Karadeniz Pet

Muhabbet kuşuma teşhis koyamadım

Kumunu eksik etme hocam aynı şekilde gaga taşınıda.Birde halıdan biraz uzak tut sonuçta insana bile zarar verebilen mikroplar var küçük bi kuşa hayli hayli zarar verir.İnşallah en yakın zamanda düzelir.

2 günde 1 organik elma sirkeside verin iki damla veya üç damla.
Durumunu gözlem altında tutun.
Ve gelişmelerden mutlaka haberdar edin lütfen.

2 günde 1 organik elma sirkeside verin iki damla veya üç damla.
Durumunu gözlem altında tutun.
Ve gelişmelerden mutlaka haberdar edin lütfen.
Zaten bir gözüm hep bu sitede olacak. Durumu sürekli paylaşacağım. Hem daha iyi yararlanabilmek hem de aynı durumdan müzdarip olanlara faydalı olabilmek adına. Görüyorum forumlarda herkes bir sorun paylaşıyor, tüm forum yardımcı olamaya çalışıyor. En sonunda ne konu açan ortada ne de sonuç.

Organik sirke dediğiniz nasıl bir şeydir hocam. Kendiniz evde mi yapıyorsunuz? Yoksa organik sirke adı altında satın mı alıyorsunuz?

Zaten bir gözüm hep bu sitede olacak. Durumu sürekli paylaşacağım. Hem daha iyi yararlanabilmek hem de aynı durumdan müzdarip olanlara faydalı olabilmek adına. Görüyorum forumlarda herkes bir sorun paylaşıyor, tüm forum yardımcı olamaya çalışıyor. En sonunda ne konu açan ortada ne de sonuç.

Organik sirke dediğiniz nasıl bir şeydir hocam. Kendiniz evde mi yapıyorsunuz? Yoksa organik sirke adı altında satın mı alıyorsunuz?
Bilindik markaların organik ürünleri oluyor.
Çoğunluk tercihini bu yönde bu ürünlerden yana kullanıyor diye tahmin ediyorum.

Ben bizim patronun babasının kendisi için kendi mayasından ürettiği elma sirkesini kullanıyorum.
Sene başında 1 litre almıştım ev için onu kullanıyorum.
Elimdeki sirke bittiği vakit muhtemelen marketlerde organik diye adlandırılan bir sirke alacağım.

"Kursak Mantarı" hastalığını araştırır mısınız? kuşunuzdaki beliritler ile hastalığı kıyaslayın. bu mevsim geçişlerinde en çok karşılaşılan ve 10 gün kadar sürede kuşu ölüme götüren bir hastalıktır. anlattıklarınız ile yönelebileceğimiz hastalık bu, ayrıca Kuruma bir hastalık değil hastalıkın ilerlemesi ile oluşan son evredir tüm hastalıkların sonu ölmeden önce kurumadır... kuruma diye bir hastalıkta yoktur ilaçta.

Organik bulabilirsem uygularım teşekkürler yorum için. Başka önerileriniz var mı ? az önce kafesinden çıkardım yem kavanozuna gitti. Bende kapağında verdim halının üzerinde epey yedi. İştahı iyi gibi ama daha sonrasında elime gelip yine kafasını sırtına gömdü. Yemek yemek dışında fazla aktif değil umarım iyileşir ya.
Bimde kemal kukrerin organik sirkesi gelecek sanirim bu hafta
Bi bakin derim

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu sabah biraz daha iyi gibi biraz hareketlendi sanırım. İnşallah iyi olur Allah'ın izniyle.

Durumunu merak edenler varsa bugün daha iyiydi. Saldığımda, elime konduğunda gözlerindeki ışıltı azda olsa gelmiş. Konuşkanlık konusunda eskisine nazaran hala az ama takipteyim daha da iyi olacak inşallah.

