Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum uçmuyor

Melih_78

Yeni Üye
Merhaba ;

Yaklaşık 1,5 - 2 yaşında bir muhabbet kuşum var.

Konuşuyor geziyor hareketli herhangi bir sorunu yok fakat uçmuyor kuş. Kanepeye veya herhangi bir yere tırmanarak çıkıyor. Yerden 10-20 santimlik bir yere bile tırmanarak çıkıyor. Ele avuca omuza geliyor görünürde hiçbir sorunu yok fakat uçmuyor ? Elimize alıp yere doğru saldığımızda iniş yapıyor kanatlarında falan sıkıntı yok.

Aldığımda yavruydu ve 1 aylıktı sanırım. Hasta olduğu zaman falan vitamin veriyordum. Düzeldiği zaman bile yavru diye vitamini kesmemiştim. Sonradan öğrendim ki vitamin sürekli verilmemesi gerekiyormuş. Bundan dolayı kuş hantallaşmış olup uçamıyor olabilir mi ?

Uzun bir süredir (7-8 ay olmuştur) vitamin vermiyorum hiç fakat değişen bir şey yok.

Ne yapmamı önerirsiniz ?

Kusunuzun kanatlarında sorun vardır fotoğraf paylaşın ya bi kırıklık olmuştur yavruyken ya da kalitimsal bir hastalığı vardır

Kusunuzun kanatlarında sorun vardır fotoğraf paylaşın ya bi kırıklık olmuştur yavruyken ya da kalitimsal bir hastalığı vardır

Kanatlarında bir sorun olmadığına eminim diyebiliirim. Çünkü elimize alıp havadan doğru yere bıraktığımız zaman yere konmak için kanatlarını çırpıyorak iniyor ve yere konduğunda herhangi bir acı belirtisi gözlenmiyor. Ek olarak sanıyorum ki kanatlarında sorun olsaydı kuş sürekli kanatlarını açıyor olabilir veya halsiz durabilirdi. Nazar değmesin kuşumuz çok hareketli ve konuşkan.

Dediğiniz gibi kalıtımsal bir hastalık olabilir.

Ek olarak zamanında verdiğim vitaminle alakası yok mudur diyorsunuz ?

Ben yinede resim ekliyim kanatlarının altınımı ekleyeyim ?

Kalitimsal hastalık olabilir o zaman yok direkt tunekte çekin

Kanatlarında bir sorun olmadığına eminim diyebiliirim. Çünkü elimize alıp havadan doğru yere bıraktığımız zaman yere konmak için kanatlarını çırpıyorak iniyor ve yere konduğunda herhangi bir acı belirtisi gözlenmiyor. Ek olarak sanıyorum ki kanatlarında sorun olsaydı kuş sürekli kanatlarını açıyor olabilir veya halsiz durabilirdi. Nazar değmesin kuşumuz çok hareketli ve konuşkan.

Dediğiniz gibi kalıtımsal bir hastalık olabilir.

Ek olarak zamanında verdiğim vitaminle alakası yok mudur diyorsunuz ?

Ben yinede resim ekliyim kanatlarının altınımı ekleyeyim ?
kuşunuzda aşırı yağlanma varsa uçamaz
uzun tuylerınde yanı kanat tuylerınde eksıklıkler varsada ucamaz.dedıgınız gıbı kucuklukten berı ucamıyorsa tuy sorunundan oldugunu düşünmekteyım.resimlerı cekerken kanatlarını yelpaze gıbı acıp cekersenız ve tunekte olanda bir resim eklersenız tuy sorunu ıle ılgılı kesın bir yorum yapma ıhtımalımız olur
maşallah kuşunuza uzun ömürler dılıyorum

6 resim ekledim buyurun.

Imgur: The most awesome images on the Internet

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:00 -->-> Daha önceki mesaj 23:44 --

kuşunuzda aşırı yağlanma varsa uçamaz
uzun tuylerınde yanı kanat tuylerınde eksıklıkler varsada ucamaz.dedıgınız gıbı kucuklukten berı ucamıyorsa tuy sorunundan oldugunu düşünmekteyım.resimlerı cekerken kanatlarını yelpaze gıbı acıp cekersenız ve tunekte olanda bir resim eklersenız tuy sorunu ıle ılgılı kesın bir yorum yapma ıhtımalımız olur
maşallah kuşunuza uzun ömürler dılıyorum

Yaglanma olma ihtimali daha baskın geliyor bana. Zamanında verdiğim vitaminden dolayı olabilir mi ? Kuş biraz kiloluydu ben ne zamanki vitamini kestim kuş normale dönmeye başladı. Ama uçma konusunda bir gelişme yok malesef.

Sizin mesajınızı geç gördüm dediğiniz şekilde sabah çekip atarım resimleri. Şimdilik sadece tünekte çektimlerimi ekledim.

