibi
Bu canlılarda ayakları başa bela, önceden severken ayakalarınada yalandan dokunuyordum hemen kızıyordu, şimdi neden o kadar sert çıkıştıklarını daha iyi anlıyorum :)
Normalde ayaklarda hafifte bir problem olsa kullanmamayı tercih ediyorlarmış,böylece iyileşeceğine yönelik iç güdülerini var sanırım.Detaylı video, fotoğraf ile sitede sor derim, en azından yazılanlardan bir genelleme yapabilirsin,ayakta zedelenmelerde şişme morarma pek olmaz gibi belki bacak kökünde incinme,kırık vs olabilir, o durumdada sargılanması vs gerekebilir yine bilenlerden bilgi alırsın.

Bu canlılarda ayakları başa bela, önceden severken ayakalarınada yalandan dokunuyordum hemen kızıyordu, şimdi neden o kadar sert çıkıştıklarını daha iyi anlıyorum :)
Normalde ayaklarda hafifte bir problem olsa kullanmamayı tercih ediyorlarmış,böylece iyileşeceğine yönelik iç güdülerini var sanırım.Detaylı video, fotoğraf ile sitede sor derim, en azından yazılanlardan bir genelleme yapabilirsin,ayakta zedelenmelerde şişme morarma pek olmaz gibi belki bacak kökünde incinme,kırık vs olabilir, o durumdada sargılanması vs gerekebilir yine bilenlerden bilgi alırsın.
Sormuştum burda kimse görmeden bişey diyemiyor tabi samsuna gösterdim bi iki yere onlarda emin olamadılar ayağını oynatıyor ama tünekte duramıyor parmaklarını kapatamıyor çok da haylazdı bizim hanımefendi kendi başını yaktı. Fakülteye götürecek de maddi durumum yok işte bakalım şimdilik rahatını yapmaya çalışıyoruz ama umudum yok

Sormuştum burda kimse görmeden bişey diyemiyor tabi samsuna gösterdim bi iki yere onlarda emin olamadılar ayağını oynatıyor ama tünekte duramıyor parmaklarını kapatamıyor çok da haylazdı bizim hanımefendi kendi başını yaktı. Fakülteye götürecek de maddi durumum yok işte bakalım şimdilik rahatını yapmaya çalışıyoruz ama umudum yok
Eğer bacakta kırık yokta sadece zedelenmeye bağlı olarak morarma,kan toplanması varsa ise Hirudoid jel var eczanelerde,ondan alın hafif hafif o kısımlara sürün, birde ağrısını kesmek için bebe aspirini ikiye kırıp suluğuna atabilirsiniz gün aşırı.tabi fazla kullanmayın ama haftada 3 gün verseniz en azından ağrısı varsa biraz rahatlar.
İşin ekonomik yönü malesef öyle, ortalama bir ilacı kendisinden pahallı. :)
Mantıken hasta kuşa yatırım yapılması doğru değil, 100% iyileşmesi garanti olmadıktan sonra verdiğin doktor parası,ilaç parası vs derken astarı yüzünden pahallıya geliyor.Lakin,işin duygusal yönü o şekilde davrandırtmıyor. :) Onu o şekilde görünce insanın içi acıyor, bir şeyler yapmak istiyor ama alanına hakim veterneri bulmak çok zor, ilgisi olanlarında gerekli imkanları yok.Sonuçta kuşu alıpta büyük şehire gidip tedavisini arama gibi bir şansımızda olmayınca, mecburen benzer durumları yaşamış kişilerin deneyimlerini edinmemiz gerekiyor.

Geri