Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum sürekli kabarık ve uyuyor ne yapmalıyım

Baykus03

Yeni Üye
Muhabbet kuşum yaklaşık 1 aydır çok kabarık ve sürekli uyuyor. Veteriner eş alınması gerektiğini söyledi ancak yakın zamanda tekrar gittiğimde cereyandan bu hale geldiğini söyledi ve sıcak tutulması gerektiğini, şekerli su verilmesi gerektiğini söyledi. Ölme ihtimalinin olduğunu da söyledi. Durumu hala aynı şekerli su içirmekte zorlanıyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20180729_141228.jpg
    20180729_141228.jpg
    781.1 KB · Görüntüleme: 49
  • 20180729_141308.jpg
    20180729_141308.jpg
    774.9 KB · Görüntüleme: 54
  • 20180729_141320.jpg
    20180729_141320.jpg
    754.9 KB · Görüntüleme: 55
Dışkısı nasıl? Ağzına çay kaşığının ucuyla bal verin. Şekerli su vermeyin bence şeker zararlı diye biliyorum. Bal daha doğal ve enerji sağlama bakımından da güzel bir besindir. Suluğundaki suya sekiz dokuz damla elma sirkesi damlatın. Taze meyve sebzelerle mama yapın onu yedirin. Mesela elma rendesi, erik rendesi ve mısır ununu karıştırıp yedirebilirsiniz. Mutlaka beslenmeli. Hekim değilim ilaç bilgim yok fakat kuş bayağı kabarık. Hasta olduğu belli. İlaç kullanması gerekiyor gerekirse başka veterinere götürün.

Dışkısı nasıl? Ağzına çay kaşığının ucuyla bal verin. Şekerli su vermeyin bence şeker zararlı diye biliyorum. Bal daha doğal ve enerji sağlama bakımından da güzel bir besindir. Suluğundaki suya sekiz dokuz damla elma sirkesi damlatın. Taze meyve sebzelerle mama yapın onu yedirin. Mesela elma rendesi, erik rendesi ve mısır ununu karıştırıp yedirebilirsiniz. Mutlaka beslenmeli. Hekim değilim ilaç bilgim yok fakat kuş bayağı kabarık. Hasta olduğu belli. İlaç kullanması gerekiyor gerekirse başka veterinere götürün.

Ekli dosyalar

• 15328641586911887624330.jpg
    15328641586911887624330.jpg
    447.1 KB · Görüntüleme: 55
Dışkı da normal değil. Dediklerimi yapın. Sonrasında bence başka veterinere götürün.

Vitaminli su verirken bile cirpiniyor. Balı ya da meyve püresini nasıl verebilirim hiç bilmiyorum

Farklı bir veterinere gidin, cereyan çarpmış olabilir, üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir, kursak mantarı olabilir. Acil veterinere götürün kuşu, kendi kendine yem yiyor mu? Su kabından kendisi su içiyor mu? Kuyruğu inip kalkıyor mu? Gagasıyla yutkunma hareketi yapıyor mu? Şekerli su kuşa zaman kaybettirir!!!

Veterinerden sulphamezatin isteyip bir hafta kullanın. Aynı zamanda kaliteli bir multivitamin ve probiyotik temin edip ilaç kullanımı sonrasında suyuna katın. Ilaç kullanırken sık taban temizliği (mümkünse her gün, hatta günde iki defa) yapın. Tedavinin ortasında ve bittikten sonra kafes ve bütün ekipmanları üzerinde detaylı temizlik yapın.

Deli gibi yem yiyor ekstra muz v3 yumurta yiyor. Ele alinmaya aliskin degil cirpiniyor. Neredeyse hic su icmiyor, otmuyor ve yem yemek disinda hareketsiz bir sekilde kafasini arkaya sokup uyuyor. Uyannikken surekli titriyor. Cereyanda kalmis dediler hep sicak tutmaya calisiyorum. 3 gunde bir veterinere goturuyorum ve zorla antibiyotik ve vitaminli su verip gonderiyorlar. Evde ele alip su vermek ya da ilac vermek imkansiz cunku cok cirpiniyor. Ne yapacagimi sasirdim.

Ve ara sira kanadinin dis kismindaki tuyleri ya da poposuna yakin kismi gagaliyor cekistiriyor. Gercekten nesi var hic bilmiyorum.

Farklı bir veterinere gidin, cereyan çarpmış olabilir, üst solunum yolu enfeksiyonu olabilir, kursak mantarı olabilir. Acil veterinere götürün kuşu, kendi kendine yem yiyor mu? Su kabından kendisi su içiyor mu? Kuyruğu inip kalkıyor mu? Gagasıyla yutkunma hareketi yapıyor mu? Şekerli su kuşa zaman kaybettirir!!!

Cereyan carpmis dediler. Kendi kendine yem yiyor. Su icmiyor ve cok cirpindigi icin biz de iciremiyoruz. Son durumu anlattigim gibi. Kabariyor, uyuyor. Uyumadigi zamanlarda deli gibi yem, yumurta ve muz yiyor ve titriyor. Hic ötmuyor. Gagasiyla kanat kismini ya da poposuna yakin tuyleri cekistiriyor. 3 gunde bir veterinere goturuyoruz antibiyotik ve suyla seyreltilmis vitamin veriyor. Sadece o zamanlarda su icmis oluyor. Artik durdugu yerde sallanmaya basladi, tabana dusecekmis gibi cok korkuyorum
20180811_190830.jpg

Görünüş olarak hasta, dışkısı da normal değil. Suyu damlalıkla ya da şırıngayla ağzına damlatmayı denemelisiniz. Aklıma bu geldi. Sudan içmesini sağlamak için aklıma şu da geldi: çay kaşığının ucu ile minik bir bal verin kuşa, susatır ayrıca enerji verir.

Görünüş olarak hasta, dışkısı da normal değil. Suyu damlalıkla ya da şırıngayla ağzına damlatmayı denemelisiniz. Aklıma bu geldi. Sudan içmesini sağlamak için aklıma şu da geldi: çay kaşığının ucu ile minik bir bal verin kuşa, susatır ayrıca enerji verir.
Çok korkuyor ama deneyeceğim.

Geri