Son düzenleme:
yağlanma olma ihtimali suan için gecerli fakat bebekken genelde yağlı olmaları çok dusuk ıhtımal kuş yavruykende ucamadıgından yağlanmaktan dolayı olmayabilir.anne babadan ayrıldıklarında biraz incelir bebekler aynı orantıda boyları uzamaya başlar ilk tuyden sonra yavas yavas toparlamaya başlarlar kendılerını yani kesın konusmuyoruz tabiki resimler yok ıken tamamen tahmın suan ıcın.
vitamınden olacagını sanmıyorum vitamın cok kalıtesız sahte yada kullanma tarıhı gecmıs ıse kusu sadece ucus olarak etkılemez.
dedıgım gıbı resımlerden sonra daha net seyler soylemek dogru olur

http://www.muhabbetkusu.com.tr/teknik-destek/konuya-resim-nasil-eklenir-6.html

kanatları güçsüzdür. idman yapması lazım

Dostum resimleri yanlış yuklemissin kimse resimleri göremiyor seni yüklediğin resimler için program bile kurdum açılmıyor bende birinden aldigim bir çifte dişisinde bu sorunu yaşadım kuş sadece iniş yapıyor ama yerden yukselemiyordu eğer göğsüne ve iki kanat birlesimine sirtin ortasına ellersen yağları hissedebilirsin ufleyerek dediğim gerlerinde yağları göre bilme imkanın da var be burdaki değerli dostların yardımı ile yaklaşık iki ay boyunca iki günde bir bazen bir günde bir limon ve sirkeli şu verdim önceleri yerdeyken sadece yuruttum ama başım donene kadar sonra ucurmaya başladım kuş şuan masallahi var. Resimleri düzgün yuklerseniz hocalarim sizede yardimci olacaktır.

Ben Bir Sorun Göremedim.Yazın Forumdan Bir Arkadaşdan İngiliz Erkek Aldım 2 3 Yaşlarında Kuş Uçamıyordu Az Bişey Uçsa Hemen Yoruluyordu Kendisine Sordum Bu Kuşu Hİç Çıkarttınmı Dişariya Yok Dedi Devamlı Damızlık Olarak Kullanıyormuş Kuşun Şimdiki Uçuş Hali İle İlk Aldığım Zamanki Uçma Hali Arasında Dağlar Kadar Fark Var.Eskiden Salonun Ucuna Kadar Gitse Bir Yere Ya Konuyor Ya Düşüyordu Kalıyordu Şimdi İSe Salonu 2 Kere Turluyor Kovalamaya Devam Ediyorum ki Kanatları Yağ Bağlamasın Kuşlarını Düzenli Olarak Her Gün Uçur Bu Hayvanlar Uçmak İçin Yaratılmiş Bız İse Kafesde Gezmesine Mahkum Ediyoruz.Sana Tavsiyem Kuşunun Kanatlarında Problem Yok İse Elinle Al Yukarı Doğru At Sorunsuz Şekilde Uçuyor Sonra Konuyoorsa Kuşu İncele Eğer Kanatlarını Filan Ağzıyla Geziyorsa Kanatlarında Sorun Olablir Dikkat Et Eğer Kondukdan Sonra Bişey Yapmazsa Al ELine Tekrar Uçur Bunu Hayvan Nefes Nefese Kaalana Kadar Yap İyice Açılsın kuş Zamanla Gezmyi Unutur Devamlı Uçar MErak Etme Yeminede Dikkat Et Fazla Yemesin Suyuna Limon Damlat Azıcık Kanatlarını Açttınmı Hiçbirsorun Olmaz.

yağlanma olma ihtimali suan için gecerli fakat bebekken genelde yağlı olmaları çok dusuk ıhtımal kuş yavruykende ucamadıgından yağlanmaktan dolayı olmayabilir.anne babadan ayrıldıklarında biraz incelir bebekler aynı orantıda boyları uzamaya başlar ilk tuyden sonra yavas yavas toparlamaya başlarlar kendılerını yani kesın konusmuyoruz tabiki resimler yok ıken tamamen tahmın suan ıcın.
vitamınden olacagını sanmıyorum vitamın cok kalıtesız sahte yada kullanma tarıhı gecmıs ıse kusu sadece ucus olarak etkılemez.
dedıgım gıbı resımlerden sonra daha net seyler soylemek dogru olur

http://www.muhabbetkusu.com.tr/teknik-destek/konuya-resim-nasil-eklenir-6.html

Buyurun ;

rZX9N3.jpg

7MWv1N.jpg

PP2MaO.jpg

gZvoYO.jpg

Z7jdz3.jpg

lvP1NQ.jpg

Vv8YzB.jpg

nL9rNN.jpg

kanatları güçsüzdür. idman yapması lazım

Ne gibi idman yaptırabilirim ?