Buradan hazır yazmışken bir kaç soru da sormak istiyorum. Okuyan bilgi ve deneyim sahibi arkadaşlara sesleniyorum. :)

1. Kuşum genelde kabarık duruyor sağlıklıyken bile yani kilosunu tam kestiremiyorsun dışardan bakınca. Bazen tüm tüylerini yaslıyor bedenine o zaman fark ediyorum ki çok ince. Yani bana öyle geliyor en azından. Bunu kuzenimin kuşuna dayanarak söyledim yaşça o ufak olmasına rağmen daha ağır basıyor hissedebiliyordum elime alınca. Nette Muhabbet kuşu türlerini araştırmıştım sanırım benimki Çekoslovak sınıfına giriyor emin olmamakla beraber. Onlar ince yapılı oluyormuş sanırım. Kuşuma nasıl kilo aldırırım ve ya zayıf olması türünden dolayı sorun edilmeyecek bir şey mi ? Normal mi yani ?

2. Kuşumu gün içinde 3 4 kere salarım çünkü bana bağırıyor bazen sal diye. Cırlıyor. Ama çok insancıl olduğu için işe güce mani oluyor doğrudan bana veya ev halkına geldiği için. bu yüzden hevesini alsın diye 10 15 dk sonra yerine katmak zorunda kalıyorum zorla. Sorum şu ki, ben de istiyorum ki kuşumun kafesi açık kalsın hep. Kendisi çıksın 5 10 dk artık ne kadarsa takılsın geri içeri girsin. Çevremde çok gördüm böyle kapısı hep açık olan. Gerçi gözlemlediğim kadarı ile o kuşların hiçbiri de konuşmuyordu ve fazla insancıl değildi. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim bu konuda da önerilerinize açığım.

Durumunu merak edenler varsa bugün daha iyiydi. Saldığımda, elime konduğunda gözlerindeki ışıltı azda olsa gelmiş. Konuşkanlık konusunda eskisine nazaran hala az ama takipteyim daha da iyi olacak inşallah.

Buradan hazır yazmışken bir kaç soru da sormak istiyorum. Okuyan bilgi ve deneyim sahibi arkadaşlara sesleniyorum. :)

1. Kuşum genelde kabarık duruyor sağlıklıyken bile yani kilosunu tam kestiremiyorsun dışardan bakınca. Bazen tüm tüylerini yaslıyor bedenine o zaman fark ediyorum ki çok ince. Yani bana öyle geliyor en azından. Bunu kuzenimin kuşuna dayanarak söyledim yaşça o ufak olmasına rağmen daha ağır basıyor hissedebiliyordum elime alınca. Nette Muhabbet kuşu türlerini araştırmıştım sanırım benimki Çekoslovak sınıfına giriyor emin olmamakla beraber. Onlar ince yapılı oluyormuş sanırım. Kuşuma nasıl kilo aldırırım ve ya zayıf olması türünden dolayı sorun edilmeyecek bir şey mi ? Normal mi yani ?

2. Kuşumu gün içinde 3 4 kere salarım çünkü bana bağırıyor bazen sal diye. Cırlıyor. Ama çok insancıl olduğu için işe güce mani oluyor doğrudan bana veya ev halkına geldiği için. bu yüzden hevesini alsın diye 10 15 dk sonra yerine katmak zorunda kalıyorum zorla. Sorum şu ki, ben de istiyorum ki kuşumun kafesi açık kalsın hep. Kendisi çıksın 5 10 dk artık ne kadarsa takılsın geri içeri girsin. Çevremde çok gördüm böyle kapısı hep açık olan. Gerçi gözlemlediğim kadarı ile o kuşların hiçbiri de konuşmuyordu ve fazla insancıl değildi. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim bu konuda da önerilerinize açığım.
ballı kraker yemleri kullanabilirsin,haşlanmış yumurta havuç ve bebe bisküvisi mamasını verebilirsin.bunlar kuşu hem güçlendirir hem kilo aldırır kuş da severek yer.vitamin konusunda çok bilgim yok bişey diyemem. bu desteklerle tüyleri de istediğin şekle girer büyük ihtimal.
Bide kuş salmanı o kadar istiyorsa saldığın bu 10-15 dk zaman içerisinde kuşu biraz yor yani konduğunda falan uçur sürekli nefes nefese kalırsa biraz dinlendir tekrar uçur.Aynı sporcuların yaptığı antrenman gibi düşün.hem güçlenir hem fazla enerjisini attığı için sakinleşir hem de vucudunda yağlanma olmaz :) bu uçurma olayını kendim yaptım güzel sonuç aldım tavsiye ederim :)

