Karadeniz Pet

muhabbet kuşum uçamıyor

fayfır

Yeni Üye
7 yıllık muhabbet kuşum var 7 yıl önce tesadüfen sokakta bulmuştum. Her sene düzenli olarak köye gideriz 1 ay dururuz bu sürede kuşları komşumuza bırakırız. Onlar kafesten çıkarmaz biz geldiğimizde ilk zorlanıp sonrasında uçarlardı. 2 tane kuşum var. Bu sefer kuşumun teki çok rahat uçuyor ama sokakta bulduğum 10 cm bile yükselemiyor yere düşüyor. Sağ kanadı normal dururken düzgün ama uçtukdan sonra yere düşünce hafif açık oluyor kendiside kuyruğunu sallayarak ısırarak o kanadını zorla düzeltmeye çalışıyor. Acaba kanadı kırıldımı kanadında ne gibi problem var lütfen yardım edin yakınımda veteriner yok götüremiyorum ne yapmam lazım. Buyurun düştükden sonraki resmi
21641219_1979994375592484_230633295_n.png

Kırık veya incinmiş olabilir.Kuşu sakın uçurmayın.

yakınlarda veteriner yok kendiliginden düzelirmi

Kırık ise birdaha uçamaz veterinerde güzelce sarılıp kaynaması gerekiyor ama incinmeyse düzelir

Kuşun kanat telekleri yok. Uçurmayın telekler uzayana kadar. Ayrıca protein vitamin ve probiyotik desteği verin. Yaşlanmış kuş. Eski seriliğini canlılığını beklemeyin. Umarım kırılmamıştır. Kanat çırpıyorsa kırık değildir zaten. 15-20 gün uçurmayın. Düzelir diye tahmin ediyorum.

Kanat çırpıyo uçamıyo bencede kırık yok çünkü sadece kanat çırptıkdan sonra düsünce kanadı resimdeki gibi oluyor onuda geri kendisi düzeltiyor. Kanadı kırık olsa normal dururken sarkık olur demişlerdi. Diğer kuşum bunu çok ısırmış dalamış acaba ondan olabilirmi? Kanat telekleri kendiliğinden çıkarmı?

Ayrıca protein vitamin ve probiyotik desteğini neyle nasıl verebilirim.

Omnivit verebilirsiniz suyuna. Veya başka markadan amino asitler içeren bir multivitamin alın.

Kuş bazen kafesten çıkmak istiyo alıp yere koyuyorum yerde kendi kendine dolaniyo ama 2 3 kere uçmayada çalışıyo bu ona zarar verirmi hiç çıkartmıyımmı

kırık gibi gözükmüyor umarım düzelir kırık olsa kanat çırpamazdı

Denildiği gibi kuşun kanat teleklerinde eksikler var onlar gelince uçar inşaallah