Dostum resimleri yanlış yuklemissin kimse resimleri göremiyor seni yüklediğin resimler için program bile kurdum açılmıyor bende birinden aldigim bir çifte dişisinde bu sorunu yaşadım kuş sadece iniş yapıyor ama yerden yukselemiyordu eğer göğsüne ve iki kanat birlesimine sirtin ortasına ellersen yağları hissedebilirsin ufleyerek dediğim gerlerinde yağları göre bilme imkanın da var be burdaki değerli dostların yardımı ile yaklaşık iki ay boyunca iki günde bir bazen bir günde bir limon ve sirkeli şu verdim önceleri yerdeyken sadece yuruttum ama başım donene kadar sonra ucurmaya başladım kuş şuan masallahi var. Resimleri düzgün yuklerseniz hocalarim sizede yardimci olacaktır.

Resimleri galeri olarak tek seferde eklemek istemiştim kusura bakmayın. Kuş elde rahat durmuyor yağ varmı yokmu diye detaylıca bakamadım. Umarım resimlerden anlaşılabilir. Limonlu su veriyordum zaten yağlanma durumu varsa sirkeyi de denerim.

Ben Bir Sorun Göremedim.Yazın Forumdan Bir Arkadaşdan İngiliz Erkek Aldım 2 3 Yaşlarında Kuş Uçamıyordu Az Bişey Uçsa Hemen Yoruluyordu Kendisine Sordum Bu Kuşu Hİç Çıkarttınmı Dişariya Yok Dedi Devamlı Damızlık Olarak Kullanıyormuş Kuşun Şimdiki Uçuş Hali İle İlk Aldığım Zamanki Uçma Hali Arasında Dağlar Kadar Fark Var.Eskiden Salonun Ucuna Kadar Gitse Bir Yere Ya Konuyor Ya Düşüyordu Kalıyordu Şimdi İSe Salonu 2 Kere Turluyor Kovalamaya Devam Ediyorum ki Kanatları Yağ Bağlamasın Kuşlarını Düzenli Olarak Her Gün Uçur Bu Hayvanlar Uçmak İçin Yaratılmiş Bız İse Kafesde Gezmesine Mahkum Ediyoruz.Sana Tavsiyem Kuşunun Kanatlarında Problem Yok İse Elinle Al Yukarı Doğru At Sorunsuz Şekilde Uçuyor Sonra Konuyoorsa Kuşu İncele Eğer Kanatlarını Filan Ağzıyla Geziyorsa Kanatlarında Sorun Olablir Dikkat Et Eğer Kondukdan Sonra Bişey Yapmazsa Al ELine Tekrar Uçur Bunu Hayvan Nefes Nefese Kaalana Kadar Yap İyice Açılsın kuş Zamanla Gezmyi Unutur Devamlı Uçar MErak Etme Yeminede Dikkat Et Fazla Yemesin Suyuna Limon Damlat Azıcık Kanatlarını Açttınmı Hiçbirsorun Olmaz.

Kuş günün yaklaşık 15 saati dışarıda , kafese sadece geceleri koyuyoruz. Kuşu havadan yere bırakınca kafasına göre uçmuyor sadece en yakın yere inmek için kanat çırpıyor. Yere de bir türlü doğru inemiyor sanırım dengesiz iniyor gibi geldi bana. Dediğinizi yaparım fakat kuş yere dengesiz iniyorsa bu kuş açısından sıkıntı olabilir mi ?

Herkese ilgisi için teşekkür ederim.

Yani Eğer Kuş Dediğin Gibi İniyorsa Belki Sorun Vardır Yüksekten Bıraktığında Kanatlarını Açıp En Yakın İnebileceği Yere İnmesi Gerek? Bazen Duvarlara Çarpar Düşer O Normalde

Yani Eğer Kuş Dediğin Gibi İniyorsa Belki Sorun Vardır Yüksekten Bıraktığında Kanatlarını Açıp En Yakın İnebileceği Yere İnmesi Gerek? Bazen Duvarlara Çarpar Düşer O Normalde

Aynen en yakın yere iniyo fakat tam indiğinde gagasını yere vuruyor sanki dengeli inemiyor yani. Belki hepsi böyledir bilemiyorum.

Aynen en yakın yere iniyo fakat tam indiğinde gagasını yere vuruyor sanki dengeli inemiyor yani. Belki hepsi böyledir bilemiyorum.

Kanatlarına Tam Hakim Olamıyordur Dediğimi Dene Devamlı 1 Hafta Kadar Faydası Olur Bence

Kuşunuzun bir salmada diğer kuşlarla 3 hafta kalmasında büyük hayır var. 3 hafta sonra hala aynı durumda ise kuşunuzda o zaman bir problem olduğu tanısı konulabilir. Benimde aldığım bazı kuşlar salmaya ilk bıraktığımda uçmakta zorlandı. Ama tünek, yem, su, mamanın arası uzak olduğu için zamanla uçmayı öğreniyorlar.