ballı kraker yemleri kullanabilirsin,haşlanmış yumurta havuç ve bebe bisküvisi mamasını verebilirsin.bunlar kuşu hem güçlendirir hem kilo aldırır kuş da severek yer.vitamin konusunda çok bilgim yok bişey diyemem. bu desteklerle tüyleri de istediğin şekle girer büyük ihtimal.
Bide kuş salmanı o kadar istiyorsa saldığın bu 10-15 dk zaman içerisinde kuşu biraz yor yani konduğunda falan uçur sürekli nefes nefese kalırsa biraz dinlendir tekrar uçur.Aynı sporcuların yaptığı antrenman gibi düşün.hem güçlenir hem fazla enerjisini attığı için sakinleşir hem de vucudunda yağlanma olmaz :) bu uçurma olayını kendim yaptım güzel sonuç aldım tavsiye ederim :)
Ballı krakerlere güvenemiyorum ya nedense. Yemlerin nasıl yapıştığına aklım ermiyor :D Tutkal yada kimyasal varmış gibi hissediyorum.
Onun yerine doğrudan bal versem nasıl olur? Suyuna falan karıştırsam yada mamasına?
Bebe bisküvisi de şu bildiğimiz bakkallarda satılan mı ? yoksa özel, eczanelerde falan satılan bir şey mi?
Bir de kuşum tek olduğu için yarım yumurta bile çok geliyor diğer malzemelerle harmanladığımda. Dolaba atıyorum streçleyip. Ertesi gün de veya bir sonraki günde vermemin zararı olur mu? Olmaz ise dolaptan çıktığı gibi verebilir miyim? yoksa biraz ılımalı mı?

Ballı krakerlere güvenemiyorum ya nedense. Yemlerin nasıl yapıştığına aklım ermiyor :D Tutkal yada kimyasal varmış gibi hissediyorum.
Onun yerine doğrudan bal versem nasıl olur? Suyuna falan karıştırsam yada mamasına?
Bebe bisküvisi de şu bildiğimiz bakkallarda satılan mı ? yoksa özel, eczanelerde falan satılan bir şey mi?
Bir de kuşum tek olduğu için yarım yumurta bile çok geliyor diğer malzemelerle harmanladığımda. Dolaba atıyorum streçleyip. Ertesi gün de veya bir sonraki günde vermemin zararı olur mu? Olmaz ise dolaptan çıktığı gibi verebilir miyim? yoksa biraz ılımalı mı?
Versele laga markanin stickleri var
Öyle dandik balli krakerler gibi degil

Mamayi buzdolabından cikarip vermeyin bence
Oda sıcaklığına gelince verirsiniz

Daldari besleyicidir alabilirsiniz

Versele laga markanin stickleri var
Öyle dandik balli krakerler gibi degil

Mamayi buzdolabından cikarip vermeyin bence
Oda sıcaklığına gelince verirsiniz

Daldari besleyicidir alabilirsiniz

Bilgi için teşekkür ettim. Valla dal darıyı görmüştüm ama hiç almadım. Bilmiyordum daha doğrusu. Bir ara İzmir'e falan gidersem anca o zaman alabiliyorum o tarz şeyleri. :( Aynı şekilde markalı yem ve vb. ürünleri.

