Karadeniz Pet

muhabbet kusum tuyde mi?

fryfry18

Yeni Üye
22DjNO.jpg

Arkadaslar kusu aldigim yere goturdum kusun tuye girdigini soylediler. bir kac gun oncesine kusum omzumuza fln konuyodu ama yukari ucamiyo biraz havalaniyo yere. Konuyor. Sordugumda mevsimsel olrk tuye girdigini soyldi butn kuslarda olyrms kanatlarina fln baktk hicbi problem yok dedi. Kusum tuydemi sizce ne yapmam gerekiyo?

Kuş tüyde olabilir inşaallah kanat yapısında bir sıkıntı yoktur Güle güle besleyin

Selamlar, kanadında 3-4 tüy yön değiştirmiş. Kuş tüyde değil bence.

bi kac tuy boyle yon degstrms gibi evet cok fazla harktli bi kus ve onlari kndi yapti sanirim buyuk ihtimal biyeere takti.diger kanadindadla biyle bsy yeni yemi basliyo sol kanadi gibi

Tüyleri çok bozulmuş ancak kanat tüylerinde eksik yok sanırım. Uçuyor dimi bu kuş kafes dışında?
Stresse bağlı olarak kendi yolmuş ta olabilir.

Kusumu ilk aldigimda boyle degildi sonradan boyle olmaya basladi goturdugumde tuye girmis dedi bi damla vericekti ama kalmamis satilan petshopta. Kus kafes disinda ucuyor ancak yukari ucamiyor fazla. Kanatlarini cok rahat cirpyo ama yukari havalanamiyor. Kanatlarinafa baktim yara yada herhangi bir sey goremedim. Petshop sahibi kus tuye girmis ondan fazla ucamiyordur fazla dedi. Yorumunuz icin tesekkurler.

Tüye girmiş bir kuşta uçamama gibi bir problem olmaz, olsa da çok nadir görünür. Çünkü kuşlar uçmasına imkan veren tüylerin tümünü birden kaybetmezler. Bu hayvanın tüyleri kendisi veya başka bir kuş tarafından gagalanıp bozulmuş gibi duruyor.

Tüye girmiş bir kuşta uçamama gibi bir problem olmaz, olsa da çok nadir görünür. Çünkü kuşlar uçmasına imkan veren tüylerin tümünü birden kaybetmezler. Bu hayvanın tüyleri kendisi veya başka bir kuş tarafından gagalanıp bozulmuş gibi duruyor.

Kendimize alistirmamiz biraz zor oldu kusumuzu. Daha yeni yeni omzumuza geliyo ve biseyler mirildaniyo acikcasi cok uzuluyorum.Baska bi kus tarafindan imkansiz cunku esi yok.Gun icindede surekli otuyor kusum kendi tuylerini yolarkende hic gormedim. Yani onu strese sokcak hicbisey yok. Vitamini damlatiyorum suyuna kafesni her gece temizliyorum tellerini bile siliyorum ama bu durum uzuyo beni. Ne yapmam gerekiyo tuylerinin duzelmesi icin? Oneriniz var mi?

Öncelikle tüylerini bu hale sokmasına neden olan şeyi ortadan kaldırmak gerekir. Kafesin yerini değiştirmekle işe başlayın. Tüneklerin yerini filan değiştirin. Eğer bu tüy bozukluğu devam etmiyorsa doğru yoldasınız demektir.

Bugun gordum tuylerini agziyla kasiyo gibi ve surekli sirkeleniyor tuylerini.kabartp kuyrugunu falanda oynatiyor.

Bende de var bu yaslarda yeni aldim sayilir asagidan ucuyordu biraz biraktim 2 gun ust uste havalandı yavasca duvarlara carpiyor izmir muhtemelen bendeki bu da izmir mi kafeste dura dura kanatlari yaglanmis olabilir

Bende de var bu yaslarda yeni aldim sayilir asagidan ucuyordu biraz biraktim 2 gun ust uste havalandı yavasca duvarlara carpiyor izmir muhtemelen bendeki bu da izmir mi kafeste dura dura kanatlari yaglanmis olabilir

BU ARALAR COK kirlendi guzel bi banyoya ihtiyaci var :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 01:14 -->-> Daha önceki mesaj 01:10 --

Sen yıkamayacaksın. Bi tas su koy 2-3cm. derinlikte, o kendi halleder. :)
Elma sirkesi çok iyi olur, başka sirke kullanmayın.

Forumda muhabbet kuslarinda elma sirkesi limon tarzi kullanimi hakkinda bi yazi okudum Uzak durmamiz gerekiyormus. Bi zarari olurmu kusuma

Bu arada bunlar yeni fotograflar.

EYnGEA.jpg

l72J0X.jpg

Son düzenleme:
Elma sirkesi zararlı diye kim söylüyor. Yok öyle birşey. İçme suyuna da banyo suyuna da katın mutlaka. Kendi yıkanmazsa çiçek sulama fısfısıyla siz fısfıslayın. Ayrıca kuş bütün gün oturuyor diyorsunuz sonrada strese sokacak bişey yok diyorsunuz. Kendinizi kuşun yerine koyun biraz. Bir tünekte bütün gün oturmak yeterince stres kaynağı zaten. Ayrıca beslenmeden de tüyleri bu hale gelebilir. Kaliteli yem kullanın. Meyve sebze verin doğal vitamin alsın. ve yumurta mamasını eksik etmeyin. Tüneklerini tahtayla değiştirin. Oynayacağı oyuncaklar alın. Ayna hariç.

Geri