Bu anlatıklarımı evde kafeste sağlamanız pek mümkün değildir. Bir yetiştiricinin salmasına bırakmanızı ve sonra almanızı öneriyorum.

Kuşunuzun bir salmada diğer kuşlarla 3 hafta kalmasında büyük hayır var. 3 hafta sonra hala aynı durumda ise kuşunuzda o zaman bir problem olduğu tanısı konulabilir.
Bu öneri gayet mantıklı geldi bana.
Üzüm üzüme baka baka kararır demişler.
Teknik bir sorun yoksa diğer kuşlara bakarak uçmayı öğrenmeli.
Sonuçta uçmuyorsa sıkıntılı bir durum var demektir.
Havaya bıraktığında yere inene kadar kanatlarını çıpması pek bir şey göstermez.
Tavuğu da havaya bıraktığında yere inene kadar kanatlarını çırpar.
Aldığınız ilk günlerde cama yahut aynaya çaptı mı acaba?
Çarpma sebebiyle bir süre yahut ömür boyu uçma yeteneğini kaybeden kuşlar var.

Vallahi kuşta ben bi sorun göremedim ve aslında bu benide aşan bir konu oldu ben sadece tecrubeme dayanarak yardimci olmak istedim bunları hocalarimiz çok iyi analiz eder ve çözüm sunabilir ama hocalar pek yorum yapmamış.

Merhaba ;

Yaklaşık 1,5 - 2 yaşında bir muhabbet kuşum var.

Konuşuyor geziyor hareketli herhangi bir sorunu yok fakat uçmuyor kuş. Kanepeye veya herhangi bir yere tırmanarak çıkıyor. Yerden 10-20 santimlik bir yere bile tırmanarak çıkıyor. Ele avuca omuza geliyor görünürde hiçbir sorunu yok fakat uçmuyor ? Elimize alıp yere doğru saldığımızda iniş yapıyor kanatlarında falan sıkıntı yok.

Aldığımda yavruydu ve 1 aylıktı sanırım. Hasta olduğu zaman falan vitamin veriyordum. Düzeldiği zaman bile yavru diye vitamini kesmemiştim. Sonradan öğrendim ki vitamin sürekli verilmemesi gerekiyormuş. Bundan dolayı kuş hantallaşmış olup uçamıyor olabilir mi ?

Uzun bir süredir (7-8 ay olmuştur) vitamin vermiyorum hiç fakat değişen bir şey yok.

Ne yapmamı önerirsiniz ?

Bu hale gelmesinin sebepleri:
1-Biri veya başka bir hayvan tarafından korkutulmuş olabilir.Çok hassas yaratıklar oldukları için.Ani sesleri ve reflex gerektirecek şeyleri bünyeleri kaldıramaz.
2-ilgisizlikten bu rahatsızlığı geçiriyorda olabilir.Ona biraz ilgi gösterin.
3-Eğer yeni aldıysanız (1 sene içinde) ortama tam alışamadığı için yer değişikliğinden veya cereyanda kalmasından dolayı bu rahatsızlığı geçiriyor olabilir.
4-Kuşunuz 10 sene gibi bir yaşam sürecini doldurduysa ki umarım öyle değildir.Maalesef bu tarz küsmeleri ve yemden kesilmeleri normal.

yapabilecekleriniz:

1-Eğer sizinde şahit olduğunuz bir korku yaşadıysa ki eğer böyle bir olay olduysa kesinlikle sebep budur, kendisini güvende hissedeceği bir ortama alın ve günün belli saatlerinde vitaminlerini verirken onunla ilgilenin.
2-Yakın zamanda uzun zamandır durduğu yerden alıp kafesini başka bir yere taşıdıysanız, geri getirmenizi tavsiye ediyorum.Muhabbet kuşlarının inanılmaz derecede hassas olduklarını hatırlatırım.En ufak bir yer değişikliği bile onu küsüp bu hale gelmesine sebep olabilir.Eski yerine geri alın ve veterinerinizin tavsiye ettiği vitaminler ile takviye yapın.
3-Uzun zamandır sizdeyse (10 sene) bu tarz rahatsızlıklar geçirecektir.Sadece ilgi gösterin yemini ve suyunu eksik etmeyin yeter.

Yukaridaki yazi alintidir.
Resimlerde yaglanma veya kanatlarda problem varmis gibi pek durmuyor resimler yaniltmiyorsa tabi. Yanina yetiskin bir disi alsan belki ondan gore gore ucma istegi kazandirabilirsin belki.

Geri