Bilgi için teşekkür ettim. Valla dal darıyı görmüştüm ama hiç almadım. Bilmiyordum daha doğrusu. Bir ara İzmir'e falan gidersem anca o zaman alabiliyorum o tarz şeyleri. :( Aynı şekilde markalı yem ve vb. ürünleri.
Internetten alin cok daha ucuza gelir
Haytapshop
Mybestpetshop
Zooplus

Bunlar gerçekten uygun fiyatli ve her ürün var
Petshoplarda kaziklanmaktan biktigimdan beri bu sitelerden alıyorum
Kredi kartiniz yoksa
Havale ya da kapida odeme de yapiliyor sanırım

Internetten alin cok daha ucuza gelir
Haytapshop
Mybestpetshop
Zooplus

Bunlar gerçekten uygun fiyatli ve her ürün var
Petshoplarda kaziklanmaktan biktigimdan beri bu sitelerden alıyorum
Kredi kartiniz yoksa
Havale ya da kapida odeme de yapiliyor sanırım

Valla kapıda ödeme seçeneği ekstra 20tl koyuyor diye biliyorum ben. Ekstra hizmete giriyor gibi bişiy. Onun dışında teşekkürler siteler için faydalı olacaktır. Teşekkürler :)

Arkadaşlar kuşum yemini yiyor suyunu içiyor. Ama dışkısında yine sindirilmemiş yem görmekteyim. :/ Var mı tavsiye verebilecek? Yoksa biraz daha beklemeli miyim? Hani sirkeli su ve vitamin takviyesine devam ediyorum. Başka yapabileceğim bir şey varsa önerilere açığım.

Birde tünekte değilde aşağıda uyumasında illa bir sorun aramalı mıyım? Yoksa canı istediğinden mi orada uyuyor? Bu arada benim yemliğim aşağıda bir ara resim atarım kafes düzenlemesi hakkında da bilgilerinizi almak isterim.

Merak ettiğim bir diğer şey ise, eş almadığım için rahatsızlanabilir veya keyifsiz olabilir mi?
Muhabbet kuşum bize çok alışkın. Yani kafesten çıkar çıkmaz bize gelir hep. Parmakla çok konuşur arada da halıya iner gezinir topunu yuvarlar falan. Eş almasam olur mu?

Açıkçası ben görmek isterdim yavru kuşlarımın olmasını. Daha gözünü açar açmaz tanıyacağı için daha iyi kaynaşabiliriz. Ama tüm bunlar, çiftleşme öncesi, çiftleşme dönemi ve sonrası hatta yavruların sağlıklı büyümesi için ekstra bakımı vs gözümde büyüyor. Bu işin ticaretini yapmayıp evde besleyen ve eşleştirenler bilgilerini paylaşırsa, tecrübelerini aktarırsa sevinirim.

Son düzenleme:
Arkadaşlar 2 haftayı devirdi kuşum.
Uyguladığım şeyleri şöyle sırlarsam,
*Odayı daha sıcak tutmaya çalıştım.(malum havalar soğuyor.)
*Suyuna 1.gün vitamin damlattım(15damla). 2.gün elma sirkesi damlattım(2-3damla). 3.gün vitamin damlattım.(15damla). 4.gün sade su verdim.(sonra aynı komboyu tekrarladım)
*2 günde 1 yumurta maması verdim.(internette nasıl yapıldığının tarifi var ben içeriğini imkanım çerçevesinde, yarım haşlanmış yumurta, köftelik ekmek kurusu galeta unu diye geçer, azcık irmik, bebe bisküvisi, havuç ve bal kullandım)
*Fazla olmayacak şekilde arada tadımlık meyve sebzeler verdim. Ama siz dikkatli olun. İshale çevirmeyin rahatsızlığı.(marul, lahana, elma, mandalina, ayva)
---------
Sonuç
---------
Şuan aşırı enerjik :D sürekli kafesten çıkmak istiyor. Eş almanın vakti geldi gibi yetişemiyorum.
Birde sürekli yem çıkarıyor ağzından.(aynası var aynaya karşı çıkarıyor anlıyorumda, ama bazen tüneğinde dururken ağzından düşürüyor.) Bu normalmi bilmiyorum. Bilgili bir arkadaşımız yorum yazarsa sevinirim.
Teşekkürler.

Geri